• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JONYCOVID-19 co teď a co potom?
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: jinak dik tomu, ze zena realizuje nejake rozhodnuti vlady z prvnich dnu, tak treba vidim, ze i na te upne jen "must do" urovni to bylo zasadni, jinak uz by nam vymiraly jen v moravsko-slezskem vsechny socialni sluzby. Popravde taky klobouk dolu k dost chytrym doktorum, kteri rekli, ze pokud tam nejde o zivot, tak do sluzeb nepujdou ordinovat, pokud byli ordinovat uz nekde, kde je moznost nakazy. To je taky dobre lidske rozhodnuti... sorry, mozna jeden umre na problemy s tlakem, ale pokud z nim pujdu a jsem nakazeny, zabiju cely domov duchodcu... muselo to bolet. Hodne rozhodnuti boli, a jsem rad, ze jsou lidi, kteri je delaji, a nezavidim jim to. [a budu za picu, to uz jsem casto, zkuste to cist, i kdyz budu za picu, ale nikdo vas neunti... ]
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Asi me uplne uprime hodne lidi nebude mit rad, ale ja jsem kurva rad, ze ve vlade v dany moment byl alespon jeden kmotr, ktereho se boji i kmotri, a zaroven je to jeste ve smyslu "do not do evil" od google... predstava, ze je tam jen kmotr, ala Orban, nebo naopak nejaky hippik, ktery vzdy da na hlas lidu, tak ta me fakt netesi... zatim dobry. Karanteny rychle, ted jen doufam, ze je rychle noposlou do kytek, a zaroven nedoslo k zasadnimu omezeni ustavnich prav/lidskych prav/zakonnych prav...

    Ja jsem tak nejak vzdycky rikal, ze bych tomu gaunerovi dal klidne Capi Hnizda ze svejch dani i 4 [aze dani platim jak mourovatej, pac i s neziskovkou jsem byl 2 roky pres milion, nemluve o osvc a uz vubec o hlavnim pomeru ---- jsem linuxar, trida: nejblbejsi z hackeru]... jen aby ten gauner nerozprodal tech 271 strategickych podniku Rusakum....

    Chapu, ze timhle klesnu u mnohych, kdo premislej jen v prvnim, maximalne druhem planu, a furt rikam, ze jako politickou reprezentaci mit gaunera neni super, ale kdyz by tu byl v dany moment nekdo lepsi, tak nevim uplne kdo... chybel nam James Bond, zato jsme meli villana. Docela zatim dobry. Bojim se Orbana, propagandy, hybridni valky, Sovetu a taky toho, ze nakonec nebude pro koho vyrabet a z ceho krast. Ale kdyztak to Hnizdo pripiste na muj ucet, ac ja ho nevolil.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    NOISEGATE: pokud to chapu spravne, hlaseni je moc kontrolovat to nebudou; potrebovali by na to strasnych lidi, ktere nemaji, takze cekaji, ze se s tim sveze hromada cernych pasazeru, ale porad jsou to drobne oproti memu nejhorsimu scenari, tedy obcanske valky na uzemi Evropy [ne na uzemi EU, treba]
    NOISEGATE
    NOISEGATE --- ---
    OVERDRIVE: tak byt v tyhle linii je ted bez debat silná káva, treba moje mama, urednice na okynku na MU, taky zadna slava.. ale nakonec to bude jedno, moje zena chytila koronu pravdepodobne uz zhruba pred mesicem na Slovensku kde v ty dobe bylo evidovano par pripadu.

    OSVC jsou ted opravdu na 6 mesicu usetreny plateb socialniho a zdravotniho (brezen az srpen) ale jen do vyse minimalnich zaloh) + by jim snad melo byt poskytnuto 15000,- / mes v pripade ze krize ma primej dopad na jejich byznys, to jsem zvedavej jak tohle budou kontrolovat tedy. Do podrobna jsem to zatim nezkoumal.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    NOISEGATE: to prave tezko rict, treba zena je jako uredik, ktery organizuje socialni sluzby [od domovu duchodcu az po adopci deti], tak je treba ted v "druhe linii", tedy jezdi organizovat lidi, ktery narizenim vlady musi nastoupit misto nemocneho a pretizeneho perzonalu - a to bych byl jako hodne radej, kdyz by zustala na Home Office... urad proste musi bezet, zvlast tady u tech ohrozenych lidi...
    Ale to muze byt specificky pripad...

    Na WatzUp jsem ovsem v rychlosti zaznamenal, co jsou balicky Covid1 + Covid2 + Vir1, sorry, makam, ale v hrubem:

    Na cro ted resi: 6mesicu ne zdravotni a socialni, a pokud jsi osvc s hlavnim pomerem zivnost, bezurocna pujcka s odkladem na rok, 10k az 15mil, pro kazdeho


    [prosim prosim, kdo mate vice casu, doplnte to odnekud, ja to zatim znam jen z rozhovoru s ministry, sorr, jsem mega zasekanej]


    Z vse zmineneho usuzuju, ze OSVC aspon nejakou podporu dostane, ja delam jak OSVC, tak neziskovku, tak hlavni pracovni jako zamestanec, a korporat docela uvazuje, ze propoustet budou, pripade omezovat... a v pripade, ze me nejaky manager vyhodi, coz u korporatu nikdy nevis, pac se casto nerozhoduje osobne, ale spis tabulkove... tak jako zamestnanec na tom budu vlastne taky hur, nez OSVC, pac nedostanu nic [kdyz dobre tak odstupne].

    Nejhur ja na tom spolubydlici, co si dal ted rok bez prace z uspor, zaroven mam dojem, ze dluzi na zdravotnim a socialnim, a je OSVC.
    Ten podle me nedostane nic, a sehnat praci bude ... nepravdepodobne, i kdyz je IT.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    OVERDRIVE: V sestajovicich nekdo pred par dny ukradl bankomat. Zrejme pouzil nejakou vybusninu. Just saying..:)
    NOISEGATE
    NOISEGATE --- ---
    Mám ve svym okolí hodně OSVČ a Covid krize ukázala, že finanční gramotnost napříč populací je teda dost bídná :) Ještě před pár měsícema neměli problém utrácet desítky tisíc měsíčně za elektroniku, foťáky atp. a teď není na nájem.. fakt spoustu lidí žije prostě z týdne na týden, nechápu. Já mám malou firmu, propad obratu o desítky procent, splácíme stroje, auto.. navíc teď vše řídim přes nucený home office, což je víc na prd než jsem si myslel. Mno alespon letos evidentne usetrim za cestovani, za coz jsem nikdy nemel problem dat velkou cast svyho prijmu.

    Nejvic to v mym okoli vyhrali (alespon kratkodobe) statni zamestnanci.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    jeste jedna uvaha do pena, co me tak napada na tema uvahy co bude a je....

    Uz ted z toho zacinam mit trosku strach, a myslim, ze se to muze casem dost priostrit, a to je kriminalita.

    Vychazim z toho, ze uz ted chodime po ulicich se zakrytou tvari, ze me jsou videt jen oci, kazdy ma rukavice... jak tezke by bylo dnes vykrast benzinku?
    A to jeste porad lidi nepocitili to, ze nebudou penize, ze nebude prace.

    Ted je jeste zostrene pravo, coz je dobre, navic asi moc lidi furt neuvazuje dopredu, coz je mozna obcas taky dobre, ale ruzne vykradacky chat, aut, kramu... a to jeste za predpokladu, ze bude bezpecnostni situace normalni na mezinarodni urovni...

    Je to jen dalsi tema k uvaham, ktere asi nejsou vesele, ale mozna je dobry to zminit, on to stejne nakonec nekdo sepise systematictej, resp. vyuzije.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    KASUMI: jinak nadnarodka ve ktere delam, tak jde naopak po modelu:
    - naprosto vyradit ne-nezbytne vydaje
    - nechat si zaplatit i veci, ktere jsme zakaznikum driv davali zadarmo, pac bude nizsi objem zakazek a novych prilezitosti, tedy zachovat ty stavajici a zpoplatnit je poradne

    Nevim, ktery z modelu je rozumny a funkcni, jen davam vedet, co jsem zahlid ja
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Hele ja se vratim k 2 vecem, ktere mi promazali v Vir auditku... nejsem si uplne jisty proc, asi je to nejaka tajna logika, proc mit co nejmin prispevku... aspon jsem nedostal ban...

    Chtel jsem zopakovat tyhle dve ankety:

    [ OVERDRIVE @ OVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: s radosti proti zdi! ]
    [ OVERDRIVE @ OVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: s radosti proti zdi! ]

    Tak pokud si je chcete zopakovat tady, otazky a odpovedi z minuleho kola, kdyz bylo 0 obeti a rekneme kolem 300 nakazenych jsou na tech linkach o kousek vis...

    Pak jsem se tam jeste snazil dat [nekolikrat] wikupediu na tema Spanelska Chripka... mam dojem, ze nekdo nepochopil to, ze se v nejmensim nesnazim srovnavat druh nemoci, ale je to tam kvuli epidemiologicke zkusenosti, a tady se to mozna bude hodit kvuli historicke zkusenosti. Myslim, ze vetsina z nas o Spanelske Chripce mesic z5 nevedela skoro nic, a pritom je to jen blbych 100 let a vyhladilo to cca 5-7% tehdejsi spolecnosti.

    Je tam treba videt, ze zmirneni opatreni rozhodne nechceme, pac druha vlna byla horsi nez prvni, je tam treba videt, jak se chovaji ktera teritoria [afrika, indie, ostrovy]... to si myslim, ze je docela mozne aplikovat i na covid-19 a mozna z toho odvozovat, co bude nasledovat... resp. kdo nezna historii, nezna ani soucastnost....

    Takze hledejte wikipedia na Spanis Flu, s timhle ohledem, pokud vas to zajima. Je to dobry clanek IMHO.


    Jinak seznam vsech tech vladnich balicku Covid1, Covid2 [tusim] Virus1 nekde je?

    Dalsi vec, co jsemzaslech na CRO jako hodne tehle diskuze bylo to, ze na jednu stranu se ted vsechno resi dost lokalne, kazdy stat si zavrel jindy a podle jinych podminek, ale ze budoucnost porad nebude deglobalizovana, protoze za a] potrebujem mezinarodni obchod, b] zadny jeden stat se nedokaze postavit celem k tomu, co se deje, sam...

    Mel jsem takovou uvahu, ze pokud krize postihne vsechny staty tak nejak stejnym dilem, bude se vlastne chovat jako vaka, tedy schudnem vsichni, ale vlastne se daji jen poskrtat nuly v tech miliardach, co to bude stat. Oproti ekonomicke krizi 2006+, kdy to postihla v plne palbe jen nejake zeme, a to hlavne zapadniho strihu [proto taky se vzedmuly totality?]

    /// k tomu si rad poslechnu komentar

    A jinak co rikate na Ruskou armadu pripravenou pomoct a Orbana v Magiarom? Taky vidite vyostreni studene valky na obzoru, potazmo okupaci moznou, vzhledem k tomu, ze Britove, USA i Francie, jako nas tradicni pritel [Hrdy zni zrady zvon, zrady zvon...] si ted uz asi nepomuzou ani sami, kdezto rusak proste objetuje par stovek tisic mrtvych, aspon je cim zasypat zakopy.... to uz zname tenhle model...
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    Jsou nějaké odhady na to, zda se v září půjde v česku do školy? Co jsem tak pročetl, v průměru se tipuje na návrat do jakžtakž "normálu" v srpnu. Každý stát to bude mít jinak závisejíc na počtu obyvatel a času nástupu vrcholu epidemie.
    NOISEGATE
    NOISEGATE --- ---
    KASUMI: kámoš notář si pochvaluje, jak teď naroste objem dědických řízení..
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Pro mě je docela důležité téma, jak se, až to skončí, půjde postavit k vyšetřování a odsouzení těch absolutně nekompetentních hovad ve vedení státu, čímž nemyslím jen ministry, ale i ty ředitele nemocnic, co ještě v březnu "absolutně nemohli nic tušit", nebo tady toho debila: https://zpravy.aktualne.cz/...0cc47ab5f122/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

    Pro mě je naprosto nesnesitelná představa, že tihle nýmandi z toho vyjdou naprosto nepostiženi anebo hůř, jako hrdinové, protože v USA to dopadlo hůř.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    ECLECTICA: televangelismus!
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Tohle sem asi patri...
    Coronavirus Will Change the World Permanently. Here’s How. - POLITICO
    https://www.politico.com/...2020/03/19/coronavirus-effect-economy-life-society-analysis-covid-135579
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Svět už nikdy nebude takový, jak jsme ho znali. Máme šanci se zachovat dospěle - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...ecenskeho-modelu-94955?seq-no=5&dop-ab-variant=&source=article-detail
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Utlum: veci, kde neni velky problem odlozit spotrebu: nabytek, nova auta
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ECLECTICA: Jsem advokat

    Ted se po mne chce hodne rad zadarmo ( co vim, povim, ale jsou to dost specificke otazky casto, tze tam neposlouzim od stolu) a snizovat odmenu (i u fix kontraktu)

    Predpokladam, ze pravnici budou potreba vzdy
    Ale rozhodne klesne prumerna smluvni odmena (viz treba havel a holasek ted zas oznamili nejaky svuj “dumping”)..

    Mozna nastal cas se preorientovat na insolvencni pravo..:(

    Pokud mi klesne objem prace pod nejakou mez, nebranim se tomu jit nekam docasne za nejakou mzdu okopavat brambory.. ale aby me pak komora nehnala, ze snizuji dustojnost advokatniho stavu:)) taky umim varit, ale to je ted dost na pendrek skill
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    FRUITS: Hele ja nad tim přemýšlím porad. Sam prichazim každým dnem o dalsi praci a to jeste v unoeu to vypadlao ze do konce roku zadnou dalsi nepotrebuju. S najme je to tezky. Mam treba kamarada co ma několik bytovych domů ale všechny splaci z penez co zbudou je prubezne opravuje a to je jeho prace. Snizit nájmu muze ale banka mu musi odpusti splatky. Jenze v bance taky pracují lidi a ty budou tjm padem bez mzdy a tak budou potrebovat neplatit najmy atd.. Je to zacarovanej kruh. Za me prijde krize jakou svet nepamatuje. Agresivni a nejekonomictejsi reseni je nechat to byt kdo to da to da z kdo ne ma smulu. Akorat nikdo nechce byt v te skupine 200.000.000 lidi ktera to nedá. Takze ekonomicka krize je asi lepsi vysledek. Hlady snad nechcipnem a zbytek nejak dopadne.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    Fruit and veg ‘will run out’ unless Britain charters planes to fly in farm workers from eastern Europe | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ss-britain-charters-planes-to-fly-in-farm-workers-from-eastern-europe

    “We’re talking about chartering planes to bring workers in,” Maurel said. “It costs around £10,000 for an hour’s flight carrying 229 people – that’s €45,000 Sofia to London, or around €250 per person.”

    “Because of the tightening of labour, we had already lost a percentage of farms,” Maurel said. “This will finish others off. You won’t have fruit and veg in shops. Asparagus and beans start in a couple of weeks, cucumbers early April, tomatoes are all year round; in May it’s soft fruits – strawberries, raspberries; lettuces have been in the ground since December.”

    Nick Marston, the chairman of British Summer Fruits, which represents soft fruit growers, acknowledged that his industry was “entering an unprecedented time”.

    Last year, 98% of fruit pickers – now classed as “key workers” – came from outside the UK, the vast majority from Bulgaria and Romania.

    zda se ze nikho zatim nenapadlo misto navazeni lidi pod cenou z Rumunska zaplatit lidi mistni?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam