• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LWEEKSONY Alpha - digitální fotoaparáty
    BASIK
    BASIK --- ---
    Ja zas ted bojuju s necim podobnym. Mam A6400, sklo kitova 16-50 OSS. Pokud fotim na P, tak fotak standardne hazi dlouhy casy (1/50, 1/60) a i pres dobry zaostreni je tam motion blur. Reseni je pak priorita casu, ale na tu uplne zvyklej nejsem. Rad bych, aby si casy fotak hlidal sam podle podminek. Mam se s tim smirit, nebo delam neco vylozene blbe? :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Tamron 70-180/2.8. Snaha o 180mm. Poprve fotim s dlouhym sklem, na tu brutalni working distance si budu muset zvykat. Zvykly z mych ohnisek utikam dopredu, abych se nasledne hrozne divil a mel to tesnejsi, nez bych mel mit.

    Na tech 180mm mam pri 6fps obcas neostre fotky, na coz jsem zatim nebyl zvykly z zadneho meho skla. Domnivam se, ze je to tim, ze na tech 180mm nestiha IBIS. Nevypadaji jako spatne zaostrene, ale proste mazle pohybem. Pri te relativne male vaze skla (a pri mych 6fps) jsem ochoten to akceptovat, ale pozor, jini by mohli byt zklamani.













    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Tohle by bylo fajn, ale obavam se, ze je to DSLR sklo, ktere mmj vyjde na FE mount:

    RUMOR: Sigma 200mm f/2.0 FE lens to be released as early as in 2021 ? - sonyalpharumors
    https://www.sonyalpharumors.com/sr4-sigma-200mm-f-2-0-fe-lens-to-be-released-as-early-as-in-2021/

    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Tak je to, zda se, jeste lepsi:

    * Sigma 300mm f/2.8 for mirrorless system cameras (which definitely means there will be an E and L-mount version).
    * Sigma 250mm f/2.0 for mirrorless system cameras
    * Sigma 200mm f/1.8 for mirrorless system cameras

    No uvidime co z toho nakonec vydaji, ale drzme si palecky.

    https://www.sonyalpharumors.com/...loses-the-design-of-a-new-300mm-f-2-8-and-400mmf-4-0-for-sony-fe/
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    LAUNCHER: hele to je na diskuzi, neunahluj se zatim :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    MENTOL_: Omlouvam se za opravdu hloupe otazky, ale nemam zkusenost:

    Ja jsem zvykly drzet spoust a pak si vybrat z tech 100+ fotek tu co se mi libi. To by asi foceny nenavidel, takhle na nej blikat bleskem, coz?

    Ta LEDka mi prijde jako hotova vec - mam vzit obe?

    Co takove ty ledky dokola kolem objektivu? Je to dobre?

    Vse vyse uvedene plati zejmena pro decka, obcas interier, obcas exterier.
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    LAUNCHER: svitit urcite, osobne se klonim ke kombinaci - slusnej blesk na denni/univerzalni doblikavani a ledku jako alternativni a zaroven doplnkovy k sobe.
    Nekdy vezmes blesk a dosvitis stiny/xicht i trochu proti slunci, jindy podvecer das mensi ledku do kapsy na lahev a udelas vetsi paradu protoze vidis a/nebo barvis. A nekdy bliknes bleskem a k tomu vzadu dosvitis do vlasu, dodelas barvu, atd.
    Nejvic bych asi doporucil vzit Godox V860IIs a nebo rovnou V1 (na tu kulatou hlavu se dobre magnetujou ryzny doplnky, filtry atd) - oboje stejna sila s akumulatorem, ja mam 860 a dokoupil sem si i asapter na ten kulatej konec, je to prakticky.
    K tomu odpalovac Godox XPro (mam 1, nevim jestli uz neni 2) na Sony a ideal, jednoduchy, prehledny.
    Vyber ledky je "slozitejsi", moznosti je spousta - bavi me i ta mala varianta Nanlite Pavotube II 6c RGB co ted pouzivam, ale i nase starsi vyrazne silnejsi Yongnuo YN360II RGB tyc - vykon, vydrz, vysviti i celou mistnost, i v softboxu uvnitr odrazem da svetlo atd. Ale na tahani ven je proste vetsi delsi macatejsi :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Neni to takova parada jako 400/2.8, ale toto mi udelalo radost:

    WOW! New Sigma patent discloses the design of a new 300mm f/2.8 lens for Sony FE! - sonyalpharumors
    https://www.sonyalpharumors.com/...loses-the-design-of-a-new-300mm-f-2-8-and-400mmf-4-0-for-sony-fe/
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    DSTEPZ: jasny, 16-35GM je super kvalitni sklo, ale nevim jestli "na zkousku" neni trochu prehnany. A ten Tamron 17-28/2.8 je velmi podobne sklo, s nepomernou investici a ted je na nej jeste 4000 cashback, coz to taky posune, proste bych tim zacal v uvahach :)
    Jinak jeste je uplne low cost slusna varianta Samyang 18/2.8 pevny, neni to samozrejme takova britva jako ty drazsi zoomy, ale 145g a 8000,- po cashbacku si to zase zaslouzi svoji skatulku :)

    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    MENTOL_: Predne, nic o tom nevim, takze ani nevim co bych mel chtít.

    Myslel jsem si, ze bych zacal s LED svetly, jestli by to nebylo jednodussi, pro zacatecnika...?

    Chtel bych prostě jen o fous hezci portrety, nez ktere delam ted. A x lidi vcetne Tebe mi radilo, at zacnu svitit.
    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    MENTOL_: To kdybych vedel:) Bavi me architektura a street, zoomy mam obecne rad kvuli lehci kompozici, ale jak rikam, s takhle sirokym ohniskem nemam zkusenost, tak bych chtel vyzkouset.
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    LAUNCHER: Svitit jako blesky/modifikatory atd?
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    DSTEPZ: Na foceni hlavne ceho by bylo to 16-35/2.8 GM?
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    DSTEPZ: LAUNCHER: Jinak jestli chces opravdu neco jen na vyzkouseni "vlastne jak mi vubec siroky ohnisko bude vyhovovat", primlouval bych se za Tamron 17-28/2.8. Nema to ten paradni rozsah jako GM, ale je to lehke, jsou s tim dobre zkusenosti a stoji to mene nez polovinu.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    DSTEPZ: 1) V Megapixelu se nejmene drive dalo domluvit na vyzkouseni ledasceho, i se zapujckou. Jak Fotoskoda nevim.

    2) 16-35/2.8 GM myslim staci jen vyzkouset v obchodu, jak to bude tezke a jak se to bude drzet, nasazene na fotaku. Je to jeden z nejlepších zooms ve sve kategorii. Pokud potrebujes ten rozsah a svetelnost, neni co resit.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    MENTOL_: Dekuji za maximalistickou odpoved. Mrknu na to a promyslim nakup. Trosku mi tu dochazi inspirace, krome te 400/2.8. A toto vypada impozantne.

    Jeste jsem nepotreboval sirsich nez mych 17, ale chci se ucit / zdokonalovat.

    Az se uklidni COVID, tak chci take zajit na nejaky kurz a aleson trosku se naucit svitit.
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    LAUNCHER: Shift je okrajova zalezitost co se mainstreamove moc neuplatni, tak proto asi neni. Sony v tomhle jede vic pragmaticky nez driv klasicky Canon/Nikon, vlastne ani normalni fisheye Sony nema.
    Ja teda shiftu dost fandim, jsou situace, kdy se to proste neda vyfotit (tak dobre), kdyz potrebuje clovek nejakej celek, neni kam couvnout, kam vylezt, atd, aniz by do zaberu uz neco lezlo a tak.
    Tj. v mym "svete" ma shift smysl akorat pod 20mm, takovy ty klasicky 24/45/90 mi na architekturu pripada zbytecny - staci vetsinou naklonit a narovnat bez vetsich ztrat. Navic si sam casto vezmu neco az na normalnich 12mm mirne nakloneny a proste narovnam v LR podle potreby a nemilosrdne oriznu. Ale to leckdy nestaci a nebo je zbytecne krkolomny a nebo by to stalo moc rozliseni atd.
    Mam tu Laowu 12mm (na Nikon dslr), mam k ni i ten MSC adapter na Sony 17/4 vysledny shift sklo, foti se s tim super kdyz to ma clovek u sebe a hodi se to a je to i s tim adapterem skoro uplne rovny bez deformace (shift se neda rovnat profilem, protoze jsi pokazdy jinak posunutej). Pres den i z ruky, za chuze, clovek si pootoci dle potreby - nebo vubec, cvakne a done.
    Ja jsem trosku i fanatik, na ty Laowe 12 jsem trochu ohnul dve takovy clono-ouska kovovy primo na skle co "brani ve vyhledu" a pouzvam i shift adapter jen s "dirou" bez optiky, tj shitfuje se celych 12mm fulframe (zbytkovy rohy nahore jsou trochu k orezu nebo vyklonovani nebo vinetace, no problem). Je to hodne ookrajova zalezitost, ale proste jsou uhly/mista/zabery, ktery diky tomu muzu fotku *rychle a jednoduse) mit a nebo by nebylo nic. Nebo treba jen vejska a ne sirka. Nebo by clovek musel delat pano a pak ho nejak jinak rovnat.
    Krome toho kdy se to hodi na praci, tak jsem si ted sel vyfotit po letech Vysehrad treba - vysoka uzka kolma budova, okolo ktery neni proste zadny moc misto na zemi. Fotek z dalky mam spoustu, s tim shiftem mam i celni na vysku tak abych necouval moc dozadu a postranni domek vpravo nezakryval ten kostel, a proste neslo by to bez toho (nebo ne tak jednoduse, zase nejakou skladackou s nejasnym vysledkem).
    No a pak jsem si chtel proste udelat sirku, aby to nebyl jen kostel a nic, ale proste v nejakym prostredi - i kdyz nacouvas co nejdal to jde a "za roh", nalepis se na zed, zvolis uhel, kdy nic jeste moc nezakryva, tak tohle je maximum co se da zabrat, 12mm + shift nahoru, trochu orezu po doladeni. 17mm shift by nestacilo. 12mm bez shiftu by stacilo s narovnanim, ale jeste vetsim orezem zase/mensi zaber okoli. Ale jsou situace, kde ani ta minimalni rezerva neni a chces to proste zabrat a hodi se to. Ale je to okrajovy extrem :) 17mm shift je obecne vyuzitelnejsi.
    Jinak Laowa chysta konecne celistvy 15mm shift sklo (shift v sobe, ne adapterem). Bude teda na zrcadlovky, tj prijde adapter jeste jako trubka, ale tusim, ze bude krasny a nekompromistni, a univerzalnejsi :)
    Coming soon: new Venus Optics Laowa 15mm f/4.5 W-Dreamer shift lens for Nikon F and Z mounts - Nikon Rumors
    https://nikonrumors.com/...tics-laowa-15mm-f-4-5-w-dreamer-shift-lens-for-nikon-f-and-z-mounts.aspx/


    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    Btw chci se zeptat. Existuje v Praze nejaka pujcovna na Sony skla? Vim o pujcovne v Brne, ale to je z ruky. Chtel bych vyzkouset pred koupi 16-35 GM a vlastne jak mi vubec siroky ohnisko bude vyhovovat. Nemam bohuzel nic sirsiho nez 28mm.
    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    LAUNCHER: tak pokud mas dobry profily k cockam, tak pespektivu resis vetisnou jednoduse v PP. Krom toho ma Laowa pomerne sirokou kolekci Zero-D skel bez deformace a maj i adapter pokud fotis ztreba vysoky budovy. Za me to kazdopadne neni pekny. Ta perspektiva je imho daleko prirozenejsi.

    Laowa Magic Shift Converter (MSC) – LAOWA Camera Lenses
    https://www.venuslens.net/product/laowa-magic-shift-converter/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam