• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FAIRIELLALesní chundelatosti
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    sovice sněžná, neboli Harryho Hedvika
    Hedviky obzvlášť v době hnízdění nejraději loví lumíky. Mimo toto období se spokojí i s jinými malými savci nebo i vodními ptáky. Ale lumík je lumík. Tyhle sovy bývají, obzvlášť v letních měsících, aktivní i ve dne, na rozdíl od jiných sov. Žijí v arktické tundře, i když někdy houfně cestují na jih. S tím, jak hodně migrují sem a tam, se špatně počítá, kolik jich je, ale je pravděpodobné, že jich je spíše méně a méně. Počítá se, že jich je na světě kolem sto tisíc jedinců. Sovice sněžná může vážit třeba i dvě a půl kila, tak se občas Hedvika Harrymu mohla dost pronést. Divím se však, že přežila celý život bez lumíků, asi proto bývala často tak nenaložená.
    Hedviky hnízdí na vyvýšených místech na zemi a většinou se vyskytují nad hranicí lesa, ale zalétají opravdu na různá místa při hledání potravy (když nejsou lumíci), viděny byly několikrát dokonce i na území ČR.

















    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    hýl obecný
    červený je sameček
    fotka z Birding CZ na Facebooku, autor Milan Dvořák

    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    puštík bělavý
    houká dle anglické Wikipedie takto: wihu huw-huhuwo nebo huow-huow-huow
    houká dle české Wikipedie takto: hu-hauhauhau nebo vůhu-hu-hu s důrazem na první slabiku a samice reaguje výkřiky „hé“ nebo „ve“, případně (v blízkosti hnízda) „chrú-chru-chru“. , tak si vyberte, která verze se vám líbí víc.
    Je to docela velká a docela dost kulatá sova žijící (jak latinský název Strix Uralensis napovídá) na ruském území, ale také je hojná ve Skandinávii, východní Evropě a sporadicky žije třeba i na Slovensku (viz první fotka, která pochází z FB skupiny Birding CZ), rozšířila se i do Japonska. Oproti puštíkovi obecnému je výrazně větší (měří až 60 cm), bělejší a má delší ocas (slovensky se puštíku bělavému říká sova dlhochvostá).
    Když chrání své hnízdo, dokáže být velice agresivní (něco jako já, než si dám ráno první hrnek kafe a někdo mi narušuje osobní prostor), a to i proti člověku, který se přiblíží k jejich hnízdu, když mají mláďata. Ve Švédsku proto těmto sovám přezdívají „slaugula“, což znamená „útočná sova“.




















    NYX
    NYX --- ---
    Yes, Giant Technicolor Squirrels Actually Roam the Forests of Southern India |Smart News | Smithsonian Magazine
    https://www.smithsonianmag.com/...hnicolor-squirrels-actually-roam-forests-southern-india-180971886/



    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    hadilov písař
    africký pták, který žije převážně na zemi, se živí, jak jeho jméno napovídá, písařstvím. Tedy, pardon, lovem hadů, a to i jedovatých, loví také drobné savce, ještěrkami i ptačími vejci. Žijí ve stejném páru celý život, společně loví (při lovecké vycházce mohou spolu ujít až 20 km od hnízda za kořistí a večer se pak spolu vracejí domů do hnízda), společně stavějí hnízdo, které je velké, ploché a ve větvích stromů (převážně akácií). V pařátech si na hnízdo ale materiál nenanosí, musí všechno tahat v zobáku. Jeho nohy jsou totiž zcela přizpůsobené pohybu na zemi: má tupé drápy a neohebné prsty.
    V době toku (jako tokání, nejedná se o vytékání čehokoli, ačkoli...) sameček doslova obletuje samičku, létá kolem ní (a to jinak hadilov létá tuze nerad, nejčastěji při ohrožení například velkou kočkovitou šelmou) a mnohem raději pobíhá po zemi), až se i samička z toho obletování vznese do oblak a a tam spolu tančí a pak... stavějí to hnízdo, loví hady a pak se vracejí do hnízda při západu slunce, no a tak. Krásný život, že.











    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    medvěd hnědý

    CUKI
    CUKI --- ---
    FAIRIELLA: výzkum o doslova hovně :-D

    NYX: Tak ta první to je jasnej master Yoda...

    čerstvě narozená chundelatost ze Západní Sahary

    NYX
    NYX --- ---
    A nejake dalsi agregovane chlupy :-)









    NYX
    NYX --- ---
    Snih je potreba si razne uzit :-)







    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    bizoni v zimě v Yellowstoneském národním parku

    NYX
    NYX --- ---
    Chundelata meditace nad nespolupracujici svacinou

    Spectral tarsier - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Spectral_tarsier





    DYDY1
    DYDY1 --- ---
    Tak já si dovolím taky přidat něco z našich lesů : )










    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    toto je, prosím, synchro (neboli potomek divoké prasnice)

    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    a tady si dovolím jednu vlastní - antilopa, která není antilopou, byť vypadá jako antilopa a zaplňuje podobnou ekologickou niku jako antilopy. Nejbližším příbuzným jsou žirafy a okapi.

    ALONSY
    ALONSY --- ---
    Muntžak chocholatý, další pidi jelen. :)
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    FAIRIELLA:
    Tyhle opice umějí používat kameny a další jednoduché nástroje, například k rozbíjení pevných schránek živočichů, které chtějí sníst, taky si myjou ve vodě batáty a loupou si je před konzumací zuby, některé jídlo si zase namáčejí a podpobně.
    Makakové jávští žijí ve skupinách, v nichž bývá zpravidla víc samiček než samců. Tato společenství jsou matriarchální, samičky mají pevně stanovenou roli, kterou si většinou udrží po celý život. Ačkoli existují ve skupinách alfa samci, samičky vykazují inklinaci k promiskuitě a samečky střídají. Tady je zajímavý benefit tohohle chování: protože je díky tomuto otec vždy nejistý, dochází ke snížení rizika, že samec zabije domnělého levobočka (protože co kdyby bylo mládě náhodou jeho!).
    Anglicky se jim říká crab-eating macaques, ale krabi nejsou jejich hlavní složkou potravy. Jedí zhruba z 60 % rostlinnou stravu, pak nějaké listí a kůru a nepohrdnou taky vejci, malými živočichy jako ptáci nebo mořské plody, a ano, taky kraby, ale to je jako byste pojmenovali člověka jako lososy-pojídající dvounožce, no. Jinak se jim také říká v angličtině i long-taield macaque, což je už teda o dost přesnější, viz obrázek níže.


    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam