• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FAEKALAfantázie / Aphantasia
    Fenomén Afantázie poprvé popsaný v roce 1880 sirem Francisem Galtonem a poté na dlouhých 135 let téměř zapomenutý. V roce 2015 vyvolal novou vlnu zájmu profesor Adam Zeman, který zároveň definoval název tohoto fenoménu jako Aphantasia (česky afantázie nebo také nefantazie). Jde o vyvolanou nebo celoživotní neschopnost produkovat vědomě obrazy mysli neboli představy. Zjednodušeně řečeno nelze při zavřených očích vizualizovat obrazy. Podle dosavadních průzkumu tento fenomén postihuje minimálně 1-3% veškeré populace.
    rozbalit záhlaví
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    FAEKAL: MORPHLER: vidím dost společnejch věcí, to je fakt haluz

    TILIO: S knížkama je to stejný, mám to trochu jako popisuje představivost pod tebou MORPHLER nebo jak jsem se snažil popsat já níž - mně se sice něco v hlavě tvoří, fantazii mám, ale ta fantazie mi netvoří vizuální obrazy. Je to fakt jako bych měl v hlavě nějakej abstraktní koncept tý představovaný věci, ale ten obraz u něj nebyl, nebo jen hodně slabě.
    FAEKAL
    FAEKAL --- ---
    Stupně budou bezesporu a údajně se ty lehčí formy dají roztrénovat cvičením paměti. Na yt je několik návodů jak na to. Já mám na 10ti stupňové škále od slepce po vizionáře nějaký cca druhý stupeň. Když si promnu oči, tak vidím takové jemné jiskření. Kontury to tedy ještě úplně nejsou, ale včera jsem zjistil, že je na to úspěšná technika "image streaming" viz přiložené video. Pak jsem taky schopen při meditacích vidět jakoby pulsující třetí oko a občas na chvilku problikne nějaký krátky obraz.

    How to See Bright, Vivid Images in Your Mind's Eye (Image Streaming)
    https://www.youtube.com/watch?v=3F2qjtwcMhA&ab_channel=PhotographyInsiderInfo


    Co se týče mojí prostorové představivosti, tak myslím, že nemám sebemenší problém. Vizuální umění mě vždy fascinovalo a pracovně se zabývám taky grafikou. Kreslím prý docela hezky, ale jsem líný tomu věnovat čas. Vlastně jsem v životě hodně obrazoprostorově založený a vidím kolikrát možná až moc zbytečných detailů. IQ testy kdysi taky dopadly nadprůměrně. Dál mě hodně zajímá svět psychedelik, kde ale díky stimulaci receptorů nejde o představy, ale vjemy. Zrak mám jak ostříž bez jediné vady na dioptriích.

    Matika na střední mě tedy nikdy moc nebavila, měl jsem s tím problémy a nenašel v ní bohužel nikdy zalíbení. Nejlepší byla vždy jen geometrie, tam jsem se snažil být precizní. S pamětí jsem na tom tak, že obličeje si vybavuji vždy, ale horší jsou třeba jména lidí, které nepotkávám moc často. :(
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    Mně přijde, že jsou různý stupně nebo možná typy. Narazil jsem před pár měsíci na nějaký test, při kterém má člověk zavřít oči a představit si nějaký konkrétní jednoduchý barevný symbol, a pod tím byla tabulka obrázků zhruba přibližující, co jste mohli vidět, od jasného obrazu přes matné duchy/obrysy až po nic.

    Já jsem byl někde mezi matným duchem a ničím. Ale od malička se zajímám o vizuální umění, maloval jsem a kreslil, fotím, dělám 3D grafiku a sice to všechno dělám jen na hobby úrovni, ale nikdy mi nepřišlo že bych byl v tomhle vizuálně hendikepovaný. Je teda fakt, že jsem kreslil a maloval z 90% abstrakce. Je to kvůli osobní preferenci a tomu že jsem byl k abstrakci vedený, ne kvůli problémům, ale protože jsem se to nikdy ani moc nesnažil učit, tak nedokážu říct jestli by to nebyla překážka.

    Ale třeba prostorovou představivost mám dobrou, s geometrií nebo vizuálníma úlohama v IQ testech problém taky nemám. Většinou si obrazy představuju tak jako abstraktněji, jako by se mi vybavovaly spíš koncepty té věci než přímo její obraz. Není to tak, že bych si nepředstavil nic, ale to co si představuju není skoro vůbec napojené na vizuál, jako by mi ty informace z paměti přicházely někam jinam.

    Vizualizační cvičení při meditaci mi teda taky nejdou. Ale podle mě tam jde stejně většinou spíš o pocit který vizualizovaná věc vyvolává, a to si představit dokážu, i když to taky nejde samo (ale to asi málokomu).
    FAEKAL
    FAEKAL --- ---
    KRAL_KAREL_IV: Práce se dá dělat různorodá. Dokonce mezi známé osobnosti s touhle diagnózou patří dost lidí z kreativních oborů, třeba spoluzakladatel Pixaru Ed Catmull nebo japonský autor fantasy knih Sagara. Já jsem se ale o tomhle dozvěděl až v situaci, kdy jsem se snažil neúspešně několik týdnů provádět mindfullnes meditace a další techniky při kterých je potřeba si něco vizualizovat. Takže to myslím není můj případ.
    KRAL_KAREL_IV
    KRAL_KAREL_IV --- ---
    FAEKAL: To byla tak trochu moje otázka. Jak moc to pro člověka může být problém? Např existuje práce, kterou člověk pak nemůže dělat? Případně jestli není nějaký problém se sebediagnostikou, aneb když si lidé čtou popis nemocí, tak zjistí, že půlkou z nich trpí, ale přitom je to fyziologický stav...
    FAEKAL
    FAEKAL --- ---
    GINTA: Představit si dokážu cokoliv, ale horší to je s vizualizací. Ve stavu bdělosti bez použití podpůrných látek měnících vědomí vidím jen černočernou tmu.
    FAEKAL
    FAEKAL --- ---
    KRAL_KAREL_IV: Rád bych zde probíral vše ohledně tohoto fenoménu. Před několika měsíci jsem osobně zjistil, že za běžných podmínek nejsem schopný si vizualizovat cokoliv a chtěl bych to změnit. Otázka je, zdali je to vůbec možné. Momentálně zjišťuji všechny dostupné informace a nevím v Česku o nikom kdo by měl podobný problém. Pokud by se tu našel někdo, kdo je na tom podobně a případně se to snaží nějak řešit, tak bych byl rád za sdílení jeho zkušeností nebo podpůrných metod.
    GINTA
    GINTA --- ---
    Moc si neumím představit co si neumím představit. Trpím Afantázií?
    KRAL_KAREL_IV
    KRAL_KAREL_IV --- ---
    Asi si úplně neumím představit, co se tu mělo probírat. Ale co se o tom ví? Mimo toho, že jsou lidi na yt https://www.youtube.com/watch?v=ewsGmhAjjjI Ale dělal se třeba výzkum korelace představivosti a talentu na něco?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam