MAR_TINA: jenom drobnost v anglicky mluvících zemích došlo k nějakýmu znovopřevzetí slova postižení, a to kvuli sociálnímu modelu postižení.
Sociální model postižení vznikl v 80 letech, autor je postižený antropolog Mike Oliver. Cílem Mike Olivera bylo nabídnou alternativu ke stávajícímu modelu, medicínskému, který nahlíží na lidské tělo jako na stroj, který je nutné opravit.
V rámci sociálního modelu je postižení je společenský problém. Rozlišuje impairment (vlastní diagnoza) a postižení (bariéra ve formě sociálního vyčlenění, nebo neposkytnutí úpravy).
Je to také důvod, proč používám výraz postižení tam, kde se v české literatuře používá člověk s postižením, nebo člověk s handicapem. Medicínský model vnímá to, že se jedinec s postižením není schopen zařadit do majoritní společnosti jako jeho individuální problém. Sociální model ale není jedinou alternativou k medicínskému modelu.
Chápu že asi píšu dost nesrozumitelně, když tak pokus bys náhodou viděla film Kripl Kemp, tak je tam hnedka za začátku věta:
Přišel jsem na to, že postižení nejsou problém.
My jsme ten problém.