• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FAIRIELLALesní chundelatosti
    RIMSAK
    RIMSAK --- ---
    FAIRIELLA: kdysi mi bylo řečeno, že jsem nevzdělaný debil, když jsem omylem řekla posluchačům Olympiku, že rosomák není pták.... ..
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    ELIZHANNAH: Jo, tak tomu taky nerozumím. To už víc rozumím životu skutečných rosomáků než myšlenkovým pochodům členů Olympicu. :D
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    FAIRIELLA: tak si říkám, kde asi skupina Olympic přišla na to, že rosomák je pták? Nebo se jim prostě jen název pro ně neznámého zvířete dobře rýmoval se slovem "pták", a tak nezkoumali, jestli to i doopravdy je pták?
    RIMSAK
    RIMSAK --- ---
    Manul je dost chundelatý

    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    rosomák sibiřský

    Navzdory názvu nežije výhradně na Sibiři, nalezneme ho ve větším počtu též na území Kanady a Aljašky, ale i v severských evropských státech a třeba i v Yellowstoneském národním parku, ve Skalnatých horách nebo v Kalifornii.
    Přestože nejvíc ze všeho připomíná spíš menšího štíhlejšího medvěda, je rosomák největší žijící suchozemskou lasicovitou šelmou. Váží mezi 10 až 18 kg (i když se objevili i samci o hmotnosti kolem 30 kg), na délku má 65 cm až 107 cm. Nejbližší příbuzný rosomáka je kuna. Větší než rosomák jsou jen vodní lasicovité šelmy: vydra mořská a vydra obrovská.

    Má speciálně uzpůsobený chrup, aby mohl drtit i kosti velkých kopytníků a zmrzlou potravu, stisk je srovnatelný s hyenou skvrnitou. Smrdí. Někdy se mu proto přezdívá „tchoří medvěd“. Umí svou kořist ubránit i před mnohem větší šelmou (je zdokumentován i případ, když 5,5 kilogramový rosomák odehnal medvěda baribala!). Krmí se různými menšími i většími živočichy, které potká, velkou část potravy tvoří i mršiny. Kvůli tomu ovšem je trnem v oku vlkům, kteří často rosomáka z jeho území vyženou nebo se jimi nakrmí.
    Jejich pohlavní život je zajímavý: úspěšný samec navštěvuje pravidelně dvě až tři samičky, ostatní samci zůstanou na ocet. K páření dochází během letních měsíců, k uhnízdění a počátku vývoje vajíčka ale dochází až k zimě (vývoj je tedy do té doby v těle samice pozdržen). Po zhruba dvou měsících se rodí dvě až tři mláďata. Do velikosti dospělého rosomáka dorostou již během prvního roku života.

    Dožívají se 5 až 30 let, horní hranice však dosáhlo jen několik málo jedinců.






    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    ELIZHANNAH: je hodně podobné mláďatům lišky polární! (Který jsou mimochodem nyní k vidění v brněnské zoo, foto je náhodně z internetu) :)

    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    mládě vlka eurasijského
    PREDSEDA
    PREDSEDA --- ---
    FAIRIELLA: Mogwai :)
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    sovátka, ale bohužel nejsem schopná určit druh

    PREDSEDA
    PREDSEDA --- ---
    FAIRIELLA: od něj pochází rčení "zmrzlej jak sobolí hovno"
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    ZUULUU: ano, je to sobol americký :)

    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    jelenec běloocasý




    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    ve skutečnosti je to docela hezkej ptáček, samozřejmě...

    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    tak a za odměnu za vaší trpělivost s mým dotazem, jeden naprdnutej mladej drozd :-))

    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PREDSEDA: datlička je srandovní :-) A snad to dobře dopadlo.
    na tom je nejhorší, že člověk neví, nakolik se má do toho přírodě míchat. Nakonec mi odpověděli na email včera odpoledne nějací místní ptačí nadšenci, a ti mi řekli, že ptáčka mám rozhodně nechat být, že rodiče jsou poblíž, jenom že tohle je věk, kdy je vyvádějí z hnízda a nekrmí tak často a snaží se mladýho vylákat ven (akorát u nás se to sešlo s krupobitím a úhynem těch ostatních).
    Dneska ráno je ptáče na vedlejším stromě - takže zjevně nějak přeplachtilo - což mu schvaluju, vedlejší stromek je víc obrostlý a s tenčíma větvičkama = menší pravděpodobnost, že se na něj něco dostane...

    Nicméně asi jsem traumatizovaná :-) - před měsícem moje slepice honila minikrálíčka - zahnala jsem slepici - vražedkyni, králíček se choulil u stěny stodoly - studovala jsem, co s tím, a vyšlo mi, že ho stejně nedokážu odchovat a že bude mít větší šanci venku, kde pořád ještě může najít mámu / doupě... no tak ne, druhej den byl mrtvej (taky noční bouřka a kosa)... jako máme je tu přemnožený, jsou to mrchy, neustále s nimi bojuju o prostor pod terasou - ale tohle bylo takové miminko... :-/

    PREDSEDA
    PREDSEDA --- ---
    FAIRIELLA:
    CAROLIAN:

    Zrovna minulý týden jsem řešil tohle:

    Na balkóně nám do skla vrazil tenhle fešák - mladá samička datla černého. Dvacet minut tam pak seděla pod sušákem a nebyla schopná odletět. Tak jsem volal do záchranné stanice, tam mi řekli ať jim jí přivezu. Tak jsem jí tam dovezl, co bylo dál, nevím. Ale vypadala asi jenom vyčerpaná, tak snad to dopadlo dobře.

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Nosál bělohubý, medvídokovitá šelma lesů Ameriky.
    Tohle je mládě ze Zoo Praha

    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    SUK: díky, nežuju v ČR - ale díky ID Jony jsem dostala návod kdy zachraňovat a kdy ne.... a mezitím jsem se dovolala na animal control, kde mi řekli, ať vyčkám, jeslti se staří nevrátí, že takhle velké ptáče nejspíš přežije i delší dobu - a dali instrukce, kam v pondělí ráno ptáka vzít - mezitím se tu objevili zase dospělí drozdi - tak snad něco z toho budou i rodiče....
    SUK
    SUK --- ---
    CAROLIAN: Neboj se a volej, myslim ze zde: https://www.zvirevnouzi.cz

    Jsou koneckoncu ochotni zachranovat i tak obycejny ptaky, jako jsou holubi...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam