• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    Pojďme si povídat o soustružení, pro někoho práce, pro někoho koníček. Rady, tipy, doporučení, srazy, zkrátka místo kde se můžou potkat fanoušci a fanynky točícího se dřeva...

    Na nástěnce nově najdete seznam nyxích soustružníků, pro přidání napište sem nebo rovnou do pošty.
    rozbalit záhlaví
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    OMNISLASH: ten vypadá pěkně. Díky
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    Na netu jsou na to i ruzne kalkulatory. Mne se hodne libi tenhle:

    Woodwork Segmented Turning Calculator with Full Scale Printable Templates - Metric
    https://www.blocklayer.com/woodturning-segments.aspx
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: tvoje doporučení je fajn. Zadání, nad kterým jsem přemýšlel je, to co mám. To je ta výzva. Ostatně jako plno věcí ,co dělám na chalupě.A myslím si, že toho zvládám/zvládáme dost.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Muj postup je takovy.
    a) Po slepeni pulmesicku musim mit rovne hrany pro dalsi lepeni - na to je nejlepsi neco s pravym uhlem. Pasova bruska jede do strany a vetsinou si tam musis udelat drzak na pravy uhel. Talirova bruska to tlaci k zemi, nehrozi teda vytrzeni dilku z ruky. Na soustruh bych tohle nedavala, to si vytrhas vlakna.
    b) Po slepeni celeho pulmesicku hodim cely disk na talirovou brusku. Mam 40 cm brusku, takze si to muzu dovolit. Ale musi se davat hodne pozor na prsty. Ty to muzes udelat na pasove, to asi neni problem. Pripadne existuji adaptery na soustruh. 30 cm disk s m33 zavitem. Staci nasroubovat a jedes.
    c) Potom potrebujes zbrousit vrchni stranu tzn. mit vsude stejnou vysku. Takze valcova bruska je nejlepsi reseni, ale u tebe by to ted slo upnout do kovosoustruhu (jak je to cely kruh, tak uz bych se nebala vytrhani vlaken).

    Moje doporuceni - kup si par vysusenych fosen a hned budes mit materialu, ze nebudes vedet co s nim :D Pilu, hoblovku tam IIRC mas, takze by s tim nemel byt problem.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    A zapomněl jsem dodat, že nakonec zvítězilo řešení, z navrstvit spárovku. Řezání segmentů mě přišlo moc riskantní, na to, že toho materiálu je tak málo a rád bych ho nekombinoval, protože nemám rozumně s čím.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: Ty výpočty vypadají zajímavě. Díky za ně. Jinak používáš pro mě neznámé termity. Tloušťkovačku jsem si musel dohledat, jestli je to to, co si myslím. A do té bych to opravdu nedával. Mám pásovou brusku a takový průměr na ní v klidu položím, takže srovnání není problém.Válcovou brusku jsem neznal. Jako talířovou brusku používám soustruh :-)
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Tak zkus 8 dilku na kruh na mensi misku tzn. 22.5 stupne na pokosce. Treba 12 cm prumer, coz dela rez dlouhy 49.7 mm na delsi hrane. Tahle delka kosticky sedi s tloustkou 3 cm. Par dilku si udelej do zasoby. Obcas se nejaky nepovede, vystipne nebo se proste barevne nehodi. Dalsi dilky muzes udelat o par mm vetsi nez ty predchozi (jako jen 1-2 mm, ne 10+ :D ) a tim se to bude postupne rozsirovat.
    Taky bys mel mit maly disk na spodek, do 12 cm (doporuceni z jedne knizky) nemusis resit rozpinani. Pri vetsim prumeru se pak dela pohyblive dno. Osobne mi teda drzi cca 18 cm bukovy spodek, ale lepsi neriskovat.

    Pokud ti nevyhovuje vyska, muzes to na pasovce riznou napul. Ale rozhodne to chce nejakou brusku (ja s oblibou pouzivam talirovou na srovnani pulmesicku po slepeni a na srovnani spodku po slepeni celeho kruhu) anebo valcovou brusku (skvela na zbrouseni vrchni plochy kazdeho kruhu). Do tloustkovacky to ani nezkousej davat, to ti vytrha kusy dreva. Anebo v tvem pripade si to muzes srovnat na tom kovosoustruhu.
    .
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Trápí mě to, že nevím, jak to nařezat nejlíp, když jsem limitovanej jen tím, co za kus dřeva mám.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: No a co te presne na tom trapi? Uhly, pocty dilu, delka rezu? Na to jsou dostupne kalkulacky.
    Jinak me opticky se libi mensi segmenty, 1-2 cm vyska. Vyssi jen kdyz maji nejakou unikatni kresbu.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: to mi bohužel moc nepomohlo :-) A jsou to hranoly cca 3x3x38 cm
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Jestli to jsou hranoly a bude to segmentova miska, tak se ridim hlavne kresbou. Suky radsi vynech a ten hranol vlevo se mi uplne moc nelibi.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    AXTHEB: je to možný. Jsem to nějak blbě pochopil a pak zareagoval, aniž bych si to znovu přečetl.
    Od pondělí mám zamotanou hlavu a pořád přemýšlím, jak z tohohle správně nařezat a slepit misku.

    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    MERISCZ: nešlo náhodou o end./side spoj, který jsem do diskuse zavlekl já jen jako nástroj na porovnání pevností?
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: špatně jsem asi pochopil tvůj komentář, že nevíš, kde by jsi to v soustružení využila.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Jestli myslis lepeni jednotlivych bloku end-end, tak to se tak bezne dela.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: napadlo mě, že bych asi lepil end to end segmentovou misku, kdybych jí dělal z hranolu.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    OMNISLASH: material mezi lety ma mensi pevnost, nez lepidlo. Dokud to bude mit sanci rupnout mezi lety, tak to mezi lety rupne. Lepidlem to pujde, az kdyz by to mezi lety slo treba dvakrat tak dlouhou cestou.
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    OMNISLASH: Fyi. "kapilární elevace v mrtvém dřevě"
    vysvětlí hodně
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    A opravdu je z toho zaver ten, ze end to end slepenina ma nejvetsi silu? Ja tedy v tom finalnim testu (uznavam, ze jsem to jen proklikal) videl jen to, ze dlouha a uzka nudle pricne riznuteho dreva se snadno zlomi. Kdyby to byly dva kvadry treba 10x10x2 a jeden spoj byl end to end a druhy side to side, nechce se mi moc verit, ze ta side to side varianta "padne" jako prvni.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: Tak se teda zpetne musim opravit. End-end je teda nejsilnejsi, side-end and side-side je stejne silny a lehce slabsi spoj. Moje zkusenosti muzou byt ovlivnene pakou (presahujici delkou pri tom uderu kladivem) celeho kruhu, precejen te sily na zlomeni pri delsim kusu neni treba moc a je treba mozne, ze jsem tam mela malo lepidla nebo neco takoveho.

    Na druhou stranu premyslim nad uplatnenim v soustruzeni a nenapada me nic, kde bych tuhle novou informaci vyuzila. Napr. pokud slepim misku ze dvou kusu drev end-end, tak pro soustruzeni budu mit end grain stejne na boku. To same jako kdybych ty dreva slepila side-side, tak stejne tak budu mit end grain na boku, akorat o 90 stupnu jinak.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: Zajimavy. Osobne teda mam trosku jine zkusenosti. Vzala jsem slepeny segmenovy kruh, dala ho na hranu stolu a uderem kladiva jsem ho ciste oddelila primo ve spoji a zaroven ta rana nebyla moc velka. Druha zkusenost byla s demontazi smrkoveho latkoveho ramu na kapsovy spoj. Nektere spoje byly po rane kladivem castecne ustipnute ve dreve a nekde to slo naprosto ciste bez poskozeni dreva primo ve spoji lepidla.
    Kazdopadne tupy side-end spoj nema v soustruzeni (a vlastne i truhlareni) co delat prave kvuli rozpinani, takze je uplne jedno jestli to vydrzi o kousek vic nebo min :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam