• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHODezinformace o klimatu // Rage Against the Fossil Machine
    TUHO
    TUHO --- ---
    Diplomka o klimaskepsi v ceske politice
    „VĚTŠINĚ LIDÍ GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ NEVADÍ“: KLIMASKEPSE V ČESKÉ POLITICE MEZI ROKY 2018–2021

    https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/150474/120394760.pdf?sequence=1
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Ja mam ale trochu problem, ze nemam zadnou akademickou afiliaci (a nesnasim psani proposalu :))
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: grantuj
    TUHO
    TUHO --- ---
    Climate Social Science Network Announces Climate Obstruction Research Grant Recipients

    Climate Social Science Network Announces Climate Obstruction Research Grant Recipients
    https://cssn.org/climate-social-science-network-announces-climate-obstruction-research-grant-recipients-2/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jeremy Walker
    takes us back to the origins of “fossil neoliberalism” in the 1930s, when links between the Australian economist Torleiv Hytten and the Australian members of the heavily thermoindustrial International Chamber of Commerce were developed. Hytten was invited to the first meeting of the Mont Pelerin Society and became the fi rst Australian member in 1951. He worked closely with the fi rst neoliberal Australian think tank, the Institute of Public Aff airs, founded in 1943 to oppose the Labor Party agenda. Another global dimension is uncovered in the history of the Murdoch media empire, which also originated in Australia. Although not in agreement with neoliberal agendas from the beginning, Murdoch developed a close alliance with fossil capital in the 1970s to oppose the resource-nationalist agenda of the short-lived Whitlam Labor government. The extraordinary mobilization of resources to defeat strong ecological and nationalization agendas in the primary sector explains the number of neoliberal business activists, think tanks, and dedicated commercial consultancies organized from the 1970s onward in Australia. A self-described “greenhouse mafi a” relies on old think tanks such as the Institute of Public Aff airs and on new ones, such as the somewhat more conciliatory Centre for Independent Studies, which emphasizes economic approaches to all policy questions, rather thandenying climate change. Walker points to the dramatic increase of Australian vulnerability in the face of climate change–related fi res and droughts, which at some point in the future may be considered indicators of the Pyrrhic victories won by fossil neoliberalism in Australia since the 1970s.

    Kapitolka

    Market Civilizations | Princeton University Press
    https://press.princeton.edu/books/hardcover/9781942130673/market-civilizations
    TUHO
    TUHO --- ---
    In this event hosted by Naomi Oreskes and Geoffrey Supran, of Harvard University, top researchers of corporate deception discuss widening the lens of climate accountability beyond oil and gas companies to include multiple other industries and enablers. Hosted by climate journalist Amy Westervelt. An audio version of this discussion is also available on the podcast Drilled.

    Accountability for the Deception Industry
    https://www.youtube.com/watch?v=Rs6F0mASHWc&t=1s
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Klima
    https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima
    To mají lidovky fakt takovouhle partu dezinformátorů?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Tak ctvrtej dil o klimatickej dezinformacich je na svete, tentokrat o kontextu vzniku think-tankoveho ekosystemu, ktery ji ve verejnem prostoru tlaci. Okdud se vzal Cato Insitute, Heartland, The Heritage Foundation a proc se tak casto angazujou v anti-environmentalnim aktivismu... A ktery mj maj i znacny vliv na informovani v Cesku.

    Komnaty ozvěn, klimatická krize a pravicová revoluce – A2larm
    https://a2larm.cz/2022/10/komnaty-ozven-klimaticka-krize-a-pravicova-revoluce/
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Ty malý jaderný elektrárny, ve světle nynější sutuace, se nezdají jako nápad zrovna nejšťastnější.
    Putin’s War Exposes Risks to Deploying Small Nuclear Reactors https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-10-05/ukraine-war-shows-new-risk-to-nuclear-power-s-next-small-thing
    KEB
    KEB --- ---
    TUHO: co jsem viděl jsem zkopíroval... Za ten balast sorry
    KEB
    KEB --- ---
    Vyhledávání

    ...nebo si přečtěte rubriky
    Byznys Technologie Forbes Life




    PŘEDPLATNÉ
    TMAVÝ REŽIM
    BYZNYS
    TECHNOLOGIE
    FORBES LIFE
    JAK BÝT LEPŠÍ
    KOMENTÁŘE A NÁZORY
    BREAKING NEWS
    SPECIÁLY A ŽEBŘÍČKY
    PODCASTY
    NEWSLETTERY
    BRANDVOICE
    ADVOICE
    AUTOŘI
    MAGAZÍN A PREMIUM
    E-SHOP
    EVENTY
    FORBES JOBS
    PŘEDPLATNÉ
    INZERCE
    KARIÉRA
    KONTAKTY
    POSLEDNÍ VYDÁNÍ
    Impéria Česka
    Říjnový Forbes je opět nabitý inspirací a skvělými příběhy. Najdete v něm desátý ročník žebříčku nejbohatších Čechů, stovku nejúspěšnějších žen a mužů Česka – měřeno penězi – a v detailu se podíváte na impéria desítky těch nejmovitějších. Ve velkých rozhovorech se dozvíte, čím teď žijí miliardáři Pavel Tykač, Štěpánka Komárková i podnikatel na Ukrajině
    Pavel Tykač vsadil miliardy na byznys, který v posledních letech už všichni odepisovali. Dnes jeho elektrárny patří k zachráncům evropské energetiky. Obor, do kterého vstoupil před více než patnácti lety, už nehodlá opustit, i když jeho zájmy teď míří hlavně do zahraničí. V Česku ale hodlá zanechat i novou stopu.

    Že jednou bude v energetice až taková jízda jako v posledních letech, to si nedokázal představit ani ve svých nejdivočejších představách. Zatímco v době covidu musel kvůli nízké poptávce vypínat kotle svých elektráren, dnes jedou na maximální výkon.

    Pavel Tykač, sedmý nejbohatší muž Česka s majetkem 84 miliard korun a vlastník druhé největší elektrárenské skupiny Sev.en Energy, se i díky tomu letos poprvé dostal do klubu tisícovky nejbohatších lidí světa. Teď ale jen stěží hledá slova pro to, co se v evropské energetice děje.

    „Říkám si, kam to Evropa dovedla, když se tu osmdesát let po válce musíme všichni modlit za mírnou zimu,“ říká ve své kanceláři, ze které má rozhled po celé staré Praze od Pražského hradu přes Národní muzeum až po žižkovskou televizní věž, a drží přitom hrnek horkého čaje.

    Čaje, který mohl být v rychlovarné konvici uvařen i díky němu. Pohodlně se s ním usadí do jednoho z kožených křesel a odpovídá klidným a rozvážným hlasem, přitom je z něj však cítit, jak moc je ze současné situace rozladěný.

    Ne už tolik překvapený. Před současnou situací sám dlouhodobě varoval. Nikdo jej ale nevnímal, i přesto stále investoval miliardy do uhelného byznysu, který každý odepisoval. Sázka, ve které mohl přijít o hodně, ale která se nakonec vyplatila.

    Jen za loňský rok se tržby Sev.en Energy vyhouply k 66 miliardám korun při zisku EBITDA 5,1 miliardy a nyní se dají očekávat ještě tučnější léta. Samotnému Tykačovi vzrostlo jmění z loňských 35 miliard na letošních 84 miliard korun.

    Rodák z Čelákovic, který v devadesátých letech zbohatl díky investiční firmě Motoinvest a v energetice se pohybuje od roku 2006, zažívá až podivné roky.

    Na jedné straně už několik let nemůže u některých bank ani přeposílat peníze ze „špinavého“ uhelného byznysu, natož si půjčovat na jeho rozvoj, na druhé straně jeho uhelné elektrárny patří díky německé Energiewende a vypínání tamních jaderných elektráren k zachráncům evropské energetiky.

    Dnes brání starý kontinent před zimou a tmou v podobě blackoutů a tvrdá zkouška pro ně přijde v nadcházející energeticky náročné zimě. I proto se Pavel Tykač dnes dle svých slov až ježí, když slyší zmínky o zdanění mimořádného zisku.

    Nevadí mu slovo zdanění, podělení se se společností bere jako samozřejmost. To, co jej irituje, je slovní spojení mimořádný zisk v době, kdy stát chce vybrat sto miliard ročně z windfall tax, tedy z mimořádného zdanění neočekávaných zisků velkých firem v energetickém a těžebním sektoru, petrolejářství a bankovnictví.

    A také z odvodu sta procent příjmů z prodeje elektřiny nad 180 eur za megawatthodinu coby výsledku zastropování cen energií dle návrhu Evropské komise.

    „Zajímavé je, že když se nám nedařilo, tak si nás nikdo nevšímal. Naopak ti, kteří si přáli, abychom tu nebyli, chtěli, abychom doslova chcípli co nejdřív. Ale teď, když se nám daří, se najednou zajímají,“ říká osmapadesátiletý uhlobaron ve velkém rozhovoru pro Forbes po osmi letech s důrazem na to, že i přesto se nemá problém podělit.

    Muž, který se k uhlí a energetice dostal před patnácti lety a zřejmě už ji nadosmrti neopustí. V ní se našel, jiný obor se už nemá motivaci učit, navíc v ní vidí stále mnoho investičních příležitostí.

    Teď hlavně mimo Evropu, odkud mu dnes prostřednictvím amerických firem Corsa Coal a Blackhawk nebo britského Intergenu plynou dvě třetiny současných zisků. Přikoupil i elektrárnu v Austrálii. Česko ale přes palubu rozhodně neháže.

    „Je to má rodná zem a lidi zde mám rád,“ říká s tím, že by zde rád zanechal i něco jiného než vytěžené doly.


    Zatímco ještě před dvěma lety každý odepisoval uhelné elektrárny, teď prožívají malou renesanci a hrají roli zachránce. Nemáte z toho tak trochu škodolibou radost?

    Škodolibou radost určitě nemám, i když jsem uhlí neodepisoval jako mnozí. Teď z toho mám spíše smutek.

    Z čeho přesně?

    Všude, kam jsme přišli, jsme říkali, že politika, kterou Evropská unie (EU) vede, se jednou promění v malér, protože vypínání řiditelných (jaderných, uhelných a plynových, pozn. redakce) zdrojů je příliš rychlé. Ale v tom evropském až budovatelském nadšení to vlastně nikdo nechtěl slyšet.

    Škodolibou radost ale teď vážně nemám. Mám spíš strach z toho, co vše to nakonec přinese. Je to opravdová smršť.

    V Česku ale přílišné vypínání zdrojů neprobíhalo, to spíše v rámci Evropy?

    U nás také, ale pravdou je, že ne v takovém měřítku. Odstavily se bloky v elektrárně Mělník, v Dětmarovicích nebo v Prunéřově. Možná to byly až dva tisíce megawattů a to je na Českou republiku poměrně dost. Ale pravda – nedosáhlo to takového rozměru jako v celé Evropě.

    Zní to asi hrozně, ale Evropa měla velkou kliku, že válka nepřišla o dva roky později. Protože to tempo, jakým západní země vypínaly řiditelné zdroje, bylo ohromující.

    Naproti tomu teď Němci zapínají zpátky uhelné elektrárny, snaží se oživit i pár jaderek, což je celé vlastně až smutně legrační. Kolikátý obrat už to v jejich jaderné politice je? Pátý?

    Ale kdyby válka přišla o dva roky později, tak se velmi obávám, že už bychom nade vší pochybnost mrzli. Neměli bychom co zapnout.

    Ze současné krize tedy viníte hlavně politiku EU?

    Jde o souběh více faktorů. První věcí je samozřejmě válka na Ukrajině, druhou věcí pak samotná reakce EU. Ta snaha o zavádění sankcí, a to bez velkých analýz, co všechno ty sankce můžou potom způsobit. Za velkou část současného dění si můžeme jen my sami naší reakcí.


    Chcete číst dále? S předplatným Premium od ...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: fosilni prumysl uz te
    ma v merku ,)
    TUHO
    TUHO --- ---
    ja vidim tohle :)

    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Popravde jsem si to sem jenom odlozil, abych na to nezapomnel, protoze se mi ten clanek zrovna nenacital :D Jinak Tykac je u nas ten, ktery si tady plati trolli farmy, tak jsem zvedavej na jeho postoj.
    Nemuzes to sem vykopirovat? Dik :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: co je dezinfo? ze je ten clanek moc propagacni?

    jinak s windfall tax je to pravda, je to jako se solarni dani, stat ti orizne prilisnej zisk, ale pochopitelne, ze nikoho nezajima kdyz krachujes (pokud nejsi velka banka)
    TUHO
    TUHO --- ---
    O energetické krizi, hodnotách i zdanění zisku. Pavel Tykač ve velkém rozhovoru po 8 letech - Forbes
    https://forbes.cz/o-energeticke-krizi-hodnotach-i-zdaneni-zisku-pavel-tykac-ve-velkem-rozhovoru-po-8-letech/
    TUHO
    TUHO --- ---
    I see these thinktanks, which refuse to reveal the sources of their funding, as lobbyists for hidden interests. We know from leaks and US reports that these include, in some cases, tobacco firms, oil firms and foreign oligarchs. But there is one question to which no one has provided a complete and satisfactory answer.

    Day after day, year after year, the BBC has provided these extremists with a massive platform on its news and current affairs programmes. Major BBC programmes including Today, Question Time, Newsnight and Any Questions? are populated by speakers from the Institute of Economic Affairs, the Adam Smith Institute, the Taxpayers’ Alliance, the Centre for Policy Studies and Policy Exchange. These groups also happen to have been rated by the campaign Who Funds You? as among the most opaque of all those it investigated.

    Rightwing thinktanks run this government. But first, they had to capture the BBC | George Monbiot | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/oct/05/rightwing-thinktanks-government-bbc-news-programmes
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: no poznal jsem jednu danku, jejiz tehdejsi pritel american natacel dokument v tezarskejch oblastech v ekvadoru.

    v prubehu dokoncovani toho dokumentu mu nekdo z bytu vybral veslerej podkladovej material a zaznamy.

    mel to zalohovany, film vysel, jednou ho nekde promitli, prava si koupila nejaka spolecnost a od ty doby film nikdo nevidel (a nema na nej prava)

    sama nahodicka :)

    prilis silna energie :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Dobrej humac, jeden z hlavnich autoru zpravy IPCC z roku 1996 popisuje kampan, ktera se proti nemu rozjela — a jak se promitla do jeho osobniho zivota vcetne nocnich mur jeho deti:


    And shortly after that publication there was a knock on our door late at night about 10 o’clock I was upstairs with my son at the time. It took me about a minute to get downstairs and answer the front door. When I opened the front door there was a dead rat on the doorstep and a guy driving away at high speed down our street in a yellow Hummer shouting curses at me. That got to me because someone had gone beyond just writing threatening emails they had made the effort to figure out where I live and had done something.
    ...
    I was living in an apartment with my son and every morning I checked under the car to make sure there was nothing there that shouldn’t be there. My son didn’t feel safe in our house. He slept with this wooden sword next to his bed after that; he felt threatened and I couldn’t make that go away. I couldn’t tell him, son, you don’t need to be afraid. And all of that led to this deep-seated anger and frustration. This kind of intemperate language, scientific cleansing, abuses of peer review, has consequences in the real world. It affects lives. It affects one’s sense of safety. It affects families. My marriage 24, 25 years ago failed and I certainly think that what was going on at the time, the intense focus on the balance of evidence finding, congressional investigations, calls for my dismissal with dishonor from my position at the Lab; all of those were contributory factors to what happened to me in my personal life.

    My Climate Story: Ben Santer – Climate Generation
    https://climategen.org/blog/my-climate-story-ben-santer/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam