• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LARS_GUNNER: no to jsem pochopil, ale nepochopil jsem jaké konkrétní hw skilly jim chybí. šroubování do racku? skládání PC (k čemu?) opravy PC ?
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Tady je pěkně obšírná odpověď.

    What benefits does Chisel offer over classic Hardware Description Languages? - Stack Overflow
    https://stackoverflow.com/questions/53007782/what-benefits-does-chisel-offer-over-classic-hardware-description-languages

    A nějaký další (včetně případných nevýhod)…

    What exactly is the point of developing RISC-V based CPUs in Chisel rather than Verilog or VHDL? What are the pros and cons? - Quora
    https://www.quora.com/What-exactly-is-the-point-of-developing-RISC-V-based-CPUs-in-Chisel-rather-than-Verilog-or-VHDL-What-are-the-pros-and-cons
    The main advantage I can see in Chisel, based on a quick review of the documentation is the assertion that it “Generates high-speed C++-based cycle-accurate software simulator”. This could be of value, particularly to someone wishing to develop OOP test-bench frameworks in the same environment as the actual design, without having to spend $$s on an expensive SystemVerilog/VHDL commercial simulator. A RISC-V micro-processor test environment is much more complex than the micro-processor design itself, so having a solid software framework to test it is of value.

    Reddit - Dive into anything
    https://www.reddit.com/r/FPGA/comments/wnnhb8/so_whats_the_deal_with_chisel_and_why_is_it_so/
    People use Chisel because they are dramatically more productive in Chisel than in Verilog, VHDL, or SystemVerilog. It allows them to write RTL code in much higher level of abstraction, while still controlling exactly what flops and gates are being generated.

    I am glad they are using System Verilog. It is hard for me to understand why SiF... | Hacker News
    https://news.ycombinator.com/item?id=25645356
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    E2E4: Nejsou lidi.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    JANFROG: Možná by nebylo od věci se jich přímo zeptat. Proč Chisel, má to konkrétní výhody?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LARS_GUNNER: jako co konkrétně?
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    Btw. sklizime ovoce dlouhodobeho nezajmu o HW. Z mladsich rocniku, kde jsem ted shanel nejake lidi na prazdniny neumi nikdo z HW vubec nic. Tim myslim, ze ani to, jak funguje vypinac na svetlo. :)
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    JANFROG: Patterson je legenda.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    LARS_GUNNER: :-) Proto rikam, "cool kids" :-)
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    JANFROG: Tak to je cool!
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    LARS_GUNNER: Tak cele to zacalo ve stylu na blbou otazku ("VHDL?") blbou odpoved ("VHDL je...") :-)

    Ted vazne, proc presne udelali Chisel nevim, ja nejsem designer CPU jader ale tech duvodu si dokazi predstavit celou radu (to je asi na delsi diskuzi). Je o tom par paperu a tech. reportu, muzes se do toho podivat. V kazdem pripade za tim projektem stoji lidi ktere respektuji - Krste Asanovic, Dave Patterson (!) napriklad. Mel jsem tu cest s nima mluvit osobne a muzu jen doufat, ze kdy budu vedet jen 5% toho co vi o designu HW oni. Pred par lety jsem delal neco pro typka z Berkeley co designoval vlastni HPC cipy na bazi Rocket Chipu - vsechno Chisel. Ten typek, mimochodem, byl byvaly vyvojar Alpha AXP...

    Takze za me, pokud je tohle hipstersky komunitni pokus o RTL, pak chci byt hipsterem a patrit to tehle komunity ;-)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    REFLEX: C++ (QT)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    SUCHRE: .. nebo electronu
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Nekdy v 94 se mi povedlo napsat setric obrazovky, kterej mel takovy naroky, ze bezel jen na pentiu a vyzral pul RAM.

    V dnesni dobe to dela kazda druha aplikace napsana v jave.
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    REFLEX: jak to zacina Q tak je to Qt. tezkopadnej gui framework, ale bohuzel nic lepsiho asi neni (leda ukrok stranou jako je ocornutovo ImGui)
    REFLEX
    REFLEX --- ---
    HOWKING: co to je za jazyk?
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    Me mrzi, ze se ve VHDL vlastne ted nic moc uz nedela a pritom by to bylo reseni pro velke mnozstvi uloh, kde to puvodne vubec nepatrilo, ale pri dnesnich nastrojich by se to dalo hezky na sebe napasovat. Misto toho se delaji HW emulace na PC, protoze... nevim proc.
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    JANFROG: Za sebe hlavne nechapu proc by melo cokoliv na VHDL zastarat(krome lidi, kteri v tom delaj). Chisel je sice vice cool, asi proto, ze vychazi z funkcionalniho paradigmatu Scaly, ale jinak je to porad digital design programming a ne JavaScript framework. :D :D
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Nic tak pěkně nevytíží procák jako vlastní appka :)
    100°C a 230W odběr. (to se nepovedlo ani prime95)

    NOHOUS
    NOHOUS --- ---
    JANFROG: se tomu div, tyhle komunitni hipster rtl pokusy mely historicky jepici životnost. Vs obří codebase a verifikacni tooling treba od synopsys
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    LARS_GUNNER: Spis mam jinou bublinu. Mezi "cool kids" se kteryma sem tam spolupracuji / spolupacoval jsem Chisel celkem jede, delaj v tom celkem zajimave veci. Ale treba IBM POWER furt pisou ve VHDL co vim a na nejake novoty typu Chisel nebo Sail se tam moc nehraje.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam