related
Vit Kucik
https://www.facebook.com/100000005890542/posts/4917911261552355/"Za drahé energie může EU a její zelená politika Green Deal!" se stavá jedním z dominantních narativů, tlačených proruským dezinformačním ekosystémem. Je to jeden z nejefektivnějšich proruských sloganů, takže jej budeme slyšet dlouho a stále častěji, protože zabíjí hned několik much jednou ranou:
● Obrací hněv Evropanů proti EU. Strategickým zájmem Ruské federace je maximálně oslabit spojenou Evropu, protože vůči jednotlivym zemím může vystupovst autoritativně z pozice síly, kdezto vůči spojené EU je v pozici slabšího.
● Obrací hněv Evropanů vůči "zeleným" zdrojům energie. Ruská ekonomika je schopna kromě zbraní efektivně exportovat už jen klasické "staré" suroviny. V nových technologiích zoufale zaostává, "zelené" technologie naopak činí Evropu na fosilních dodavkách z Ruska méně závislou.
● Sugeruje, že "chyba" i rešení je na centralní vládní úrovni, že stačí změnit postoj a vše bude jako dříve. Gazprom vypouští jednu zpravu do tisku za druhou, že Nord Stream 2 je natlakován technickým plynem a pripraven je spuštění, stačí jen povolení na evropské straně. Kreml zase vyjadřuje připravenost zvýšit dodavky plynu, "stačí" prý jen podepsat DLOUHODOBÉ kontrakty.
Právě zde, tiše a nenápadně, je zakopána hlavní část celého psa. Dlouhodobé kontrakty.
Ruská federace (RF) po cele dlouhé dekády dodávala ropu a plyn na základě dlouhodobých kontraktů jednotlivým zemím. Je to pro RF nejvýhodnější model vztahu: vůči jednotlivym zemím má přirozenou vyjednavací převahu (proto vždy preferuje tzv. bilaterálni dohody), která umožňuje si vyjednat relativně vyšší ceny. A dále fixní ceny neodrážejicí výkyvy na burzách jsou predvidatelným zdrojem cenných valut pro ruský rozpočet, tak závislý na nákupu zahraničních technologií.
Společný trh EU s jeho jednotnými pravidly udělal zásadní zásek do této ruské strategie - začal s RF jednat o cenách jako celek, nutil Gazprom dodrzovat unijní antimonopolní pravidla a ústupem od bilateralních dlouhodobých smluv nutil také Gazprom k účasti na surovinových aukcích spolu s dalšimi dodavateli, a tím dlouhodobě snižoval ceny. To všechno snižovalo monopolní bilateralní potenciál k energerickému i politickému vydirání, na který byl Gazprom (potažmo jeho vlastník Kreml) po celé generace zvyklý.
Současné zdražení plynu a energií má jako vždy celou řadu okolností a příčin. Přiškrcení dodávek ruského plynu na evropské surovinové burzy je však jednou z těch významějších. Putin hlasitě v minulých dnech deklaruje, že dlouhodobé kontrakty Gazprom vykrývá v nasmlouvaném objemu i ceně a posmívá se evropským vládám, že si nenasmlouvaly dopředu více. Pochopitelně. Putin využívá situace k cynickému vydírání, aby evropské země opustily politiku tržních aukcí a jednotného energetického trhu, které ruský monopol v minulých letech dokázala učinně krotit, a zase se jedna země po druhé uvázaly do chomoutu jednotlivých dlouhodobých bilaterárních smluv s ruským gigantem. Ne, že by ty smlouvy neexistovaly, ale jde o těžiště národní a evropské politiky, které má pro Rusko elementární strategický význam.
Green Deal EU, tj. příklon k nefosilním, bezuhlíkovým technologiím, ještě prakticky nezačal. Jak krátkodobě v budoucnu zamíchá s cenami energií je věcí diskuze. Jedna věc je ovšem zřejmá a nezpochybnitelná už dnes - bude znamenat snížení evropské závislosti na ruských fosilních zdrojích a to ponese i vážné zahraničněpolitické a geopolitické důsledky. Převážně pozitivní pro Evropany, převážně negativní pro ruskou autoritativní vládu. V jejím zájmu je daný vývoj když ne zastavit, pak alespoň maximálně oddálit.
Proto se s útoky proti bezemisním technologiím, Green Dealu, evropské společné energetické politice, apod. budeme v českém kyberprostoru setkávat stále častěji. A slogan "Drahé energie jsou důsledkem bruselského Green Dealu" odsahuje všechno toto dohromady. Kdyby existovala nějaká Soutěž dezinformačního marketingu, tento narativ by jistě kandidoval na zlatou sošku.
Proto zbystřeme, když ho uslyšíme.