• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    SATAI
    SATAI --- ---
    KOLCON: pak to přebuilduješ a máš
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    SATAI: a pak to nebudu muset 50x udržovat a patchovat?
    SATAI
    SATAI --- ---
    KOLCON: tak si je stav nad jedním base image
    GARFIELD
    GARFIELD --- ---
    Me porad bavi ucit se "novy" (pro me) veci a zkoumat ruzny technologie. Ale musi mi to resit nejakej realnej problem.

    Priklady veci, co me napada z posledni doby:

    * zkoumani architektury/toolu na nejaky business analytics a data pipeline (firma chce lepe utracet penize a ziskavat vic zakazniku)
    * Rails 7 (nase firma bezi na Rails)
    * Apple M1 (co budeme davat programatorum za pocitace)
    * indie web (nemam rad pomaly stranky a seo spam)
    * robo vysavace a veci okolo toho (https://www.youtube.com/watch?v=Y31__uv05KI) (uklizeni po detech)

    Naopak se nedokazu donutit k tomu se ucit neco jen tak do prace. Treba

    * cist si po nocich Knutha (muj realnej zaber je v business aplikacich),
    * bitcoin ¯\_(ツ)_/¯
    * docker (infrastrukturu resime jinak a zatim dostatecne)
    * preact, react, svelte, nextjs, ...
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    MLEKAR_STEIN: Já docker moc nepochopil, proč má každá aplikace sebou tahat vlastní operační systém. Proč tam mám mít 50 verzí jedné knihovny pro 60 aplikací. Vždyť to je i bezpečnostní problém...
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    co pro vás znamená nová technologie?
    a čim vám přijde nová?
    mě takhle přišel objevnej docker.
    hlavně tim, že se s tim dá dobre hýbat, můzu to mit doma, stejně jako někde v oblacích. můžu mít vedle sebe víc verzí téhož atd.
    KOJA
    KOJA --- ---
    KOC256: Ja to spis vidim tak, ze snazit se delat diru do sveta s necim co je sice nove ale o nicem je nesmysl. Co je in me vlastne nezajima, spis to kde se resi fundamentalni problemy.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    KOJA:
    Jo, jo...

    Mládi vpřed, a staří na svá místa.

    Asi je fajn si přiznat, že v nejnovější technologii už díru do světa neuděláme. Tak je fajn se naopak zaměřit na to, co je dlouhodobě IN a s čím to tu už doklepeme :-) ...myšleno v tom pozitivním slova smyslu.
    KOJA
    KOJA --- ---
    KOJA: A motivuje me k tomu asi hlavne zvedavost a frustrace z vlastni ignorance? Do urcity miry tyhle temata mam v popisu prace ale vetsina uplne potrebna neni.
    KOJA
    KOJA --- ---
    QWWERTY: Ja se popravde uz delsi dobu ucim spis “stary” veci ktery jsou dost hluboko pod vetsinou soucasnejch i novejch veci. Veci jako generovani assembly ktery implementuje C-cko, jak je zhruba naimplementovanej valgrind, jak funguje staticka analyza apod. A to me bavi.
    Dal me bavi novy veci ktery neco opravdu posouvaji dal (i v rovine technicke, ne pouze proklamacni). A tech neni moc.
    Co me nebavi je videt n+prvni vyhypovany a nedomrly pokus o neco jiz existujiciho.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    QWWERTY: Asi zvedavost. Me bavi se v tech vecech stourat a hat si s tim. Ovsem ne nutne (pro me) nove veci jsou "nove technologie". Spis nez s motivaci je problem najit cas :-)

    A teda neni to tak ze bych si rekl "tak co bych se ted naucil", spis to tak nejak vyplyne samo z ruznych podruznych problemu co se naskytnou nebo na co me nasmeruji znami. Neridim se ani tak tim co je ted trend nebo nove (nebo co chteji zamestnavatele) jako spis tim co zajima me. Pak je to jednodussi s tou motivaci.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    TILIO: Hele ani ne, spis si predstavuji, ze se topi v penezich :-)

    Asi mas pravdu, ja mam s patentovymi pravniky jen omezene a zprostredkovane zkusenosti. Ale co vim, tak treba treba pravnici pracujici pro Eclipse Foundation jsou vesmes byvali programatori, alespon to mi rikal typek, kdyz jsem se ptal proc muj PR jeste neni mergnutej, ak pry ze k tomu musi vyjadrit parta pravniku. Kdyz jsem se divil co z toho asi jako vyctou, rikal ze v poho, ze vetsina z nich umi programovat :-) Ale jasne, jaka je realita netusim.
    TILIO
    TILIO --- ---
    JANFROG: Myslim ze si praci patentovyho pravnika predstavuhes trochu jak Hurvinek valku :D

    //Neberte me vazne, jsem jenom patentovej pravnik co sel zrovna okolo ;)
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    QWWERTY: tak jsou věci, ktery se musím maucit, orotoze jsou dnes standard, třeba docker, nějaky ty dirigenti typu ansible a pod.
    a pak se na mladá kolena učim trochu programovat. nemám nějakou závratnou ambici, ale na takovy ty adminský potřeby s pythonem.
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    KOLCON: u toho freebsd hodně závisí, co konkrétně děláš a potřebuješ.
    ono pravidelný upgrade ports může byt v klidu, může být totální opich.
    FreeBSD jsem na desktopu měl, pravda před deseti lety, ale radost to byla asi jako s Linuxem. Občas se něco rozbilo. ;)
    A bývaly doby, kdy jsem provozoval Slackware :D
    KOC256
    KOC256 --- ---
    QWWERTY:
    Já mám motivaci, až konkrétní potřebu. Neučím se "do šuplíku"...
    JINX
    JINX --- ---
    QWWERTY: neučím se nic dopředu jen pro případ že bych to potřeboval, ale až když v dané technologii potřebuju něco udělat.
    JIMX
    JIMX --- ---
    QWWERTY: novy veci studuju, aby mi zjednodusili praci ... a abych si udrzel aspon trochu prehled, co se v moji pracovni oblasti deje.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    QWWERTY: mě baví prozkoumávat zajímavé věci čistě ze zvědavosti a pak chci něco reálného s tím udělat. Zajímavé je, že často člověk něco slyší, ale realita je úplně jiná. Mě zajímá právě ta realita.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KOC256: Znamy/kolega ma na tohle tema dobrou historku. Delal v dobe kdy se linux objevil pro IBM no ale byli to mladi nadsenci tak si s tim Linuxem v praci hrali (my papici vime, ze tenkrat nemel doma pocitac a internet kazdy).

    No a jednou pry prisel sef se podivat co delaj, diva se jim na monitory (CRT :-) a pta se:
    "What are you doing, what's this?"
    "Oh, have you heard of this Linux thing, we're trying to boot it on this shiny new RS/6000 you gave us. It's soo exciting."
    Typek pry protrel oci a zarval neco jako:
    "What? How dare you? You're not paid IBM salary to play with some university toy! We have real work to do! Stop now, get back to work on AIX. AIX is the future. Never do it again!"

    No a pry rok na to ten samy typek jim oznamoval, ze IBM prohlasila Linux na "strategic project"...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam