Fcb - Vráťa Kadlec
Strašidelný či naopak nemístně uklidňující titulek se dá udělat z lecčeho…
„Golfský proud je velmi stabilní. Jeho kolaps není pravděpodobný, říká nový výzkum,“ hlásá titulek článku na webu ČT.
„Vědci z NCEI varují před slábnutím proudů v Atlantickém oceánu, které by mělo závažný dopad na globální klima,“ uvádí titulek článku na webu The Wathcers, který popisuje – překvapivě – tu samou studii jako článek na webu ČT.
Pod článkem je odkaz, a když si člověk studii rozklikne, zjistí, že autoři se aktuálním stavem oceánského proudění vůbec nezabývají a vyhodnocovali v zásadě jen data do roku 2017.
Přitom konstatují, že už v letech 1995–2017 bylo možné u Atlantické meridionální cirkulace (AMOC) zaznamenat zpomalení, v letech 2005–2017 „došlo v letních měsících k bezprecedentnímu vychýlení svrchního Golfského proudu k severu, což by mohl být signál, že odolnost systému klesá“ a Golfský proud v tomto období vykazoval „abnormální chování, které nebylo v předchozích 50 letech zaznamenáno“.
Současnou situaci a akcelerované oteplování v severním Atlantiku v posledních dvou letech studie vůbec nehodnotí.
Je pravda, že autoři také uvádějí, že AMOC kolísal už v minulosti a celkově vykazoval v uplynulých 60 letech značnou odolnost, ale zároveň sami dodávají, že „současná situace moc nevypovídá o tom, co přinese budoucnost“, že „namístě je obezřetnost“ a „nelze zcela vyloučit ani scénáře velmi závažného zpomalení či naprostého zhroucení AMOC“…
Studie se celkově zabývá především vzájemnou vazbou jednotlivých regionů a složek severoatlantického proudění v uplynulých dekádách a v tom je její přínos – jako nějakou predikci do budoucna, jak se snaží ten článek z ČT, ji nejspíš příliš nelze chápat.
Autoři výslovně píší: „Cílem této studie není předpovídat budoucí změny AMOC, ale spíše stanovit změny v teplotě, salinitě a hustotě vody, podle kterých by bylo možné snadno rozpoznat variabilitu v Severoatlantickém proudění.“
Záměrně jsem vybral spíš ty potenciálně zneklidňující citace, abych vyvážil ten uklidňující titulek z ČT. Studie sama neuklidňuje ani nestraší: prohlubuje stávající pochopení toho, jak AMOC funguje. Jestli aktuálně fungovat přestává nebo to hrozí v nejbližší době, to už je na jiných studiích.
Kdyby měl tenhle text titulek, zněl by: VĚŘTE VĚDCŮM, NEVĚŘTE TITULKŮM
Původní studie na Frontiers in Marine Science:
Frontiers | Revisiting the multidecadal variability of North Atlantic Ocean circulation and climatehttps://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmars.2024.1345426/fullČlánek na The Watchers:
NCEI scientists warn of weakening Atlantic Ocean currents, profound implications on global climate patterns - The Watchershttps://watchers.news/2024/04/25/ncei-scientists-warn-of-weakening-atlantic-ocean-currents-profound-implications-on-global-climate-patterns/Článek na webu ČT:
Golfský proud je velmi stabilní. Jeho kolaps není pravděpodobný, říká nový výzkum — ČT24 — Česká televizehttps://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/golfsky-proud-je-velmi-stabilni-jeho-kolaps-neni-pravdepodobny-rika-novy-vyzkum-348594