• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHODezinformace o klimatu // Rage Against the Fossil Machine
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: imho freemarket fundamentalismus a souvisejici odpor vuci regulacim…
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: jak mam chapat tu motivaci? u energetickejch spolecnosti chapu ten motiv, ale tady je to co?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Covid19 denial kisses climate denial

    Organisers of anti-lockdown declaration have track record of promoting denial of health and environmental risks - Grantham Research Institute on climate change and the environment
    https://www.lse.ac.uk/granthaminstitute/news/organisers-of-anti-lockdown-declaration-have-track-record-of-promoting-denial-of-health-and-environmental-risks/

    Covid-19 and the new merchants of doubt - The BMJ
    https://blogs.bmj.com/bmj/2021/09/13/covid-19-and-the-new-merchants-of-doubt/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    related

    Vit Kucik
    https://www.facebook.com/100000005890542/posts/4917911261552355/

    "Za drahé energie může EU a její zelená politika Green Deal!" se stavá jedním z dominantních narativů, tlačených proruským dezinformačním ekosystémem. Je to jeden z nejefektivnějšich proruských sloganů, takže jej budeme slyšet dlouho a stále častěji, protože zabíjí hned několik much jednou ranou:

    ● Obrací hněv Evropanů proti EU. Strategickým zájmem Ruské federace je maximálně oslabit spojenou Evropu, protože vůči jednotlivym zemím může vystupovst autoritativně z pozice síly, kdezto vůči spojené EU je v pozici slabšího.

    ● Obrací hněv Evropanů vůči "zeleným" zdrojům energie. Ruská ekonomika je schopna kromě zbraní efektivně exportovat už jen klasické "staré" suroviny. V nových technologiích zoufale zaostává, "zelené" technologie naopak činí Evropu na fosilních dodavkách z Ruska méně závislou.

    ● Sugeruje, že "chyba" i rešení je na centralní vládní úrovni, že stačí změnit postoj a vše bude jako dříve. Gazprom vypouští jednu zpravu do tisku za druhou, že Nord Stream 2 je natlakován technickým plynem a pripraven je spuštění, stačí jen povolení na evropské straně. Kreml zase vyjadřuje připravenost zvýšit dodavky plynu, "stačí" prý jen podepsat DLOUHODOBÉ kontrakty.

    Právě zde, tiše a nenápadně, je zakopána hlavní část celého psa. Dlouhodobé kontrakty.

    Ruská federace (RF) po cele dlouhé dekády dodávala ropu a plyn na základě dlouhodobých kontraktů jednotlivým zemím. Je to pro RF nejvýhodnější model vztahu: vůči jednotlivym zemím má přirozenou vyjednavací převahu (proto vždy preferuje tzv. bilaterálni dohody), která umožňuje si vyjednat relativně vyšší ceny. A dále fixní ceny neodrážejicí výkyvy na burzách jsou predvidatelným zdrojem cenných valut pro ruský rozpočet, tak závislý na nákupu zahraničních technologií.

    Společný trh EU s jeho jednotnými pravidly udělal zásadní zásek do této ruské strategie - začal s RF jednat o cenách jako celek, nutil Gazprom dodrzovat unijní antimonopolní pravidla a ústupem od bilateralních dlouhodobých smluv nutil také Gazprom k účasti na surovinových aukcích spolu s dalšimi dodavateli, a tím dlouhodobě snižoval ceny. To všechno snižovalo monopolní bilateralní potenciál k energerickému i politickému vydirání, na který byl Gazprom (potažmo jeho vlastník Kreml) po celé generace zvyklý.

    Současné zdražení plynu a energií má jako vždy celou řadu okolností a příčin. Přiškrcení dodávek ruského plynu na evropské surovinové burzy je však jednou z těch významějších. Putin hlasitě v minulých dnech deklaruje, že dlouhodobé kontrakty Gazprom vykrývá v nasmlouvaném objemu i ceně a posmívá se evropským vládám, že si nenasmlouvaly dopředu více. Pochopitelně. Putin využívá situace k cynickému vydírání, aby evropské země opustily politiku tržních aukcí a jednotného energetického trhu, které ruský monopol v minulých letech dokázala učinně krotit, a zase se jedna země po druhé uvázaly do chomoutu jednotlivých dlouhodobých bilaterárních smluv s ruským gigantem. Ne, že by ty smlouvy neexistovaly, ale jde o těžiště národní a evropské politiky, které má pro Rusko elementární strategický význam.

    Green Deal EU, tj. příklon k nefosilním, bezuhlíkovým technologiím, ještě prakticky nezačal. Jak krátkodobě v budoucnu zamíchá s cenami energií je věcí diskuze. Jedna věc je ovšem zřejmá a nezpochybnitelná už dnes - bude znamenat snížení evropské závislosti na ruských fosilních zdrojích a to ponese i vážné zahraničněpolitické a geopolitické důsledky. Převážně pozitivní pro Evropany, převážně negativní pro ruskou autoritativní vládu. V jejím zájmu je daný vývoj když ne zastavit, pak alespoň maximálně oddálit.

    Proto se s útoky proti bezemisním technologiím, Green Dealu, evropské společné energetické politice, apod. budeme v českém kyberprostoru setkávat stále častěji. A slogan "Drahé energie jsou důsledkem bruselského Green Dealu" odsahuje všechno toto dohromady. Kdyby existovala nějaká Soutěž dezinformačního marketingu, tento narativ by jistě kandidoval na zlatou sošku.

    Proto zbystřeme, když ho uslyšíme.
    TUHO
    TUHO --- ---
    neco ze stranickeho tisku #idnes

    Ekologicke silenstvi hrozi zadusenim evropske ekonomiky a rozvracenim nasich zivotu.

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Komentář: Za drahou elektřinu může německá Energiewende - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-za-drahou-elektrinu-muze-nemecka-energiewende-178614

    Současná devastace evropských cen elektřiny je tedy nepochybně důsledkem ideologicky zaslepené a neustále urychlované realizace programu Green Deal poháněné přesvědčením, že hlavně vítr a slunce nás energeticky spasí. Ideologickými nástroji a tvrdošíjným trváním na jejich ještě intenzivnější výstavbě bez ohledu na následky se v EU sami dostáváme do slepé uličky. Raketově rostoucí ceny elektřiny se promítnou do cen všech produktů a služeb a povedou ke zchudnutí stamilionů obyvatel EU. Zelené žebračenky jsou výsměch. Nutné je řešit příčinu deficitu stabilní elektřiny.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Pekny clanek na Vice o Desmogblogu

    The piece was a detailed exposé showing the crossover between free-market think tanks with a history of promoting climate scepticism, and the people advising the government on trade deals. The IEA, which first became known in environmental circles for publishing papers questioning climate science, was one of the organisations named. In 2018, the think tank admitted to having taken donations from oil giant BP for more than 50 years. As recently as 2013, the founder of its Environment Unit was arguing that the link between growing greenhouse gas emissions and climate impacts was “hard to prove”.

    How a Small Blog Became a Thorn in the Side of Corporate Climate Denial
    https://www.vice.com/en/article/y3dyyx/how-a-small-blog-became-a-thorn-in-the-side-of-corporate-climate-denial
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: The leak shows a number of countries and organisations arguing that the world does not need to reduce the use of fossil fuels as quickly as the current draft of the report recommends.
    An adviser to the Saudi oil ministry demands "phrases like 'the need for urgent and accelerated mitigation actions at all scales…' should be eliminated from the report".
    TUHO
    TUHO --- ---
    Blizi se COP26 v Glasgow a fosilni masinerie jede...

    The leak reveals Saudi Arabia, Japan and Australia are among countries asking the UN to play down the need to move rapidly away from fossil fuels.
    It also shows some wealthy nations are questioning paying more to poorer states to move to greener technologies.
    This "lobbying" raises questions for the COP26 climate summit in November.
    The leak shows countries pushing back on UN recommendations for action, just days before they will be asked at the summit to make significant commitments to slow down climate change and keep global warming to 1.5 degrees.

    COP26: Document leak reveals nations lobbying to change key climate report - BBC News
    https://www.bbc.com/news/science-environment-58982445
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jinak origo studie zde

    Building upon recent work on other major fossil fuel companies, we report new archival research and primary source interviews describing how Total responded to evolving climate science and policy in the last 50 years. We show that Total personnel received warnings of the potential for catastrophic global warming from its products by 1971, became more fully informed of the issue in the 1980s, began promoting doubt regarding the scientific basis for global warming by the late 1980s, and ultimately settled on a position in the late 1990s of publicly accepting climate science while promoting policy delay or policies peripheral to fossil fuel control. Additionally, we find that Exxon, through the International Petroleum Industry Environmental Conservation Association (IPIECA), coordinated an international campaign to dispute climate science and weaken international climate policy, beginning in the 1980s. This represents one of the first longitudinal studies of a major fossil fuel company’s responses to global warming to the present, describing historical stages of awareness, preparation, denial, and delay.

    Early warnings and emerging accountability: Total’s responses to global warming, 1971–2021 - ScienceDirect
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959378021001655
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: DOporucuju se kouknout do debaty. Pytlici maji jasno .]]
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Podobně postupovala i společnost Elf, která se spojila s Totalem v roce 1999, poukazuje server Franceinfo. V roce 1986 sepsalo oddělení životního prostředí společnosti Elf důvěrnou zprávu, ve které si všímala klimatického rizika. Píše se v ní, že „akumulace CO2 a CH4 (metanu) v atmosféře a skleníkový efekt, ve který ústí, nevyhnutelně promění naše životní prostředí. Všechny modely jednomyslně předpovídají oteplování“. Stejně jako Total i Elf se rozhodl raději klimatickou změnu veřejně bagatelizovat, než změnit své počínání.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Stejně jako zmíněné společnosti si byl i francouzský Total vědom obrovských rizik, která představuje zvyšování teploty spojené se spalováním fosilních paliv, a přesto svými veřejnými prohlášeními opakovaně podkopával důvěru v klimatickou vědu.

    „Američtí historici už deset let analyzují strategie amerických společností, které se vyhýbaly zodpovědnosti a oddalovaly regulace na ochranu životního prostředí. Ve Francii jsme ale měli tendenci věřit, že naši šampioni jsou ctnostnější než ExxonMobil. Naše studie přehodnocuje uklidňující příběh, který jsme si vytvořili,“ uvedl jeden z autorů zprávy, Christophe Bonneuil, který je ředitelem v Centru historických výzkumů.

    Francouzský koncern Total věděl o změnách klimatu 50 let, přesto je popíral - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/francouzsky-koncern-total-vedel-o-zmenach-klimatu-50-let-presto-je-popiral-178372
    TUHO
    TUHO --- ---
    ne uplne dezinfo, ale o strukturach fosil prumyslu…

    State Petrochemical Plants in Turkmenistan Channel Exports Through Obscure U.K. Companies — With Ties to President’s Nephews - OCCRP
    https://www.occrp.org/en/the-pandora-papers/state-petrochemical-plants-in-turkmenistan-channel-exports-through-obscure-uk-companies-with-ties-to-presidents-nephews
    TUHO
    TUHO --- ---
    If we made policy with this fact in mind—if we pushed, as the new $3.5 trillion Senate bill does, for dramatic increases in renewable usage in short order, then we would not only be saving the planet, we’d be saving tons of money. That money would end up in our pockets—but it would be removed from the wallets of people who own oil wells and coal mines, which is precisely why the fossil fuel industry is working so hard to gum up the works, trying to slow down everything from electric cars to induction cooktops and using all their economic and political muscle to prolong the transition. Their economically outmoded system of energy generation can only be saved by political corruption, which sadly is the fossil fuel industry’s remaining specialty. So far the learning curve of their influence-peddling has been steep enough to keep carbon levels climbing.

    We're Finally Catching a Break in the Climate Fight - by Bill McKibben - The Crucial Years
    https://billmckibben.substack.com/p/were-finally-catching-a-break-in
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    TUHO: konecne grassroots iniciativa visjak .))
    TUHO
    TUHO --- ---
    BUBBLE: Btw 17 likeu, to si snad zalozil ty ne? .]]
    TUHO
    TUHO --- ---
    BUBBLE: good one :)
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    Uhlík je život - Hlavní stránka | Facebook
    https://www.facebook.com/uhlik.je.zivot/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam