• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUSINDARůže - pěstování, rady, tipy , zajímavosti o růžích
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    Možná někomu roste na zahradě po babičce.... krásná čajovka Gloria Dei :-) Vznik této růže je poměrně pohnutý. Vyšlechtil ji francouzský šlechtitel Francis Meilland v letech 1935 - 1939. Z obav invaze německých vojsk do Francie zaslal řízky svého nadějného šlechtěnce přátelům do Itálie, Turecka, Německa a USA. Materiál přežil a nyní se můžeme i my těšit z krásných květů. :-) Prodává se pod různými názvy - Gloria Dei, Peace, Gioia, Madame A. Meilland. Vytváří poměrně často pupenové mutace tzv. sporty.

    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    ALDEMIK: Ještě pak záleží na stavu listů. Pokud má růže na jaře na listech černé tečky viz. obrázek, tak doporučuji postříkat. (nejsem fanda chemie, ale pokud je růže oslabená tak se stane náchylnější k černé skvrnitosti) Oslabená neuržovaná růže může mít i světle zelené, až žluté listy doporučuji přidat železo. (chloroza)

    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    ALDEMIK: řezat určitě až na jaře. :-) Stříhá se až na zdravé dřevo. Tam kde jsou stonky ztluštěné, červenočerné, s červenými skvrnami vše ořezat. Pomůže přisypat kompost...na jaře přihnojit.
    HANELA
    HANELA --- ---
    ALDEMIK: ta je krásná!!!
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Ráda bych se zeptala na radu:
    Adoptovala jsem městský záhonek, kde jsou kromě nově zasazených trvalek, které potřebujou akorát pravidelně plít, dva zpustlé keře růží.
    Růžím nerozumím, jsem fanda věcí, co rostou samy nebo s minimální péčí, nicméně tyhle bych dala ráda do méně zombie stavu.

    Větší část keřů je proschlá. Předpokládám, že to prostě potřebuje prostříhat, otázka je kdy a jak. Jsem schopná to nějak intuitivně probrat (vystříhat suché větve a hodně tenký balast, ubrat ze zbytku nejstarší 1/3 u země a celý to nějak zkrátit), ale nevím, jestli je můj přístup vhodný. :-)

    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    LUSINDA: Lady of Shallot miluju, mám na své proschlé stepní zahradě téměř bez substrátu 3 kusy a i tak je ochotná kvést.
    Mám je odsud: https://www.ruzepelcovi.com/556/
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    LUSINDA: Zde přikládám fotky květů anglických růží šlechtitele Davida Austina. (těch určených na zahradu :-) Velkým přínosem Austinek jsou oranžové/žluté tony květů, které nejsou u odolných růží běžné. Pokud o podobné krásce budete uvažovat tak vřele doporučuji Lady of Shallot. (nenáročná, keř cca 1,5 m vysoký i široký, neúnavně obsypaná květy) (cenově okolo 1000 Kč za kus)

    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    Nejstarším doposud známým exemplářem růže na světě je růže z Hildesheimu. Dle odhadu roste keř u východní apsidy katedrály Nanebevzetí Panny Marie v německém Hildesheimu přes 700 let. :-)

    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    V reálu se můžete setkat s nabídkou skleníkových austinek např. jako luxusních svatebních květin. Naštěstí drtivá většina růží DA patří na zahradu. :-) :-) Na obrázku: Putity, červená Tess, Patience, Juliet.

    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    Jako prvního šlechtitele, bych ráda zmínila Davida Austina. V čem přesně spočívá jeho přínos? V 60. letech 20. století začal jako ze záliby křížit historické růže (pro uspořádání květu) s moderními.....stvořil tak poměrně unikátní novou růžovou linii. Bohatost a uspořádání květu mají austinky po rodičích z řad historických růží a opakovaní kvetení (remontantnost) po růžích moderních.

    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    Znáte ten pocit. Dostanete od svých nejdražších puget růží a moc si přejete mít stejné květy na zahradě. Dáte po odkvětu větvičku pod sklenici a nic (max pár náznaků kořínků). :-( Nesmutněte není to vašimi pěstitelskými schopnostmi.....prostě jste si jen chtěli vypěstovat růži vyšlechtěnou jen do skleníku. :-) Rozdíl uvedu v příštím příspěvku o růžích šlechtitele Davida Austina.

    ZLOKOCKA
    ZLOKOCKA --- ---
    LUSINDA: Tuhle asi nutně potřebuju :)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Supr nová diskuze- raduju se :) díky za to!
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    VODOMERKA: Nemusí pokud jsou to staré růže ( např. u chalup v pohraničí po Němcích) tak je to v pohodě a budou spolehlivě fungovat i z řízku. Pokud se tím nechceš trápit tak např. školka Pelcovi nabízela (asi 3 roky zpět) možnost naočkování z vlastních řízků asi cca za 120 Kč. Nebo když se ti bude chtít nahod fotky do klubu....mám nakoukáno.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    LUSINDA: děkuju. koukám, že mě čeká ještě kus cesty.. :)
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    VODOMERKA: Zapíchnutí řízku do brambory jsem nikdy nezkoušela. :-) Spolehlivě funguje směs jemného písku/rašeliny/zeminy (recept dodám časem...má ho moje mamka) Dají se tak i množit hortenzie (odzkoušeno je to super :-) ). Řízek by měl mít 2 až 3 očka.
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    VODOMERKA: To se dá zařídit různě. Důležitá otázka je jestli jsou to růže historické,moderní čajohybridy, nebo britské růže? Z řízku ti vznikne tzv. růže pravokořenná a ne každá vyšlechtěná růže jako pravokořenná dokáže plně fungovat. (některé např. za pár let vymrznou, moc nerostou, špatně kvetou) Moderní růže se vždy očkují na kořenový krček šípku. Sazenice tak vlastně přejímá vespod vlastnosti šípku - dobře koření, přijímá snadno živiny, vodu a naočkovaná část má vlastnosti daných oček.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    LUSINDA: já bych si právě nejraději posbíral řízky různě od kamarádů.. :) ty, co mám načuchaný
    VOYAGER
    VOYAGER --- ---
    LUSINDA: supr vlakno
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    VODOMERKA: Je to trošku složitější :-) Kontejnerové růže (ty co koupíš v květináči) se mohou sázet celý rok. (krom zimy-zmrzlé půdy) Nejideálnější je to teď - konec října/listopad a brzy zjara. Dám se ještě časem obrázky jak správně růže sázet. (hloubka kořenového krčku pod zemí atd.)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam