Tykacovi lide dale takhle:
HNUTÍ DUCHA
4 min ·
Co si dáte? Můžeme nabídnout chardonnay z Polska, Merlot z Ostravy, nebo výborný Syrah z Pálavy.
Ekologisté svou naivitou připomínají malé děti, které se vzlykotem v postýlce prosí maminku, aby zůstala věčně mladá a krásná, aby neměla vrásky a břicho jako babička. Jenže všichni stárneme a měníme se, i naše planeta Země stárne a mění se. Snažit se jí zakonzervovat je stejně hloupé, jako si myslet, že Ferda Mravenec a Brouk Pytlík jsou skuteční zástupci hmyzího světa.
Všichni lidé ale nejsou brouci pytlíci a nesnaží se zastavit klimatickou změnu, ale přizpůsobit se jí a využít ji k prospěchu svému a svého okolí. Jsou to často milovníci alkoholu, především vinaři, kteří mají odpovědnost za to, abychom my a naše děti měli v buducnu co pít. Proto už dnes pracují s tzv. Huglinovým indexem, který vyjadřuje teplotní sumu daného území. Bioklimatologové i vinaři ho používají jako ukazatel toho, nakolik je daný region svým podnebím vhodný pro pěstování vína a jaké konkrétní odrůdy.
"... na jižní Moravě se posuneme z oblastí primárně teplotně vhodných pro bílé odrůdy spíš do červených odrůd. Závisí to ovšem na konkrétním umístění viniční trati, kolik je tam slunce, jaká je to expozice, a také na preferenci zákazníků, jaký charakter vína z té lokality chtějí získat,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.
Nárůst teplot přináší nejen lepší podmínky pro pěstování vína v naší zemi, ale i velké nebezpečí v podobě delší vegetační sezony. Vinná réva se bude dříve budit ze „zimního spánku“, v němž je vůči nízkým teplotám odolná, a začne rozvíjet pupeny, listy, květy a výhonky, které jsou mrazem snadno zranitelné.
Vinaři změnu nejen vnímají, ale připravují se na ni. Protože jak říká staré čínské přísloví: "Mluvením rýži neuvaříš."
Změna klimatu dopadne na vinice, během 20 let se na Moravě přestane dařit Chardonnay či Müller Thurgau | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/data-vino-klimaticka-zmena_1910170600_pek