• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANNIKAVývojová dysfázie a obtíže jí podobné
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    MAIKA: A je to nutný odnaucovat? Odradí ji zima? Mokro? Jestli jo, tak to s počasím přehodnoti... :-) Jestli ne, řešila bych, až budou kopyta primrzat k terénu :-)
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    MAIKA: Na mě to působí tak, že na to prostě ještě není zrala. A nevím, nakolik je tohle "účinný trénink" a na kolik snaha prorazit hlavou zeď, která jen nervuje a ničí všechny zúčastnene. Jako jo, za pár týdnů/měsíců může být úspěch, jenže ten dost možná může být i tim, že to holt dozralo...

    U nás se spousta věcí uspechat prostě nedala. Plenky měl dlouho, jakmile dozral, byl bez nehod. Kakani teda byl jiný příběh, ale mám pocit, že se pak už snad nikdy nepocural. A spousta dalších věcí podobně. Prostě než nás příroda pustila, tak jsme se mohli na hlavu stavět...

    Ted byl syn třeba přes prázdniny hodně plactivy, fnukavy, uzkostny, hůř spal, frustracni tolerance výrazně klesla... Tak jsme ho nechali co nejvíc v klidu, nějak moc jsme s ním cíleně nepracovali, dostal i víc času na povalovani u tabletu, hodně jsme vyletovali, ani povinnosti jsme moc nehrotili atd... A ty blaho, ten neuvěřitelně poskočil dopředu.

    Obcas to na něm takhle vidím, že teď prostě potřebuje svatej klid. A ono ostatně kdo ne, že jo.
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    máte někdo radu, jak naučit dítě nosit boty ? chodí ráda na boso a i venku se zouvá a nevim jak jí to odnaučit
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: hele u nas je to masakr, vcera po dlouhe dobe jsme to zkusili zas, asi 6x se pocurala, ale tak, že dam kalhotky a teplaky, tak 5 min klid a pak prijde s kolenama u sebe a prebalit, tak dam znova kalhotky a teplaky a behem 5 zas, a tak se to opakovalo asi 10x, pak asi rozmezí 15-20 minut a pak zas ty kratky intervaly, vadi ji ze je mokra, rekne curat a začne curat, kolikrat mi počurala i ruku, když jsem ji dala na nočnik, nebo i wc, už jsem taky zpufala, a pres prazdniny nic, to neslo, to jsem tak dávala týden a nic ... už toho mam nah dhlavu a potrebuju asi dovolenou nebo nevim, už jsem na ni kolikrat hnusná, i když za to nemuze, ale už jsem asi "prepracovana".. potrebuju to taky kvuli skolce odbourat, ale prijde mi, ze ji to nevadi, ze ma plenu
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    NIENNA: zkusim, zkusila jsem uz vse, tak tohle je dalsi level, diky, zjistim, jestli to je pro nas vhodne
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    Ahoj, podělím se s naší zkušeností o odplenkování. Začali jsme minulý rok v létě kdy mu byli dva roky, snaha byla aby chodil na nočník. Výsledky byli nepřesvědčivé a pročůraných kalhot fakt hodně. Tak jsme toho nechali a zkusili to letos znovu. Začali jsme s tím na koncem dubna. První dva měsíce to byl masakr. Čůral všude po bytě. Stovky odklizených hovínek a nočník dal jen sem tam. Už jsme začali mít obavy. Pak z ničeho nic začal dělat hovínka do nočníku, ale pořád čůral spíš mimo ale už si sundával kalhoty. O to víc nás to štvalo. Že si sundal kalhoty a prostě čůral kdekoliv ho to napadlo. A pak najednou z ničeho nic začal chodit čůrat na nočník. Prostě to nějak docvaklo. Stihli jsme to doslova za 5 minut dvanáct protože dnes nastoupil do školky. Teď už to jsou opravdu jen nehody a velmi velmi vyjímečně. Takže někdy to je o tom zatnout zuby a přežít to. Nejtěžší na tom je umět balancovat vztek protože jsme měli pocit, že čím víc se zlobíme tím spíš to měl potřebu vykonávat potřebu tam kde věděl že nás to bude štvát. Může to být součást období vzdoru, tak na to bacha. Co prý taky pomáhá je aby si dítě samo vybralo nočník. Jít ho s ním koupit do obchodu. Nějak si to potom víc přivlastní a bere to za své.

    Co se týče řeči tak s pomocí logopedie děláme pomalé pokroky. Už se snaží napodobovat slova i když reálně jich sám používá jen pár. Věříme že školka v tom trochu pomůže.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    MAIKA: asi bude taky plno, ale jsou prima a na tvém seznamu je nevidím.... ☺️
    Mateřská škola – Církevní základní škola logopedická Don Bosco a mateřská škola logopedická
    https://www.donbosco.cz/index.php/materska-skola/
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    Jen jsem prolítla poslední příspěvky, tak snad se neopakuju.... Ale hodně se teď ke mě dostalo pozitivních referencí na Benaudira... A to i u dost "beznadějných" děti (=smíšená diagnóza, vyzkoušeli už všechno apod.).

    Například tady
    Úvodní stránka
    https://www.skolasklidem.cz/
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: zkusim diky
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    MAIKA: Taky máme podezření na očkování. Přesně to samé, jako kdyby tam bylo zhoršení jeho schopností. Manželka u sebe nedávno zjistila histaminovou intoleranci a syn ji nejspíše podědil. Takže jeho tělo může na vakcínu, ale i covid, reagovat jinak... může reagovat zánětem v mozku který zpomaluje vývoj. Histaminový zánět se potom dá regulovat antioxidanty a upraveným jídelníčkem. Histaminová intolerance se dá zjistit z krve. Tak až budete mít cestu k pediatrovi, tak můžete poprosit jestli by provedl testy.
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    MAIKA: Mě přijde, že jste v podobné situaci jako my. Zhruba od dvou do čtyř-pěti let probíhá takzvané období vzdoru. Každé dítě to má jinak. Všichni rodiče se shodnou, že v tomhle období jsou děti totálně na zabití. Doporučuji tu knihu kterou jsem zmiňoval. A pomalu v klidu celou přečíst. Nenechat se hned na začátku odradit, protože je to mozaika která musí do sebe zapadnout. Ale obecně platí dvě věci. Děti v tomhle věku zkouší hranice protože potřebují zjistit hranice. No a jsou dva způsoby jak se k tom postavit. Hádat se s nimi, což mimochodem způsobuje to, že to dítě učíme jak se hádat, takže ve finále si člověk připadá že ho dítě šikanuje. Dítě se dobře učí, takže tuhle dovednost jako když najde v pubertě (období druhého vzdoru). A nebo je potřeba ty hranice vykomunikovat jinak pomocí gest a reakcí, a to je v té knize. A vy, stejně jako my, budete mít ztíženou pozici, protože jsme ty naše radosti už dost naučili takže změna bude (dle knihy) trvat pár měsíců než si to sedne. A navíc pomaleji chápou, protože disfázie.

    Tajemství přirozené výchovy - Michaeleen Doucleffová | Knihy Dobrovský
    https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/tajemstvi-prirozene-vychovy-452144279
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: no u nas cca do 2 let /mmr a hexa) vse ok, po poslenim očkovani total obrat, nerikam, že to je tim, ale taky muze ...
    prestala rikat mama , tata ham a pod... a total nezalem o nic
    no ten skokový vývoj bych potrebovala s tema plenama, pač mi ji do zadny skolky nevemou , když je ma..
    pije jen vodu, zkousela jsem mineralku, štavu, caj, nic.... rajče ani okurka nejde, zkousim kazdý týden nabizet, mame na stole nase jidlo, veme do ruky a udela jako nam nam a da nam to do ousy ale sama neochutna šunka, ryba, lučina, pribinacek, vubec prave nic z toho ani nechce ochutnat, mam lzici, nebo i v ruce a rikam, chces ochutnat, je to mnam, ja to pred ni snim, a ona rekne ne, odvratí hlavu a smula...
    nudle taky nechce, to jsem zkousela i spagety, vrtule, sekany potrubí, kolinka, nic .... samotne hranolky bez kecupu ano
    ona s detmi taky neinteraguje, ale je shcopna si mezi ne sednout a hrat si s vecma, co tam jsou volne, ale ne s detma dohromady, spis sama, max na klouzacce vi, ze musi pockat az prejede dite, pak muze ona...
    jinak ona snese v hernicce i 30 deti, ale ma radeji mensi kolektiv, miluje kuličkový bazeny a klouzačky
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    ANNIKA: tak ona ma pole me porozumeni cemu chce dobrý, ale jak kdy, jinak ma porozumeni blby, jako podej mi boty, rozumí, udelej hačí a sundej si boty ok, ale jak bych chtěla neco vic, smula, nerozumí, brečí kvuli ničemu, nechci ji dat parek, protoze jeden jen zlomila kousla si a hodila na zem, tak breci, rekne, parek, coko, rohlík... proste zkousi, co projde a když nic, tak breci .... ja nevim no, co s ni, proste breci bez duvodu pro mě (ona jiste nejaky ma, ale nevim jaky), tak ji drzim, rikam , to stačí, uklidni se, ona to opakuje po mě ale stejně brecí .... a to když je celej den, tak bych ji kolikrat už snad zastrelila /obrazně) nemam na to uz nervy
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    MAIKA: No, popravdě nám nebrečel. Jemu bylo nějak jedno jestli má nebo nemá plenu. Ale převlíkání nemá rád pořád. Taky mám pocit, že má lepší dny kdy snese víc a horší dny kdy nesnese pomalu nic. Ale oni batolata obecně nejsou dokonale na pohodu ani když jsou neurotypický. Synovec má čtyřletého kluka a přijde mi v chování dost podobný našemu. Mluví střídmě, hodně emocionální, pořád se něčeho domáhá. Jediný rozdíl je, že si umí říct o ten záchod. Ale kdo ví, to třeba do roka a do dne taky zvládneme. Občas je ten vývoj skokový. Před měsícem neuměl víc než tři slova (ne, bába, máma) a teď už používá asi 10 -20 slov a opakuje i složitější slova. Z ničeho nic.

    Šťávu si nedá? Takhle, jestli je velmi citlivá, tak je dobré aby ty chutě byli jemnější. Takže třeba míň sladké šťávy, zkusil bych okurku, cherry rajčata, nesolenou kuřecí šunku a tak. Nám jí toho víc, ale obvykle nerad kombinuje. Omáčky nedává vůbec. Nudle samotné, jakmile je v nich třeba kečup tak konečná. Ale třeba hranolky s kečupem jo. Je to záhada.

    My jsme chodili do klubíku a tam moc s dětmi neinteragoval a nesnášel zpívání. Takže nemá rád kolektivní aktivity. Ale přitom na hřišti běhá za jinými dětmi ... ale taky mohl povyrůst. Klubíl jsme měli taky naposledy před dvěma měsíci. Co prej citlivým dětem vyhovuje je když jsou s jedním max dvěmi dalšími dětmi. Že nemají rádi když je kolektiv moc velký a taky potřebují mít nějakou útěkovou cestu. Kam se schovat když už je to na ně hodně.
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: ranná peče prijde ve stredu a snad mi poradí

    ad pleny.... no potěš....
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    ANNIKA: ergo tačínáme v září, logo chodíme, znakovku a obrazky jsme zkouseli, bez uspechu... ona se snazi opakovat, ale ma tam ty presmycky a prehazuje hlasky... kahoty jsou kalhoty a treba boty rekne dobre, čuat je čurat... tot aky rekne pekně, prosím posím a tak
    jinak vim, že jsou toho mraky, ale jak to vychytam?? nejak už nemam energii no ...

    specky školky nejsou :(, a jsou preplnene, mam tu v okolí 3 a do žadne nas nevzali, jednu, kam by potažmo malou vzali, tak ta je hodinu od domu a děti maj nástum v 7,30, to bych nedávala ani já a je jen do 16... to je v provozu nereálné....
    MAIKA
    MAIKA --- ---
    LWEEK: no a jak jste začali ? ona mi nechce chodit nahatá, vyžaduje plenu, když ji nemá tak brečí... dam ji jiny teplaky, brečí, vyžaduje ted zrovna dvoje, co strida, tak nevim no ... kakani to samý, proset wc jakýkoli nedává, sundam plenu, sedne na nočník, rekne curat a nic, stoupne, popojde a ve stoje se vycura, tak to utru, protože ona to jeste rozslape, a jdu pro jiny obleceni a je to zase, proste cura na etapy, a to se furt opakuje

    jinak jídlo, ona ji rohliky a na tech je schopna žít od svých 2 let, nepotrebuje k životu nic než tohle a vodu ... a muzu se snažit jí nabízet co chci a jak chci a smolík, proste odmítá

    a do skolky (detsky skupiny) chodí, ale to jí s rozmluvenim vubec nepomaha :(
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    No, asi jsme se radovali předčasně. Teď několik dní v pohodě a dneska z ničeho nic zase čůrá všude a přijde mi že i naschvál. Že si třeba sundá spoďáry vyčůrá se a pak radostně běží pryč když vidí že jsem si všiml. Nevím jestli tohle souvisí s disfázií nebo je to nějaká forma mocenský hry. Děti v tomhle věku mají potřebu hledat způsoby jak dát najevo že mají nad námi převahu. Někde jsem slyšel že to souvisí s tím když se děcku moc zakazuje, ale nemám pocit že bychom mu nějak přehršle zakazovali.
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    LWEEK: Viz níž :-) Plus to je oboje široké spektrum, jeden dysfatik nerozlisi měkké a tvrdé souhlasky a toť vše, druhy nerozumí ani slovo řeči a je úplně ve svém světě. A podle toho taky potřebují míru podpory. Lehký autista je třeba prý výrazně snazší na vypiplani než těžký dysfatik...

    My šli z nulového porozumění řeči a dalších přidružených problémů, i fyzických. Ale třeba syn odjakživa miluje srumec, lidi, výlety...
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    Mimochodem vtipná příhoda. Syn švagra měl pleny až do pěti a nešlo ho za boha odplenkovat. Jednoho dne šli domu a před barákem se před nimi vysral u vchodu nějaký bezdomovec. To dítě to vidělo. Švagr prohlásil něco jako "vidíš, takhle to vypadá v plence když se vykakáš" a najednou plenu nechtěl a začal chodit na záchod. x)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam