Podle názoru Syřanů „neznámí Američané“ vyvolávají v Iráku občanskou válku
Robert Fisk / 28.6.2006
V Sýrii svět vypadá jako skrze sklo, temný. Tak temný jako zakouřená okna auta, které mne veze do budovy na západní straně Damašku, kde čeká muž, jehož znám 15 let –budeme ho nazývat „bezpečnostní zdroj“, což je název užívaný americkými dopisovateli pro jejich vlastní mocné výzvědné důstojníky – se svým hrozným líčením irácké katastrofy a nebezpečí na Blízkém východě.
Podává otřesný obraz Ameriky uvízlé v krvavých píscích Iráku, zoufale se snažící vyprovokovat kolem Bagdádu občanskou válku ve snaze snížit vlastní vojenské ztráty. Je to scénář, v němž Saddám Husajn zůstává nejlepším přítelem Washingtonu, v němž Sýrie bojuje s iráckými povstalci s bezohledností, kterou Spojené státy dokonale ignorují. A v níž syrský ministr vnitra, který byl minulého roku nalezen ve své kanceláři zastřelený, spáchal sebevraždu následkem své mentální lability.
Můj protějšek se domnívá, že Američané se snaží vyvolat v Iráku občanskou válku, aby sunnitští muslimové raději vybíjeli svou energii vražděním šíitských spoluvěrců než vojáků západních okupačních sil. „Přísahám ti, že máme velmi dobré informace,“ říká můj zdroj bodaje prstem do vzduchu před sebou. „Jeden mladý Iráčan nám řekl, že prodělal u Američanů v Bagdádu výcvik jako policista a strávil přitom 70 procent času tím, že se učil řídit a 30 procent cvičením se zbraní. Pak mu řekli: ´Vrať se za týden.´ Když přišel, dali mu mobilní telefon a řekli, aby jel do oblasti plné lidí u mešity a zavolal jim. Seděl v autě, ale nemohl získat mobilní signál. Tak z auta vylezl, aby dostal lepší signál. Pak auto odpálil.“
Nemožné, myslím si. Ale pak si vzpomenu, kolikrát mi Iráčané v Bagdádu vyprávěli podobné historie. Tyhle zprávy jsou věrohodné, i když vypadají neuvěřitelně. Vím, odkud pochází většina syrských informací. Od desítek tisíc šíitských muslimských poutníků, kteří se přicházejí pomodlit do mešity Sajjida Zajnab u Damašku. Tito muži a ženy přicházejí z chudinských čtvrtí Bagdádu, Hillá a Iskandaríje, stejně jako z měst Nadžaf a Basra. Také sunnité z Fallúdže a Ramádí navštěvují Damašek, aby se setkali s přáteli a příbuznými a svobodně si popovídali o amerických taktikách v Iráku.
„Byl tu další muž, který prošel americkým policejním výcvikem. Taky mu dali mobil a řekli, aby jel na místo, kde se shromáždil dav - snad šlo o protest – a zavolal jim a řekl, co se děje. A zase jeho nový mobil nefungoval. Tak šel do telefonní budky, zavolal Američanům a řekl jim: ´Jsem tam, kam jste mne poslali a mohu vám říct, co se tu děje.´ A v ten moment jeho auto explodovalo.“
Kdo přesně jsou tito „Američané“, můj zdroj neřekl. V iráckém světě anarchie a paniky operuje mnoho amerických skupin – včetně nesčetných skupin pracujících pro americkou armádu a nové prozápadní irácké ministerstvo vnitra – které se neřídí žádným právem či zákony. Nikdo není odpovědný za vraždu 191 univerzitních učitelů a profesorů od invaze v roce 2003, ani za skutečnost, že více než 50 bývalých pilotů iráckých bombardérů, kteří útočili za irácko-íránské války 1989-88 na Írán, byli za poslední tři roky zavražděno ve svých domovech.
...
http://www.zvedavec.org/clanky_1653.htm?PHPSESSID=625c2b09edf92c48cf97464636345ac8