Odložím si sem dneska příspěvek od ČT24.
Na dnešek připadá Evropský den jazyků. Připomíná, že jen na tomto světadíle jich je 225. To jsou asi 3 procenta z celkového počtu mluvených jazyků na světě.
👉 V Evropě je většina jazyků indoevropského původu, objevují se tu ale i menší skupiny, jako jsou ugrofinské nebo turkické. Indoevropské jazyky se podle původu rozdělují na 3 hlavní skupiny: germánské, románské a slovanské. Patří mezi ně ale i třeba baltské nebo indoíránské jazyky.
👉 Z jazyků germánské větve najdeme spoustu slov ale i v češtině. Třeba slovo šikovný pochází z německého „geschickt“. Z románské větve, kam patří španělština, pochází třeba slovo armáda, z francouzštiny turnaj, móda nebo třeba krém. Třetí skupinou jsou jazyky slovanské, ty pocházejí z praslovanštiny. Do nich původem patří i čeština, dále třeba slovenština, polština nebo bulharština.
👉 Díky stejnému původu jsou si jazyky v jednotlivých skupinách výrazově velmi podobné. Třeba „Dobré ráno“ můžete v téměř nezměněné podobě popřát jak na Slovensku, tak i v Bulharsku nebo Slovinsku.