Toho se nám sešlo :). Díky za podněty. Osobně si myslím, že se toho moc neudálo. Za mě jsou největší zajímavostí kvantové počítače i když jim tedy moc nerozumím a vypadá to, že ani lidé co je vytvářejí jim úplně nerozumí. V oblasti kryptografie Eliptické křivky i když tedy jejich parametry a jak jsou odolné/náchylné musím ještě pořádně pochopit
Zahraji si trochu na ďáblova advokáta:
JIMX: Princip FW tu už byl dávno, jenom se aplikovali na JS, což tedy žádná revoluce v mých očích není. Tyhle JS frameworky mě minuly i když o nich vím. Určitě usnadnila práci, ale že by byla revoluční? Samozřejmě ušetří spousty času, ale všechno by šlo dělat stále v JS ne? Takže jsou to hlavně takové berličky, aby toho programátor stihl více za méně času. Nevýhodou bude spousta závislostí, které pak musíš tahat a když se něco v tom řetězu po tak si v pytli.
GARFIELD: robo vysavač je samozřejmě nejzajímavější, když na něm jezdí kočka.
- ML zpracování obrazu... tady se moc neorientuji, ale zatím samořiditelná spolehlivá auta nejsou :).
- NLP... v čem to pokročilo? Mohu vzít náhodný text a dát ho na zpracovaní a pochopí dvojsmysly atd.? To se me zatím nezdá.
- Rails tak to je rozšíření MVC, případně MVP na web ne? To vyplynulo tím, že to už to tu bylo a potřebovali to dát na web.
- Cloud ... tak tohle bohužel za mě je krok špatným směrem, giga-korporáty využívají práce dobrovolníků, gpl, atd. a když se jim vzepřou tak si udělají fork a jedou dál (viz amazon a elastic -
https://www.infoq.com/news/2021/04/amazon-opensearch). Navíc ta centralizace a kontrola nad daty...
- Vsude mobilni internet... za mě spíše evoluce - první mobilní telefon co dokázal, samozřejmě primitvně, na net bylo někdy v půlce devadesátých let. Rozšíření internetu jednoduše pokračovalo na mobilní zařízení IoT atd. A zase tu díky tomu máme hegemonii googlu s apple.
MARASAN: VMka udělali určitě pokrok za 20 let, ale zase je to postupné vylepšování toho co tu bylo a když chceš využít ten výkon co mají dnešní počítače, tak je to logický směr rozšiřovaní.
RUST je super, mám ho na seznamu, ale zase je to spíše oprava toho co tu bylo a Cčko udělalo špatně. Tj. poučení se z chyb a pokus udělat to správně ostatně jako se snaží D(dlang), atd.
ARM ... to je RISCový procesor, který tu máme od 80tých let. Jistě zmenšil se, je efektivnější, protože jsou lepší, levnější výrobní linky. To se mě více libí RISC-V. Rozšíření jednočipů je kvůli tomu, že je výroba konečně dostatečně výkonná a levná.
3D tisk...počátky byly tak v 90letch možná dříve, ala něco jako "Sanders Prototype" Až se tak budou stavět domy a auta na to se těším, ale k replikátoru ze ST to má stále daleko :D.
MLEKAR_STEIN: Z pohledu vývojáře super, ale nějak objevné mě to nepřijde. Opět dotažení nějakého konceptu za nějakým účelem, tak aby to bylo rychlé a použitelné hlavně pro vývoj.
UNTOY: no myslel jsem spíše v oblasti programování a počítačů. Ale tak se na to podíváme
Space-X je super nápad, ale Space Shuttle tu byl dříve (od 1981?) v oblasti znovupoužitelnosti. Space-X to chce dotáhnout což je pěkné.
Neznám GPT-3, ale jsem na cestách jsem trochu DALL-E 2 potkal a zase mě to přijde jako evoluce a snaha pokročit v AI oblasti o krůček dál, žádná zásadní změna. V AI mě zaujal úspěch AlphaGo v GO (hlavně AlphaGo Zero)a i v jiných oblastech. Principy noise-cancelling jde hluboko do začátků 20. století, první patent byl něco jako 1933.
AMBIENTIUM: Bitcoin je určitě zajímavá oblast využití kryptografie, ale je to "jen" geniální spojení několika nápadů - ale tedy to využití elektrické energie mě jako dobrý nápad nepřijde. Co se vlastně stane, až se vytěží poslední bitcoin? K ML jsem se už rozepsal nahoře. NoSQL databáze alias non-relational tu jsou s náma od 60tých let mimulého století, jenom teď se jim říká NoSQL. Výpočty grafáren to se "jenom" zlepšili vývojové procesy a holt grafárny se staly dost výkonné na to, aby je bylo rozumné je použít na určité spektrum výpočtů.