• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Dostal sem kus ořechového koláče z pařezu, tak sem to dneska prubnul a vylezla z toho celkem pěkná mistička na oříšky...na co se ale chci zeptat - pochopil sem, že by se misky neměly dělat z čelního dřeva, tak se snažím shánět fošny atd, zajímalo by mě ale proč se to vlastně nedělá? Respektive v soustružnický skupině na fb za to každej dostane hejt, přesto je ale na ytb hromada videí, kde lidí soustruži misky (poháry, vázy) z čelního dřeva, jak tomu mám prosím rozumět? :))) Díky

    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    MERISCZ: vůbec netuším, nejspíš blbe upnutý obrobek..


    WEWERKA: špatně toho dělám určitě víc ale tady to bude asi tupým struhem, jak to bylo měkký tak sem málo brousil..
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MLIKARNA: Tak to tam delas neco spatne, protoze i bez brouseni by to takhle vypadat nemelo. Anebo tam vespod zacina vetev a je to end grain. S tim ma vetsina struhu problem.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: jak se ti jí podařilo takhle ubrat asymetricky?
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    WEWERKA: suchý a měkký, ten vnitřek sem pak už nedobrusoval, každý neopatrný pohyb by znamenal protržení toho papíru :D

    Miska se sice úplně nepovedla ale trénink super :)
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MLIKARNA: To bylo jeste hodne mokry drevo nebo bylo tak mekky? Soudim podle tech chlupatych vlaken uprostred. Nebo jsi nemel uplne naostreno?
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    JOSEF_K: zkusím najít kus s kůrou :)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MLIKARNA: Na lípu to nevypadá. Ta má takový hadrový lýko, tenkou borku spíš do černa a dřevo bílý. Ještě jírovec mě napadá.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    JOSEF_K: ani jedno z toho to určitě není, pochází to z nějakýho velkýho stromu ale Lípa a při řezání to dost smrdí, jakoby kysele..ale nevím jestli mám dobrej cuchometr :D
    ZCR
    ZCR --- ---
    JOSEF_K: čuchometrie přítel soustružníka!
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MLIKARNA: Vypadá to trochu jabloňovitě, případně taky zeravovitě (túje), ale chtělo by to vidět kůru, případně vědět, jako co to voní.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Taky sem dneska utrhnul a zkusil využít ztrouchnivělý kus dřeva, ani vlastne nevím co je zač, bohužel tu stěnu sem posral :D

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Moje první miska. Nějak mě to dřevo zaujalo, než jsem ho hodil do kamen.

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Prý si má každý správný soustružník umět vyrobit heft. Tak jsem to dneska z kusu jasanu, co jsem málem hodil do krbu zkusil.

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    IXTREMIST: Oni brousi ty stare komunisticke.
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: (ale ty teda spíš normálně používám; jako zdroj materiálu klidně stačí kdeco starého... jinak miniaturní dutinovou struhu jsem si vybrousil z třídrážkového HSS závitníku M5 - to je na ten můj nejobyčejnější proxxon DB 250 rozměr tak akorát...)
    ZCR
    ZCR --- ---
    IXTREMIST: spolu s F.DICK moje oblíbená značka pilníků, a... mám z blešáku, bazarů a aukra velmi velmi slušnou zásobu :-D
    ZCR
    ZCR --- ---
    IXTREMIST: pro pilníky na ocel se snad odjakživa chodí na blešák nebo do bazaru :-)
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    WEWERKA: hlavně brousit pilník je úplná pitomost :-)) Drtivá většina má dnes cementovany povrch, zbytek nástroje je měkký bláto.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam