LINKOS: nestacilo by jenom odtajnit. Myslim, ze odborna verejnost prisla na to same co Exxon jenom o par let nebo jenom mesicu pozdeji, toha toho zjisteni nejspise vedla k predani informaci behem tydnu. Problem je financovani, ani odborna verejnost do toho moc nesla, protoze se bali, jestli ziskaji grant, jestli budou jejich clanky otisteny, jestli se nedostanou na cerny seznam. Plati to stale, reknes jenom trochu vice a uz jsi "alarmista", "doomer" atp.
Tehdy byl navic problem i s casovou radou, i kdyz se udela stanice/druzice, ktera sledovala vyvoj globalni teploty, vzdy se nekdo prvnich 20-30 let objevil a tvrdil, ze to jsou slunecni cykly (hlavni cyklus ma 12 let). Ze prece je Slunce o hone vetsi zdroj energie, nabitych castic, tj. problemu. A byl to padny argument. Tovarny sveta a jejich kominy, auta i domacnosti sly spocitat a jejich emise nebyl nicim v porovnanim s atmosferou Zeme nebo Sluncem. Alespon se to tak velmi dlouho zdalo a dalo se proti krivce, kterou objevili v Exxonu ucinne argumentovat.
Dnes mas za podobnymi krivkami mnohem vice dat. Asronomicky vice dat, nez bylo tehdy.
Prvni komplexnejsi publikace, nez jenom popis jednoho pomerne trivialniho modelu, si myslim, se zacaly objevovat koncem 80. let. Na prelomu tisicileti uz slo o neprustrelnou statistiku ale i tak treba v Cesku stale prevladal nazor "nezajima me to", resp. jak papouskoval Klaus 40-50 let stary argument "slunecni cykly".
Bylo by to podobne jako s Covidem, kde navic vyzkum ziskal okamzite miliardy eur grantu. Exponencialni krivku v pocatku lidi vnimaji jako "malicherny problem". Verejnost exponencialni problem zacine vnimat, az kdyz by sly do obchdodu a jejich rutina by zamrzla na tom, ze neni zbozi, nejede chladak, pro nemoc je obchod zavreny atd. A jeste navic by stav musel trval dlouho, aby jim bylo jasne, ze je to nova realita.