• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LWEEKSONY Alpha - digitální fotoaparáty
    MINER
    MINER --- ---
    Nevíte někdo jak přesně funguje D-Range Optimizer?

    Zkoušim, jak se to chová, a DRO (Auto) mi dost často udělá dobrou fotku rovnou z foťáku, aniž bych musel hadovat. A vyhadovat něco lepšího trvá dlouho.
    Je mi jasný, že je to dynamický, ale neni někde popsaný, jaký operace (např. typy Tone Curve atd.) to aplikuje?

    V Imaging Edge jde DRO zapnout, ale radši bych měl všechno v Lightroomu, DRO jako starting-point, u kterýho stačí jen lehce polechtat hady pro doladění nálady…
    MINER
    MINER --- ---
    KURE: Nastav nejdřív ostřící bod, zoomuje to na něj.
    + lupičkou (AF-ON) můžeš odzoomovat zpátky a přenastavit

    Já MF používám tak u ‱ fotek, když se fakt AF nemá čeho chytit, takže s tím nemám tolik zkušeností, ale snad pomůže.
    KURE
    KURE --- ---
    potřeboval bych poradit s manuálním ostření.

    Teď mám foťák nastaven tak, že když přepnu na MF a pootočím ostřícím prstencem na objektivu, zvětší se mi část obrazu a červeně zabarví ty hrany, které jsou ostré.
    S tím mám ten problém, že zvětšená oblast je hrozně malá, takže jednak nevím na co se vlastně dívám a kompletně ztratím přehled toho co je vlastně v záběru. Takže vlastně zaostřím jen tak zhruba vypnu to zvětšení a pak pohybuju foťákem dokud neni ostrý to co potřebuju.
    Na focení věcí na stole je to ok, ale jinak naprd.

    - jde nastavit abych viděl ty červené hrany úplně bez zvětšení?
    - jde nastavit aby to zvětšení nebylo tak brutální? (v menu vidím volbu 1x a 5,6x ale i 1x je moc)

    Fotíte někdo na MF? jak to děláte?
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    Mam na prodej SEL50F18 OSS, druhy majitel, perfektni stav. Nyx cena 4000 Kc, nejlepe osobni predani v Praze.
    MINER
    MINER --- ---
    Můj poslední příspěvek k širokáčům, zkusil jsem si ještě Tamron F2.8 a sony F4 vedle sebe a jsou překvapivě podobný – ten AF je jenom malinko pomalejší, ale na A7rV to neni takovej rozdíl, jako na A7III, takže to není kritérium.
    Překvapilo mě, jak se to obří zkreslení Sony zkoriguje v post, že to neni vůbec poznat. A ostrostí jsou skoro stejný.

    Takže rozhodnutí se zjednodušuje:
    – Tamron F2.8 = víc světla pro interiéry a noční oblohy (i 2.8 je ostrý) a hezčí sluníčkový hvězdičky
    – Sony F4 = extra mm do šířky (+ 35 mm) a o malinko menší flare (ale překvapivě jen o malinko)

    Jestli se počítám mezi masochisty, co počkaj, co ze Sony vyleze za 16-35 GM II, ještě nevim:)

    Ten Tamron mě fakt překvapil. Takovej sleeper, za skvělou cenu, u kterýho člověk pozná, že je dobrej, až když ho zkusí.

    Tímto to považuji za vyřešené, a ozvu se zase za dalších 15 let, až budu měnit foťák, a do tý doby jdu už zas jen fotit:) Ahoj:)
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    DRAGON: Samyang 50/1.4 verze II ma nejlehcich 420g, s tim jsem taky dost spokojen.
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    MINER: Ja uz pak spis resim, ze nepusobi tezce (cemuz paradoxne trochu vetsi rozmer mentalne pomuze) a jeste o MC-11 cely mensi/lehci. Ale zas na cestovani mozna staci nejaky manualni? Mozna 2.8? Jinak ja ted taham hlavne 85/1.4II a davam si do cropu kdyz je potreba, ale zalezi co clovek foti.
    KURE
    KURE --- ---
    DRAGON: slyšel jsem chválu na 55mm f1.8
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MINER: jako omlouvam se za OT, to ja jen kvuli tomu kam odplula na chvili diskuze, pojdme zpet k tematu klubu :)

    jakou byste doporucili padinu na sony? nejakou 1,4 nebo aspon 1.8. lehka 1,4 jako u canonu asi neexistuje, co? :( koukam ze FE vazi 780 gramu :(
    MINER
    MINER --- ---
    MENTOL_: Jo, ten je dobrej, ale ta šířka už je peklo. Je to jenom o kousek než GM, ale už je mi to fakt nepříjemný a na cestování moc. Ale dobrej je, slyšel jsem.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MINER: tak to cumim, ja mel 5D, pak 6D a ted 6D2 a nikdy sem nemel problem s BF/FF, tak nevim jeslti mam stesti nebo spatny oci :) ale nikdo si nikdy nestezoval ze bych dodaval neostry veci.. Ale o to vic se tesim az zkusim Sony :)
    MINER
    MINER --- ---
    DRAGON: A nechceš ukázat nějaký ty publikace?
    Já se vlastně radši bavim o fotkách než o foťácích.
    Jednou za 15 let si vyberu foťák, celkem tomu věnuju energii, ale pak na to zapomenu, a fotit s tim, co mám.
    Proto mi i ten Canon vydržel tak dlouho, byť mě vždycky sral..
    MENTOL_
    MENTOL_ --- ---
    MINER: Na Sony je Samyang 135/1.8 - jo je o 20g tezsi a 1cm vic sirsi a delsi, ale opticky na urovni GM a AF dost povedeny, bez nutnosti redukce a vahy navic. Tj neni to jednoznacne mensi nebo stejny, ale zase 1.8 vs 2 a "nativni". A kolem 22k.
    MINER
    MINER --- ---
    DRAGON: Nespolehlivý ostření. Front-back focus. Na každým konci zoomu i vzdálenosti jinym směrem.

    Ani ta fixní 135 F2 se mi nikdy nepodařila vyladit tak, abych si byl jistej že zaostřim. A na F2 je to fakt vidět. I u tohohle fixu se to při microadjustments dalo zkorigovat jenom aby to ostřilo spolehlivě jen v určitý vzádlenosti.
    Smířil jsem se s tim, fotil s Canonama 20 let a neřešil to, ale strašně mě to vždycky sralo!
    Ten samej objektiv přes adapter MC-11 na Sony všechno ostrý vždy za všech okolností všude.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    LWEEK: to vypada jako pekny sklo, navic za 30 to neni tak prehnane drahy, cekal sem ze uvidim cedulku 70 :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MINER: co znamena neumel nikdy fotaky? :D ja nejak nikdy nestezoval a uz sem fotky publikoval na hodne mistech..
    Nicmene priznavam bez muceni, ze zastavam motto, neni to v technice, je to v rukou a ocich, tak mozna nedokazu docenit ty ultra futuristicky featury kamer, ja proste potrebuju aby to melo velkej snimac, vyfotilo to aspon 2 fotky za vterinu, umelo to fotit i na dlouhej cas a nebolely me z toho zada, kdyz to taham s trema sklama po svete :)
    MINER
    MINER --- ---
    DRAGON: Jako jo, Canon uměl vždycky dobrý objektivy. Škoda, že nikdy neuměl foťáky:>

    A zajímavej objektiv. Opravdu hezkej balanc velikosti a akceptovatelný kvality.

    Na Sony tuhle roli hrajou třetí značky, páč si nesmyslně nelokli systém jen pro sebe. Samyang něco dělá, ale přišlo mi, že má proměnlivou kvalitu a nejde se na to spolehnout.
    Laowa dělá dobrý manuální, což u širokýho tak nevadí, ale nejsou tak malý.
    Nevim, neřešil jsem to moc, širokej potřebuju zoom.

    Já hledám náhradu Canon 135 F2. Naprosto skvělej objektiv v parádně kompaktnim balení. V podstatě takovej světelnej tunel – čočky na doraz. Mám ho hrozně rád, a na Sony nic tak malýho neni.

    Oznámili ale Sony 100 F1.4. Doufám, že to bude příčetně velký. Stejně je mi 135mm moc těsná, a 100 by byla ideální.
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    Tak jako 14/1.8 GM je fantastická a nemá obdoby na trhu. Já bych chtěl 16-35 kvůli flexibilitě.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    ty jo, kdyz tak koukam na nabidku sonackych 16mm, tak si zacinam rikat, ze jeste mozna zkusim dat sanci RF systemi s jejich 16mm 2.8 prime sklem, ktery na svoji vahu foti skvele.. a ta vaha pro me znamena nejvetsi podminku pro prechod na dalsi system... hm :(

    Canon RF 16mm F2.8 STM Lens Review
    https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-RF-16mm-F2.8-STM-Lens.aspx
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    Na pořádnou 16-35 se u SONY doslova klepu. Ocenil bych kdyby se nevysouvala ale přežiju to pokud bude opticky dobrá. Ta aktuální se vysouvá, je těžká a opticky nedocvrnknutá.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam