Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách
http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=QC2X4WIR313VZQFIQMGSFF4AVCBQWIV0?xml=/news/2007/01/01/nusnoop01.xml
http://blisty.cz/2007/1/2/art32083.html
Podle dohody, kterou uzavřel Brusel a Washington, budou mít americké úřady právo zkoumat emaily a úvěrové karty občanů EU, cestujících do Spojených států, píše konzervativní deník Daily Telegraph.
Tím, že cestující použije svou úvěrovou kartu k platbě za letenku, dá americkým úřadům možnost, aby zkoumaly i další transakce na jeho úvěrové kartě. Pokud cestující poskytne americké letecké společnosti svou emailovou adresu, může to vést k tomu, že americké úřad budou zkoumat, jaké emaily dostal či odesílá.
Rozsah těchto nových pravomocí vychází najevo z informací, které poskytlo americké ministerstvo pro domácí bezpečnost Evropské unii a které na základě žádosti, podané podle zákona o přístupu k informacím, zveřejnilo britské ministerstvo dopravy.
Z Británie, cestují každoročně do USA asi čtyři miliony osob a ze zveřejněného dokumentu vyplývá, že Spojené státy požadují už delší dobu přístup k daleko většímu množství informací, než si lidé dosud uvědomovali.
Američané budou tyto informace používat nejen k boji proti terorismu, ale i v boji proti ostatní zločinnosti.
Shami Chakrabati, ředitelka lidskoprávní organizace Liberty, je šokována rozsahem informací, které nyní požadují americké úřady: "Je to naprosté odevzdání veškerých práv občanů, kteří cestují co USA, tamější vládě," uvedla.
V říjnu 2006 souhlasil Brusel, že odstraní "byrokratické překážky" při poskytování těchto informací americkým úřadům poté, co Spojené státy pohrozily, že zakáží evropským leteckým společnostem létat do USA.
Američané mají nyní právo získat o každém cestujícím 34 různých informací – všechny tyto informace musejí americkým úřadům poskytnout letecké společnosti.
Většina těchto informací je neškodných, ale některé jsou kontroverzní, například letecké společnosti musejí poskytnout emailovou adresu pro cestující, dále informace o tom, zda se někdy cestující nedostavil k odletu, a informace o tom, zda má cestující nějaké požadavky ohledně stravy v letadle z náboženských důvodů.
Spojené státy konstatují, že budou tato data používat k dalšímu vyšetřování.
Za normálních okolností by americké úřady musely žádat o soudní svolení pro takové další vyšetřování, ale to bude záviset na tom, jaké informace budou dále zkoumat.
"Neexistují záruky, že by banka či poskytovatel internetových služeb sdělily svému zákazníku, že byly donuceny o něm americkým úřadům poskytnout informace na základě soudního příkazu," varoval jeden americký právník.
Zpočátku mají být získané informace k dispozici americkým úřadům jen po dobu sedmi dní, ale vybraný počet amerických vládních pracovníků k nim má mít přístup po dobu tří a půl let. Pokud budou během této doby záznamy skutečně zkoumány, budou se archivovat po dobu osmi let.