• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANNIKAVývojová dysfázie a obtíže jí podobné
    Máme děti které nemluví, nerozumí, často se chovají dost autisticky, ale autisti to nejsou, mají přidružené různé motorické, senzorické a jiné obtíže... A skoro nikdo vlastně neví, co s nimi. Do většiny kolonek nezapadají a odborníci rodiče často přeposílají od čerta k ďáblu, konce to nebere, čas letí a zoufalství stoupá. Pojďme sdílet zkušenosti, rady, tipy, triky, kontakty a v neposlední řadě podporu, protože ta je v našem případě sakra potřeba. Všichni totiž přece víme, že kdybychom na ty děti pořádně mluvili a četli jim, tak jsou úplně v pořádku! A když to náhodou nevíme, tak okolí to ví úplně přesně. A naštěstí neváhá se o tyto i jiné fundované rady ochotně a často podělit...
    rozbalit záhlaví
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    Ahoj, někoho by tu mohla zajímat kampaň, kterou rozjela moje manželka. Budeme rádi i za sdílení. 🙂

    Vydejte se mnou Můj týden - velký plánovací kalendář | Donio
    https://www.donio.cz/detsky-planovaci-kalendar
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: hele to jak píšeš, chodí spát v 12, v 1 ráno, protože dřív prostě neusne, a jak píšeš, utahat, ale to každej den zas nedám já, a o víkendu to je to samý... jako jednou za čas jo, usne a spí do rána, ale jinak je to masakr ..
    přes den nespí, občas v autě si zdřímne, ale to je vyjímečný, jen na dlouhých trasách a ty zas tak šasto nejezdíme ...

    do školky chodí jen na chvili, takže tam se taky neutaha... a diky tomu nespaní, tak tam chdí 1x týdně, protože otatní dny jí omlouvam, protože by tam spala :) a spat muze i doma..
    u nas treba ted prej je období na vše ne, takový to období zdoru...takže když po ní něco chci a ona nechce, tak se začne bud vztekat a ne ne ne nebo začne brečet a jde se pritulit žejo ..., takže at zkousim co zkousim, tak to na ni nefunguje :(
    jinak řeč se jí ted taky zlepsila, ale porad je to ta echolalie, porad so nepokecam .. zvladne treba ja chci otevrit kapsičku prosim nebo tak něco ... ale porad je blby to porozumění
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    MAIKA: Super! :) Ten pokrok je někdy skokový.

    Asi by bylo dobré popsat co přesně se spaním vás trápí. U nás je problém že nechce chodit spát a má problém usnout. A i přestože usne třeba v 10 nebo 11 tak vstává kolem té sedmé. Takže je nedospalý. Co pomáhá je dobrá náplň dne. Třeba teď o víkendu jsme byli na výletě a měl možnost si i krátce zdřímnout v autě kolem poledne a večer nám doslova odpadl asi tak kolem osmé. Ale takový program fakt každý den pořádat nemůžeme. To bychom se nedoplatili.

    S čím teď bojujeme jsou úzkosti a strach ze školky. Manželka vyměkla a už je měsíc doma, takže tu lezeme zase po stropě. Ale taky nevíme co přesně je za problém. Chodíme do soukromé školky kde je malý kolektiv a klidné prostředí. Ale on tam všechny zlobí a oni ho potom mají tendenci vychovávat a to se mu nelíbí. Ale interpretuje to jako strach a budí se i ze spaní. Obecně to vypadá, že má problém s kýmkoliv kdo se ho snaží vychovávat. Chvíli se bál mě, chvíli dědy... Řekl bych, že mu moc nejde sociální cítění a přizpůsobení se sociální situaci. Ale to asi nebude disfázie, tam je lehké podezření na Aspergra.

    Co se týče řeči, tak dělá velké pokroky. Už občas z něho vypadne i nějaké složité slovo a občas plyně sestaví větu klidně o šesti slovech. Ale výkyvy jsou obrovské v závislosti na únavě. Když je unavený, tak mu není rozumět a většinou opakuje nějaké dvě vymyšlené slova. Když je odpočatý a v dobrý náladě tak mluví relativně fajn.
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: tak už chodí na zachod normalně, ale teda mam jiny problem krom jídla :.) a to je spánek...

    máte někdo nějakou ideu, jak naučit dítě chodit spát třeba v 10 večer, a abyse ráno probouzelo tak okolo té 7 ??

    takový ty vykoupat a spát, to nefungovalo ani když byla mala, to jsem se snažila (marně).

    díky
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    MAIKA: Chápu. Je to složité. Nám se povedlo, že už začíná chodit i na záchod a téměř vůbec se nepočůrává. I v mluvení se pomalu zlepšuje a už dává dohromady celkem pěkné tříslovné věty a občas i skloňuje. Ale máme velký problém se školkou. Nechtějí nám ho vzít na dýl než 3x týdně na půl den. Prý je náročný a vyžaduje neustálou péči a že na to nemají kapacitu. Větší problém je, že ho začínají děti šikanovat a on je zpátky. Od září se nám budí v noci a zjistili jsme, že to souvisí se školkou. Že se bojí chodit. Manželka je z toho docela špatná a přemýšlíme co s tím. Dostali jsme doporučení ho dát do nějaké speciální třídy. Jenže v jiných školkách nám ho takhle honem nevezmou. Je to únavné a deprimující.
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: ahoj, promin, ze pisu az ted, nejak moooc prace okolo.. ale k tvému textu ...

    na logo chodíme, na ergo taky, chodí do logo školky, takže tam s ní každý den 5 -10 min dělá logopedka...
    jídlo ve školce nedává, protože jí jen rohlíky, párky, nějaké jogurty, kousek banánu a smo tu čokošku no .... tu ma jako odměnu... v dětskym kolektibvu je denně 2 hodiny, a nejak zvlast to nepomaha myslim, řádí s klukama, běhá a blbne a tak, místo toho aby si hrála s holkama s panennkama :)

    ad plenky, ona se do nočníku vycura treba rano, když jí tam posadim, ma i ty stahovací kalhotky, že je jen sunda s kalhotama, ale sama to neudela... rano se vycura, rekne hotovo a donese mi plenu ... pres leto jsem to zkousela ... marně ... tak to zkusim s tou druhou, ty bude na jare 1,5 roku, tak je zkusim vysazovat obě :D, protože tu starší nějaka mokra plína nes*ere... jako dam ji plenu, ona ji počura a rekne mokro, prebalit, ale na tn nocnik si nesedne ... nechci videt to odanucovani kakani :D

    ad dite ve stresu . jako je fakt, ze na ni občas taky zvysim hlas, ale to je už fakt jako když je toho extra hodně, ale u ní stačí málo, i jen ze jí reknu, ze ji nedam telefon a začne brečet, nebo že jí proste neco zakazu... je taková uknučená, lítostivá a my nevíme proč...

    ja s tou čokoškou jak píšeš taky zkusila, a bez vysledku, takže u nás to čokoška není, ale jako brala to tak, že nedostala coko, protože udělala něco špatně, spíš to brala jako trest...

    ad jídlo, ja ji davam ochutnat, jako treba si kousne tak asi 5 mm ale tim to hasne, jako že by si dala víc, to ani omylem... třeba na Silvestra ted ochutnala asi 1 cm hermelínu .D a to je uspech :)
    ja ji nenutim, ona když neco chce, tak si dojde do lednice, vyndá jogurt, veme lžíci a někomu nám to donese, at to otevrem a pak jí teda rovnou i nakrmíme, je to rychlejší a neni to vsude, je to lemra líná :D, proč by jedla sama, když jí muže tu lžíci dát do pusy někdo jinej :D:D:D
    jinak vyhladovět a pak sní vše... tak to asi jiné "normální" děti, ale né ty s VD... ty to maj v tý hlavě jinak hozený .... a tam to alespon u nas nefunguje ... zkusila jsem fakt uz vse s tim jidlem i plenama a nic.. proste ji vadi asi ta konzistence nebo nevim, ale na ty ergo by nam meli pomoct ...
    ranna pece, tu resim a s tou budu mit konzultace ted v lednu, takuvidime, co poradi...
    na knizku se kouknu a diky
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    ANNIKA: no ais to tak bude, že to jeste nedává no, musí mozek dozrát, ale ty nervy :) moje i její i učitelek :)
    no treba tablet jí mame vzít, jenze když jí ho vemu, tak to bere tak, ze neco provedla a rika zlióbis a zacne brecet, a ja se pritom nezlobim žejo ... jen jí ho mam nechat jen určitou dobu a pak vzit...

    ANNIKA: hele do školky musí bez plen, bohužel, ale zatim jí tam mam na 2 hodiny, tak to neva, to dá i s plenou, ale pozdejc no, ona nemá potrebu, když ma plenu, žejo, je to pro ni pohodlnějsi ...
    co se týká bot, tak je to nutné, protože ve ěškolce BOZP, nesmí chodit na hristi venku naboso, buch vi, do čeho by slapla žejo, porezala se a tak... jinak jako ja bych to taky neresila, me to nedela, ale v mš to prej dela no ... že dojdou na hriste a sunda si boty ...

    LWEEK: to jsem taky zkousela, nezajem o nocniky, sla po hračkach a helmách a tak ... jinak se mnou chodi na wc, rika curat, a splachne, ale sama tam nechce, jen se mnou nebo s tátou chce jít na wc, ale nevycura se
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    MAIKA: Ve školce mi vyprávěl jeden tatínek, že s tím měli problém dokud ... ! A teď ta překvapivá pointa. Dokud ji nevzali do obchodu aby si sama vybrala nočník na který bude chodit čůrat. Doma měli 10 nočníků a ona chodila jen na ten jeden co si vybrala. Tak možná to zkusit takhle. A hodně se s ní o tom bavit. Udělat z toho něco jako věc kterou se může zapojit do společného žití. Taky ji brát třeba sebou na záchod a ukazovat ji že tedy i maminka a tatínek chodí na mísu. Ono to jednou zaklapne.
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    MAIKA: A je to nutný odnaucovat? Odradí ji zima? Mokro? Jestli jo, tak to s počasím přehodnoti... :-) Jestli ne, řešila bych, až budou kopyta primrzat k terénu :-)
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    MAIKA: Na mě to působí tak, že na to prostě ještě není zrala. A nevím, nakolik je tohle "účinný trénink" a na kolik snaha prorazit hlavou zeď, která jen nervuje a ničí všechny zúčastnene. Jako jo, za pár týdnů/měsíců může být úspěch, jenže ten dost možná může být i tim, že to holt dozralo...

    U nás se spousta věcí uspechat prostě nedala. Plenky měl dlouho, jakmile dozral, byl bez nehod. Kakani teda byl jiný příběh, ale mám pocit, že se pak už snad nikdy nepocural. A spousta dalších věcí podobně. Prostě než nás příroda pustila, tak jsme se mohli na hlavu stavět...

    Ted byl syn třeba přes prázdniny hodně plactivy, fnukavy, uzkostny, hůř spal, frustracni tolerance výrazně klesla... Tak jsme ho nechali co nejvíc v klidu, nějak moc jsme s ním cíleně nepracovali, dostal i víc času na povalovani u tabletu, hodně jsme vyletovali, ani povinnosti jsme moc nehrotili atd... A ty blaho, ten neuvěřitelně poskočil dopředu.

    Obcas to na něm takhle vidím, že teď prostě potřebuje svatej klid. A ono ostatně kdo ne, že jo.
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    máte někdo radu, jak naučit dítě nosit boty ? chodí ráda na boso a i venku se zouvá a nevim jak jí to odnaučit
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: hele u nas je to masakr, vcera po dlouhe dobe jsme to zkusili zas, asi 6x se pocurala, ale tak, že dam kalhotky a teplaky, tak 5 min klid a pak prijde s kolenama u sebe a prebalit, tak dam znova kalhotky a teplaky a behem 5 zas, a tak se to opakovalo asi 10x, pak asi rozmezí 15-20 minut a pak zas ty kratky intervaly, vadi ji ze je mokra, rekne curat a začne curat, kolikrat mi počurala i ruku, když jsem ji dala na nočnik, nebo i wc, už jsem taky zpufala, a pres prazdniny nic, to neslo, to jsem tak dávala týden a nic ... už toho mam nah dhlavu a potrebuju asi dovolenou nebo nevim, už jsem na ni kolikrat hnusná, i když za to nemuze, ale už jsem asi "prepracovana".. potrebuju to taky kvuli skolce odbourat, ale prijde mi, ze ji to nevadi, ze ma plenu
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    NIENNA: zkusim, zkusila jsem uz vse, tak tohle je dalsi level, diky, zjistim, jestli to je pro nas vhodne
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    Ahoj, podělím se s naší zkušeností o odplenkování. Začali jsme minulý rok v létě kdy mu byli dva roky, snaha byla aby chodil na nočník. Výsledky byli nepřesvědčivé a pročůraných kalhot fakt hodně. Tak jsme toho nechali a zkusili to letos znovu. Začali jsme s tím na koncem dubna. První dva měsíce to byl masakr. Čůral všude po bytě. Stovky odklizených hovínek a nočník dal jen sem tam. Už jsme začali mít obavy. Pak z ničeho nic začal dělat hovínka do nočníku, ale pořád čůral spíš mimo ale už si sundával kalhoty. O to víc nás to štvalo. Že si sundal kalhoty a prostě čůral kdekoliv ho to napadlo. A pak najednou z ničeho nic začal chodit čůrat na nočník. Prostě to nějak docvaklo. Stihli jsme to doslova za 5 minut dvanáct protože dnes nastoupil do školky. Teď už to jsou opravdu jen nehody a velmi velmi vyjímečně. Takže někdy to je o tom zatnout zuby a přežít to. Nejtěžší na tom je umět balancovat vztek protože jsme měli pocit, že čím víc se zlobíme tím spíš to měl potřebu vykonávat potřebu tam kde věděl že nás to bude štvát. Může to být součást období vzdoru, tak na to bacha. Co prý taky pomáhá je aby si dítě samo vybralo nočník. Jít ho s ním koupit do obchodu. Nějak si to potom víc přivlastní a bere to za své.

    Co se týče řeči tak s pomocí logopedie děláme pomalé pokroky. Už se snaží napodobovat slova i když reálně jich sám používá jen pár. Věříme že školka v tom trochu pomůže.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    MAIKA: asi bude taky plno, ale jsou prima a na tvém seznamu je nevidím.... ☺️
    Mateřská škola – Církevní základní škola logopedická Don Bosco a mateřská škola logopedická
    https://www.donbosco.cz/index.php/materska-skola/
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    Jen jsem prolítla poslední příspěvky, tak snad se neopakuju.... Ale hodně se teď ke mě dostalo pozitivních referencí na Benaudira... A to i u dost "beznadějných" děti (=smíšená diagnóza, vyzkoušeli už všechno apod.).

    Například tady
    Úvodní stránka
    https://www.skolasklidem.cz/
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: zkusim diky
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    MAIKA: Taky máme podezření na očkování. Přesně to samé, jako kdyby tam bylo zhoršení jeho schopností. Manželka u sebe nedávno zjistila histaminovou intoleranci a syn ji nejspíše podědil. Takže jeho tělo může na vakcínu, ale i covid, reagovat jinak... může reagovat zánětem v mozku který zpomaluje vývoj. Histaminový zánět se potom dá regulovat antioxidanty a upraveným jídelníčkem. Histaminová intolerance se dá zjistit z krve. Tak až budete mít cestu k pediatrovi, tak můžete poprosit jestli by provedl testy.
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    MAIKA: Mě přijde, že jste v podobné situaci jako my. Zhruba od dvou do čtyř-pěti let probíhá takzvané období vzdoru. Každé dítě to má jinak. Všichni rodiče se shodnou, že v tomhle období jsou děti totálně na zabití. Doporučuji tu knihu kterou jsem zmiňoval. A pomalu v klidu celou přečíst. Nenechat se hned na začátku odradit, protože je to mozaika která musí do sebe zapadnout. Ale obecně platí dvě věci. Děti v tomhle věku zkouší hranice protože potřebují zjistit hranice. No a jsou dva způsoby jak se k tom postavit. Hádat se s nimi, což mimochodem způsobuje to, že to dítě učíme jak se hádat, takže ve finále si člověk připadá že ho dítě šikanuje. Dítě se dobře učí, takže tuhle dovednost jako když najde v pubertě (období druhého vzdoru). A nebo je potřeba ty hranice vykomunikovat jinak pomocí gest a reakcí, a to je v té knize. A vy, stejně jako my, budete mít ztíženou pozici, protože jsme ty naše radosti už dost naučili takže změna bude (dle knihy) trvat pár měsíců než si to sedne. A navíc pomaleji chápou, protože disfázie.

    Tajemství přirozené výchovy - Michaeleen Doucleffová | Knihy Dobrovský
    https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/tajemstvi-prirozene-vychovy-452144279
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: no u nas cca do 2 let /mmr a hexa) vse ok, po poslenim očkovani total obrat, nerikam, že to je tim, ale taky muze ...
    prestala rikat mama , tata ham a pod... a total nezalem o nic
    no ten skokový vývoj bych potrebovala s tema plenama, pač mi ji do zadny skolky nevemou , když je ma..
    pije jen vodu, zkousela jsem mineralku, štavu, caj, nic.... rajče ani okurka nejde, zkousim kazdý týden nabizet, mame na stole nase jidlo, veme do ruky a udela jako nam nam a da nam to do ousy ale sama neochutna šunka, ryba, lučina, pribinacek, vubec prave nic z toho ani nechce ochutnat, mam lzici, nebo i v ruce a rikam, chces ochutnat, je to mnam, ja to pred ni snim, a ona rekne ne, odvratí hlavu a smula...
    nudle taky nechce, to jsem zkousela i spagety, vrtule, sekany potrubí, kolinka, nic .... samotne hranolky bez kecupu ano
    ona s detmi taky neinteraguje, ale je shcopna si mezi ne sednout a hrat si s vecma, co tam jsou volne, ale ne s detma dohromady, spis sama, max na klouzacce vi, ze musi pockat az prejede dite, pak muze ona...
    jinak ona snese v hernicce i 30 deti, ale ma radeji mensi kolektiv, miluje kuličkový bazeny a klouzačky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam