• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JINXChytré poznámky - Personal Knowledge Management and Digital Gardens
    KURE
    KURE --- ---
    SATAI: a jestli teda můžu bejt zvědavej, na jakych systemech to používáš?
    já to potřebuju na win + android
    SATAI
    SATAI --- ---
    KURE: přijde mi, že jo
    KURE
    KURE --- ---
    SATAI: ttomu jsem se chtěl spíš vyhnout, protože to pro mě je zatím jen taková hříčka a nevím esli to budu vážně používat.
    A funguje to alespoň dobře?
    SATAI
    SATAI --- ---
    KURE: platím ten jejich Sync servis
    KURE
    KURE --- ---
    hola,
    používáte někdo obsidian a synchronizujete ho mezi více zařízeníma?
    jak?

    já jsem si to nastavil přes google drive, ale dělalo mi to konflikty. (objeví se mi kopie poznámky která má v názvu conflict a datum a čas)
    Takže jsem přešel na dropbox, ale dělá mi to stejně. Takže buď jsou obě ty služby naprd (pro tohle) nebo jsem kopyto a něco dělám špatně.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    SATAI:
    neznal jsem, pěkné, dekuji za info.

    driv jsem zkousel ruzne pridavat pluginy, ale nebylo to ono, tak jsem si prosel "vimscript the hard way" a aktivne pouzivam z cizich pluginu jen esencialni: plugged, vim-easymotion, vim-commentary, itchyny/lightline a solarized schemes. Asi kazdy ma specificke potreby na nastroje ktere pouziva denne.

    Pamatuji na jednu moudrost:
    "Chefs know that dull knives don’t just slow them down compared to sharp ones, they also cause more injuries. The best chefs regularly take a little time to keep their tools sharp so they can work most effectively. You also have tools that are critical for your job. And, just like a chef, if your tools are dull, they may be silently hurting you every time you use the"
    Sharpen your Vim with snippets. Save time and effort, and maximize your… | by Joe Lencioni | Medium
    https://lencioni.medium.com/sharpen-your-vim-with-snippets-767b693886db
    SATAI
    SATAI --- ---
    RAGNAROK: koukal jsi na vim-zettel (nad vimwiki) a podobne?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Vim, vimscript+grep, find a jine linux nastroje
    -v jednom file klidne 50000 radku bez sekani, extremne rychle prohledavani slozky, souboru, otevrenych souboru, extremne rychla navigace v souboru.
    -custom markdown(s)

    naprosta svoboda a minimalismus, investice casova rel. velka, payback nekonecny
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    THEON: asi to neumí i češtin? Pr mě je problém, že v angličtině mám uplně jinou osobnost než v češtině.
    THEON
    THEON --- ---
    Ne úplně čistě "poznámkovací" záležitost, ale pro mě osobně třeba bomba

    Voiceliner
    https://a9.io/voiceliner/

    Je to něco jako kombinace diktafonu (s automatickým přepisem) a klasického outlineru, ideální na takové ty rychlé myšlenky co člověka napadnou po cestě někam / když něco dělá, a nechce se mu vytahovat zápisník natož ťukat do mobilu :)
    BLAMI
    BLAMI --- ---
    2BFREE: lol, chapu ze to neni ten princip, ale pobavila me predstava scrumu kde presouvam bordel z kuchyne do obyvaku (ne ze by tak muj korporat bezne fungoval).
    2BFREE
    2BFREE --- ---
    SAJAGI: K tem poznamkam sdilenym se zenou se mi osobne osvedcilo paradoxne Trello. Meli jsme sloupce podle ruznych typu (kuchyne, obyvak,….) co tiket to predmet a kdyz to davalo smysl, tak i cover s obrazkem predmetu, at se v tom da rychle hledat
    SATAI
    SATAI --- ---
    Včera vyšlo: https://www.melvil.cz/kniha-jak-si-delat-chytre-poznamky/

    (kniha z mrtvých stromů ještě dotištěná není)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    VOZKA:
    Diky za objasneni.
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    KOC256: Potom podle mě tyhle nové systémy nepotřebuješ. Pro mě je jejich největší přínos když si zapisuješ věci, u kterých není ihned jasné, kam bys je v hierarchii zařadil - náhodné myšlenky a pozorování, kreativní práce, výzkum... Narazíš na něco zajímavého, co by se ti mohlo později hodit anebo přímo víš že to někde použiješ, ale buďto by tě zdržovalo vymýšlet do jaké kategorie tu poznámku uložit, anebo bys ji třeba uložil na místo, které její náplň úplně nevystihuje, takže až se k ní budeš chtít vrátit, tak ji buďto nenajdeš nebo si na ni nevzpomeneš.

    Výhoda backlinkovacích systémů je v tom, že ti tahle práce zčásti odpadá - poznámku prostě napíšeš a dáš k ní několik relevantních tagů (které mohou vystihovat jak téma poznámky, tak její typ - náhodná myšlenka, výpisek z článku, citace z knihy...), čímž ji efektivně vložíš na několik míst zároveň a spojíš ji se všemi relevantními tématy. Díky tomu je potom snadnější ji (mentálně) propojit s ostatními souvisejícími poznámkami a efektivně ji využít. A když potřebuješ nějakou část poznámek reorganizovat protože zjistíš že sis svůj poznámkový systém vymyslel blbě, je to v tomhle tagovacím systému podle mě o něco méně práce.
    SATAI
    SATAI --- ---
    JINX: ne dlouho. Už nevím, proč jsem přestal.
    JINX
    JINX --- ---
    Narazil jsem na https://zettlr.com, ktery vypada dost zajimave. Pouzivate nekdo? Jedna se o OSS specializovany na ZK.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    SATAI:
    OneNote má nějaké tři úrovně...
    Já využívám dvě...

    1. úroveň = PROJEKT (Př.: Projekt 1, Projekt 2, ...)
    2. úroveň = časová osa...
    Př (hodně ilustrativně...):
    2020-06-20 - kick off u zákazníka
    2020-06-23 - zpracování + vzešlé dotazy
    2020-06-25 - Předání programátorům
    2020-07-10 - Testování
    2020-07-15 - Testování II
    2020-08-05 - interně účtování
    ...

    A každá ta poznámka má nějakou strukturu. Klidně jako nekonečná tabule více nesouvislých bloků... Někde je bloki s úkoly se zaškrtávatky. Někde jsou kusy poznámek mimo zápis, někde je oficiální zápis.

    Fulltext funguje dobře, sdílení i v ráýmci týmu jsem už taky viděl (třeba používá SD). Dá se filtrovat i podle "ikonek" (úkol, vykřičník, ...).

    Tedy nevím, zda jsou toto ty chytré poznámky nebo ještě ne.

    Linkování jako takové mi nikdy moc nechybělo. Soubor vložím buď přímo dovnitř nebo dám PATH/URL na to co potřebuji.
    SATAI
    SATAI --- ---
    SATAI:
    TILIO:

    A samozrejme je docela dobre, kdyz ta druha cast (technicka realizace) nejak podporuje tu prvni, prestoze ta prvni je v principu na te druhe spis nezavisla. A urcite trebas Obsidian (Roam...) muzes pouzit i s nejakou jinou metodikou nebo "nadivoko"
    SATAI
    SATAI --- ---
    TILIO: Nevim, zda chapu.

    Tady se protinaji dve veci - metodika (zettel) a tu muzes realizovat jak na kartovecnich listcich, tak na pocitaci a to, jak to realne ukladat (v mem pripade Obsidian)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam