• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Woodturning large pear wood plate in 3 minutes - hyperlapse
    https://youtu.be/4IYdbnIHsPg
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Na mobilu ty fotky vypadají ok, ale koukám, že na počítači je to děs.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Jedna asi z jabloňové větve

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: Rozdíl fotek je cca 12 hodin. Což mi dává smysl. Těch půl centimetru rozdíl po půlhodině, co jsem to sundal ze soustruhu mě překvapil.

    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Taky by mne nenapadlo, že to bude tak rychlej proces, díky :)
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    ADAMH: máš pravdu. Jen mě nenapadlo, že to bude tak rychlé. Vyfotím jí jak vypadá teď. Je to ovál jak vyšitý.
    ADAMH
    ADAMH --- ---
    MERISCZ: Já bych hádal, že to může být pnutí po sesychání, ktére se projeví až když ubude materiál. Rozdíl mezi podélným a radiálním/tangeciálním sesycháním je 10-20x.
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    MLIKARNA: neni to spíš tim, jak pracuje dřevo, když se výrazná část odebere?
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Taky jsem si všiml, že některý misky nejsou úplně kulatý ale spíš do ovalu, čím to může být? Uchycení obrobku, vyosena hřídel nebo špatná technika soustružení?
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Dneska jsem zkusil větší z jasanu. A "vysoustružil" jsem jí šišatou. Průměr je 14 a 14,5 cm. Tloušťka stěny je různá (všiml jsem si toho až doma a nechce se mi zpět do dílny to měřit)

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MERISCZ: A co to je za dřevo zase nevím. Jsem z těch kousků, co jsem dostal nějakej zmatenej. A teď, když na to koukám v jiném světle, tak vidím ty rýhy, co jsem pořádně nevybrousil. Budu muset pořešit lepší světlo.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Minulý týden dorazily z Číny a tak jsem si dneska jeden vytočil z odřezku. Obdivuji, že někdo dělá pera.

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Ne vždy se zadaří

    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Plodný pátek a sobota, dvě lipové a jedna malá ze zbytků dubové spárovky..

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    A hříbek pro kamarádku

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Měla to být slánka pro mámu. S velikostí si nejsem vůbec jistý. Spíš bych do toho nalil medovinu.

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    OMNISLASH: ten vypadá pěkně. Díky
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    Na netu jsou na to i ruzne kalkulatory. Mne se hodne libi tenhle:

    Woodwork Segmented Turning Calculator with Full Scale Printable Templates - Metric
    https://www.blocklayer.com/woodturning-segments.aspx
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: tvoje doporučení je fajn. Zadání, nad kterým jsem přemýšlel je, to co mám. To je ta výzva. Ostatně jako plno věcí ,co dělám na chalupě.A myslím si, že toho zvládám/zvládáme dost.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Muj postup je takovy.
    a) Po slepeni pulmesicku musim mit rovne hrany pro dalsi lepeni - na to je nejlepsi neco s pravym uhlem. Pasova bruska jede do strany a vetsinou si tam musis udelat drzak na pravy uhel. Talirova bruska to tlaci k zemi, nehrozi teda vytrzeni dilku z ruky. Na soustruh bych tohle nedavala, to si vytrhas vlakna.
    b) Po slepeni celeho pulmesicku hodim cely disk na talirovou brusku. Mam 40 cm brusku, takze si to muzu dovolit. Ale musi se davat hodne pozor na prsty. Ty to muzes udelat na pasove, to asi neni problem. Pripadne existuji adaptery na soustruh. 30 cm disk s m33 zavitem. Staci nasroubovat a jedes.
    c) Potom potrebujes zbrousit vrchni stranu tzn. mit vsude stejnou vysku. Takze valcova bruska je nejlepsi reseni, ale u tebe by to ted slo upnout do kovosoustruhu (jak je to cely kruh, tak uz bych se nebala vytrhani vlaken).

    Moje doporuceni - kup si par vysusenych fosen a hned budes mit materialu, ze nebudes vedet co s nim :D Pilu, hoblovku tam IIRC mas, takze by s tim nemel byt problem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam