• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCIENFlutter a Dart
    Flutter je novy toolkit od Googlu pro tvoreni hybridnich mobilnich aplikaci postaveny na Dartu. Pojdme diskutovat jak o Flutteru tak i Dartu.
    Pokud jste v tom nejakou mobilni appku udelali, poslete odkaz. Dam to na nastenku :)

    Zajimave odkazy

    rozbalit záhlaví
    P19
    P19 --- ---
    Zdravím,
    najde se tu někdo, kdo používá Bloc a byl by ochotný mi věnovat tak hodinu, dvě, klidně placeného času? Dost plavu v contextech a potřeboval bych i probrat, jak rozvrhnout Blocy.
    Jsem z Brna, ale klidně to dám i online.
    Poprosím kdyžtak o PM.
    Děkuji
    KOMPAS
    KOMPAS --- ---
    Zkouším použít Dart na konzolovou aplikaci v Linuxu a narazil jsem na zvláštní chování se zpracováním konce souboru. Příklad je minimalizovaný.
    import 'dart:io';
    void main() {
        stdin 
            .listen((data){
                print(data);
            });
    }
    

    Pokud spustím jako
    dart src.dart < input
    funguje vše správně - vypisuje se seznam kódů načtených znaků.
    Pokud spustím jako
    dart src.dart
    a vstup plním z klávesnice, nedaří se mi ukončit vstup pomoci Ctrl-D.

    Pokud použiju v cyklu
    stdin.readLineSync()
    ukončení pomocí Ctrl-D funguje.

    Souvisí to nějak s tím, že použitím listen je to celé asynchronní?

    Vidím to první den a nechci pálit čas na něčem, co je příliš pokročilé
    BRAP242
    BRAP242 --- ---
    Zdar,
    nemate nekdo napad jak udelat soukromej PUB server kterej by mel zabezpecenej pristup za pomoci Active Directory?
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    BRAP242: Hledej _scheduleNotification zde https://pub.dev/packages/flutter_local_notifications#-example-tab- Tam je vse, vcetne zvuku.

    U lokalnich notifikaci lze nastavit, kdy je zobrazit a nastavujes to v kodu appky. Tim se lisi od Push Notifikaci, kde si to zase ridis na serveru.
    BRAP242
    BRAP242 --- ---
    LUCIEN: no, tohle jsem nasel:
    nicmene - jak zobrazim notifikaci a zahraju k tomu custom zvuk?
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    BRAP242: To co hledáš budou asi lokální notifikace... https://pub.dev/packages/flutter_local_notifications
    BRAP242
    BRAP242 --- ---
    Zdar,
    mam zasadni dotaz:

    potrebuju udelat aplikaci typu budik. Furt nevim jak mam udelat to, aby se mi aplikace "vzbudila" nebo alespon udlelala notifikaci.

    Nemate nekdo napad jak na to?

    Diky

    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    Announcing Adobe XD support for Flutter
    https://link.medium.com/KE8istFOw6
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    vyšel stable Flutter 1.17
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    MR_DAN: Kejml už ho zkouší, viz. první PR.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    LUCIEN: tyjo hodne super! kolik prace by obnasel android port?
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    Paradni nastroj na generovani modelu z JSONu -> https://javiercbk.github.io/json_to_dart/
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    Si tady odlozim... https://fluttericon.com/
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    dalsi poznatky, doufam ze nikomu nevadi, ze si tady delam odkladiste dojmu z poznavani nove technologie :-) kdyby to nekomu vadilo, tak me usmernujte

    BLoC pattern vnimam jako oddeni business logiky do specialni komponenty, ktera je pak dobre testovana a to Rx a Streamy ze jsou jen specifikum pro tu BLoC library pro Flutter, ktera se pro state management pouziva - tak kdybych placal blbosti, tak je to jen z neznalosti nebo spatnyho chapani :-)
    MobX samotnej se asi neda pouzit pro globalni state management, protoze ten store s tim stavem se v prikladech instanciuje v kazde screene, takze na mobx.pub pouzivaji Provider jako dependency injection, kterym si dodam do kterehokoliv widgetu tu jedinou instanci storu, kterou mam a to se zda byt docela vychvalovana kombinace.
    pouzivani Provideru samotneho se zda ne moc efektivni, protoze notifyListeners (nebo jak se presne jmenuje ta funkce co se musi vzdycky volat) drzi uplne vsechny listenery a uplne vsechny je notifikuje, bez ohledu na to jestli chteji nebo ne, tak jak jich zacne byt vic, tak jsou udajne problemy s performance...

    samozrejme se tim ta komplexita trochu zvedne, takze uz pomalu zacinam chapat i tu BLoC library :-) jen mi proste hrozne vadi, ze u te ten stav neni nikde drzeny - proste prolitne eventa, zpusobi pregenerovani widgetu a hotovo, nikde nezjistim co mam kde aktualne ulozene...
    je to jen o nastaveni mindsetu, nebo je to vazne nevyhoda jak si myslim?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    tak MobX co koukam taky nevypada zle - podle me je to cca to samy jak ten BLoC + Provider, mozna jeste o neco min boilerplate kodu (neco se tam generuje)
    v zasade nejaka classa co drzi state (nad hodnotama toho stavu anotace @observable), pak v te same classe nejaka business logika (funkce s anotaci @action), tam vidim ten BLoC design pattern, a nakonec wrapper kolem widgetu (Observer) ktery zajisti, ze se do nich ten stav bude propagovat
    tohle mi i jako zacatecnikovi s frontendovym vyvojem a reaktivnim programovanim prijde docela vpohode, to se da si predstavit jak to funguje celkem rychle
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    a s tim pecovanim ze strany Googlu... ja nevim, no, Angular uz neni moc uspokojivej... a kolik sluzeb kazdej rok odriznou
    bylo by samozrejme fajn, kdyby to prorazilo poradne, to by se tomu fakt venovali dal a dlouho, ale Google je porad firma, ktera ma svuj management a politicky rozhodnuti a pokud to do nejaky doby Flutter neziska velkej podil na trhu, tak to nemusi dopadnout dobre .. a konkurence ve forme react-native neni zanedbatelna
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    LUCIEN: blby je, ze state management si clovek musi vybrat hned na zacatku, coz treba pro nekoho, kdo nema predchozi zkusenosti (jako ja), je peknej orisek
    co jsem tak procital ty internety, tak neni problem delat BLoc s Providerem dohromady ... pod tim odkazem cos posilal, jak jsou ty priklady na BLoc, tam k tomu akorat pouzivaj Rx a Streamy, coz je pro me hned zezacatku dost tezky na uchopeni, na druhou stranu muzu mit BLoC co drzi state a dava se tem screenam a widgetum pres Providera :-)

    List of state management approaches - Flutter
    https://flutter.dev/docs/development/data-and-backend/state-mgmt/options
    taky nejaky seznam moznosti, jeden z maintaineru Provideru dokonce se nechal na twitteru slyset, ze MobX udajne taky neni uplne spatny .. rozhodne se planuju na nej podivat taky, at aspon vim o co jde
    a Redux je samozrejme pry taky super volba, kdyz s nim umis a jsi na nej zvyklej, zejo (papouskuju toho Filipa)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam