• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOBYTEKAkademický svět - tipy a triky
    JINX
    JINX --- ---
    HARDY: OneNote? (idealne Office 365 + krome webove aplikace muses pouzivat desktopovou, nebo mobilni). Alternativou muze byt napriklad Evernote. Pak jsou tady napr. ruzne wiki. Pokud ti jde ale o praci s citacemi - pak jsou tady jeste specializovane aplikace jako https://www.readcube.com/papers/mac nebo https://www.zotero.org zalezi jake mas pozadavky a co preferujes - moznosti je spousta.
    HARDY
    HARDY --- ---
    Ahoj, můžu poprosit spíš takovou začátečnickou radu, jak si dlouhodobě na počítači uchovávat poznámky, výpisky, zápisky atp. k četbě - zejména filozofické, kulturně antropologické - abych se k tomu mohl vracet a třeba je v budoucnu použít k citacím? Jak si dělat nejlépe poznámky k oskenovaným knihám (tzn. že si nejde zvýrazňovat a komentovat přímo v textu) nebo i tipy na knihy/články související s tématem? Však mi asi rozumíte. Povahou jsem docela bordelář, na stole se mi zásadně válí hromada spolu nesouvisejících papírů, tak tomu chci předejít alespoň v elektronické podobě.
    KALMIRCZ
    KALMIRCZ --- ---
    FURAN: Já reMarkable nějakou dobu sleduju a nedávno jsem už téměř nakupoval přes eBay. Ale pak jsem to přehodnotil. Totiž moje hlavní motivace je de-technologizce. Taky nemám rád papír, ale jeden efekt anti-papírového džihádu je ten, že pořád koukám do obrazovek. S tím může reMarkable pomoci. Ale stejně tak s tím může pomoci částečný ústup z pokrokových pozic - k papírovému notesu. Pro mě je klíčová otázka dalšího "skladování" poznámek. U velké většiny je chci mít v digitálním archivu (v TiddlyWiki, ale o tom jindy) - prohledávatelné fulltextem, tagovatelné, propojovatelné wiki linky. V tom mi ale reMarkable nepomůže. Přinejmenším do doby, než bude umět OCR na ručně psaný text. Uložené obrázky poznámek jsou mi vlastně k ničemu. Ale OCR rukou psaného textu pořádně neumí zatím na světě nikdo. Bohužel, moc to nechápu, létáme sice na Mars, ale udělat program, kterému klidně sám pomůžu naučit se rozeznávat vzorce mého písma, je nad naše síly?
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    CHIMERA: Achtak, netušil jsem!
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    CICHLASOMA: Dobytek myslí těmi místními poměry poměry čínské, neb se tam nyní nachází. V českých poměrech by jí data těžko někdo sebral... to je malej rybníček :-D
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    CICHLASOMA: to ani ne, spis mam proste radsi data pod kontrolou.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    DOBYTEK: No já poměry mezi historiky práva neznám a může to být tvrdší prostředí než to filosofické, ale Ty se obáváš, že by Ti nějaký kolega hacknul Dropbox nebo mega.cz, aby ve svém příštím převratném článku využil Tvé myšlenky, nebo jaký scénář máš na mysli?
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    CICHLASOMA: Tak já dělám právní dějiny, tady je spíš problém, že místní akademické kruhy se dívají vcelku chápavě na převzetí cizího nápadu, sylabu nebo celého článku (já třeba rostu ze studentů, kteří mají pocit, že okopčit článek z webu je naprosto ok vědecký přístup a strašně se diví, že neprošli zkouškou, a fakulta je v tom podporuje, jsem jediný vyučující, co vyhazuje od zkoušky). Plus je aktuální politická situace taková, že mažu polovinu zdrojů, co mám v počítači, čistě z obavy, že by mě to mohlo stát výlet do chladné oblasti známé zdroji černého uhlí.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    CICHLASOMA: (dtto fyzika) :-)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    DOBYTEK: (To je asi výhoda filosofie, že se sotva někdo pokusí mé rozpracované teorie zpeněžit, zneužít ve válečném konfliktu nebo tak něco..)
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    MIGUEL: ne, ja to mam na mem Win10, uni macu, mem iphone i na uni androidu a vsude mi to beha, vazne super pristup k 1TB prostoru, na hadru mam jen obcasne zalohy.
    MIGUEL
    MIGUEL --- ---
    RAGUPKI: hele jednou jsem delal prezentaci v outlooku, po prvnim slidu jsem se osypal, ne, fakt to neni lehci, slidy vypadaj priserne a je to silenej vopruz.

    ale jak se rika, proti gustu.....
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    MIGUEL: Samozřejmě v tom jde udělat všechno, ale ne vše je časově efektivní. Akademické texty, články, knihy, prostě pěkný efektivní text bez grafomanie je přesně to, na co je to stavěné. Věci jako Metapost nebo PSTricks jsou podle mě dnes dávno překonané matematickým softwarem, Pythoními knihovnami a Inkscapem, alespoň pro normální uživatele, co potřebují diagramy a ploty. Pokud grafika potřebuje kód jako např. grafy a data, dávám export z Mathematicy, ale takový Matplotlib/Pyplot jsou důstojné free alternativy. Prezentace v Beameru a postery jsou vlastně jen rozparcelované sazby na stránku, takže docela daleko od takové té metafory pracovního stolu. Naposledy jsem dělal prezentaci na konferenci v LibreOffice Impress (ála PowerPoint) + univerzitní template místo Beameru a ono to je prostě jednodušší, rychlejší, matematiku tam člověk nasází taky a dostane pěkný výsledek.

    Kolega takhle nemohl přijít na jméno svému doktorandovi, který ortodoxně kódoval grafy pro článek několik dní myslím v Gnuplotu, místo aby to nabouchal do komerční Mathematicy a měl okamžitě solidně vypadající výsledek :-) Grafické triky v Latexu byly určitě skvělé v devadesátkách, protože nic moc lepšího nebylo, ale teď už je to jako holit se břitvou :-)
    MIGUEL
    MIGUEL --- ---
    SUMAC: onedrive je jenom na vidle, ne?
    MIGUEL
    MIGUEL --- ---
    RAGUPKI: hele to je o vkusu, tex je genialni nastroj pro sazbu akademickych textu, kde bys ostatne prilis expermentovat s formatovanim nemel. osobne si v texu sazim i postery, vizitky, cv. tex je velice silny nastroj a muzes v nem nakodovat graficky zazraky. ale otazka je, zda-li ti vyhovuje kodovat grafiku :)
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    DOBYTEK: To bohužel nevím, to by bylo fajn...
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    Ja mam vsechno na skolni OneDrive, ktera je sifrovana a mam na ni 1TB místa. Výborná věc pokud člověk dost cestuje a nemá staly kancl a víc laptopu a mobilu atd.

    Lidi jsou u nás paranoidní vůči USB a DVD a papirum a tlaci nás mít všechno na uzavřeném cloudu pod šifrovaným acountem.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    DOBYTEK: Nedávno jsem vypálil asi 30 DVD terénních dat a poznámek odnesl je k bráchovi, aby záloha nebyla na stejném místě, jako počítač. Bez šifrování (zamčená jsou fyzicky), pomalý výpal, Data Tresor Disc... Byla to makačka a jedno stojí 45,- - bude to pomalu aktualizovaná záloha těch nejvíce nenahraditelných dat (rozhovory, fotky modlitebních destiček, které jsou už dávno rituálně spálené a pod.) - ale už jsem zažil tolik emočně i pracovně zničujících ztrát dat ve svém okolí (třeba několik let rozpracovávanou knihu), že bych si neodpustil, kdybych to neudělal a pak se něco stalo.
    Zbytek a průběžně na cloudu, spíš jako pojistku před selháním disku v notebooku na cestách a obecně krátkodobou zálohu. V principu by se IMHO dala na cloud nahrávat i nějak smysluplně šifrovaná data, ale já k paranoi nemám důvod...
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    ANNNA: Dá se reMarkable někde v Praze vidět/zkusit naživo?
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    CICHLASOMA: Můžu říct, že jsem z toho docela v šoku. Články a knihy někde na webu snad ještě pořád jsou, ale materiály a prameny nahromaděné v knihovnách různě po světě, samozřejmě pouze v digitální podobě, ty mi tedy chybět budou, k záloze se dostanu až v tom lednu, tak snad bude funkční, jinak je to tak na to strčit hlavu do trouby. Jiná věc je, že mít to všechno v papírové podobě, tak bydlím ve vaně a moje kancelář vypadá jako kancelář kolegů, kteří vcházejí bokem, tak ono je to těžké.

    K tomu zálohování, fakt to máte všichni někde na cloudu? Zálohuji na externí šifrovaný disk, veřejná úložiště mi moc věrohodná nepřijdou, zvlášť pokud jde o těžko dostupné materiály a rozpracované věci, v mém oboru je ta paranoia na místě, zvlášť vzhledem k tomu, kde pracuji, nadto stačí, aby přestaly fungovat VPNky a já můžu hrát tak možná solitaire. Teď mě to stálo cca 250G dat uložených na jiném šifrovaném disku, což je další problém, to šifrování je hádám důvod, proč se mi ta data nedaří obnovit.

    RAGUPKI: Je pravda, že přestat hoardovat materiály je možná taky dobrý nápad...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam