• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    Diskuze o obzive programovanim pro starsi a pokrocile.
    rozbalit záhlaví
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    SATAI: Geniální, můžeš splnit pětiletku za půl roku. A pak to promažeš a můžeš zase plnit!
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    SATAI: Tak je to napad velmi synergicky v dobe GenAI…
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    SATAI: ale pokud by to bylo za počet smazaných řádek, tak to chvilku bude vlastně dobrá metrika;-)
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    SATAI: všechny jednořadkové zápisy obalit chlupatýma závorkama a hned to poroste

    for(int i = 0; i < 5; i++)
         Neco(i);

    nahradit za

    for(int i = 0; i < 5; i++)
    {
         Neco(i);
    }


    Kterýho pitomce to napadlo?
    HLIDKA
    HLIDKA --- ---
    SATAI: Nejlepší příležitost na přejmenování projektu.
    VOY
    VOY --- ---
    SATAI: Ale ale. Kdepak se ti to deje? Mas vlastne stesti, na to dokazes jiste dovedne optimalizovat ;-).
    SATAI
    SATAI --- ---
    Dřív nebo později to přijít muselo.

    Reportování počtu řádek za kvartál.

    Kill me now, please.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Mě v korporátu překvapilo, že se jede spíš projekt management (kterému se říká produkt management) a úplně chybí product ownership. Ale člověk si časem uvědomí, že místní produkťáci začali na univerzitě, nikdy si neprošli realitou, kdy museli vymyslet capabilitu, který se skutečně někomu hodí natolik, že je za ní ochotný platit. Místo toho vyrůstali v tom, že musí udělat prezentaci další management vrstvě, hodit na engineering nějakou capability, jejíž užitečné jádro se ztratilo v tiché poště, když se to sbíralo od uživatelů, který si některý management snažší udržovat daleko o týmu, který by jim mohl dodat něco užitečného. Celý je to skutečně pracovně organizační problém. Za zdroj považuji nejasný KPI. Ve firmě, pokud je dobrý datový insight, je možný pozorovat změn na příjem peněz, používají aplikací. V korporátu chybí jak měřit úspech. Počet uživatelů/projektů neříká jaká hodnota je tam pro korporát. Nedej bože, že máš platformu, kde si uživatel vytvoří compute za tisíce dolarů a nikdo netuší, jestli je to úžitečný nebo ne. Protože vlastnictví nákladů třeba u nás, nejde za projektem ale za platformou. Takže my musíme hlídat, jestli děcka nedělají blbosti. A z druhý strany, jejich rodiče, nám nechtějí říct, jestli se děcka se vůbec snaží o něco užitečného. Já osobně vidím celkem schopný lidi, který se to snaží proměnit, dokonce mají podporu ze zhora. Ale korporát je tanker, který mění trajektorii ale oproti small-business jachtě je to úplně jiný feeling.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KOJA: Jo. Stinna stranka je, ze kdyby nabirali lidi, co jim nevadi se s nekym bavit, byl bych bez prace.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    KOJA: Prece bys pri naboru nechtel u lidi testovat schopnosti, ktere pak budou realne pouzivat, to by se zhroutilo nekolik oboru :)
    KOJA
    KOJA --- ---
    FARIN: Rikat tomu muzem jak chceme ale bohuzel to je predevsim ma pracovni realita
    FARIN
    FARIN --- ---
    KOJA: to bych řekl že je nepochopení problémů. Ten organizační problém je často o tom že necháš dělat lidi věci ke kterým nejsou kompetentní. Pak autisti navrhují UI místo aby zůstali u těch grafových algoritmů.
    KOJA
    KOJA --- ---
    ALMAD: A presne proto je idealni kdyz firma nabira autisty co z rukavu vysypou na whiteboard libovolnej grafovej algoritmus ale maj nocni mury z toho, ze by se s nekym museli bavit
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    QWWERTY: Prace v korporatu mi dala poznani, ze kazdy technicky problem je ve skutecnosti lidsky a organizacni problem…a nihilismus.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    FARIN: je to takovy "down the rabbit hole", kdy cim vic do toho zapadnes, tim vic misto technickych problemu skoncis ve vnitrofiremni politice
    amici nasrany ze samotneho outsourcingu
    lidi snazici se doklepat tech par let do duchodu
    lidi snazici si udrzet vlastni praci ve vlnach layoffu, kdy firma vyhodila 100k+ lidi
    manazeri snazici se udrzet status quo, at uz z vlastni lenosti, nebo ze strachu z nadrizenych
    lidi predstirajici ochotu a pomoc, jenom aby meli interni info a pak ti hazeli klacky pod nohy

    oproti tomu je nejaka pomala webovka easy problem, ktery se eventualne opatchoval
    kdyz jsme se po letech dozvedeli, jak vlastne ten tool vznikl, za jakych podminek, etc... tak se ani tomu vyvojari nedivim, ze to bral jako prilezitost, jak se toho zbavit a hodit to na nekoho jinyho
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    QWWERTY: :-)
    Kamarad a kolega je jeden z "founding commiters" Eclipse. Jeho oblibena historka je, ze po zverejneni Eclipse (pry docela hekticke obdobi) prisel prvni patch od cloveka zvenku, Hned bezeli za Steve "this-code-is-crap" Northover ktery, aniz by se na patch podival, prohlasil: "If this patch is any good, I'll jump, revolve three times, fart and drop down dead."
    FARIN
    FARIN --- ---
    QWWERTY: to musi být radost dělat s takovyma lidma
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    TOOMIX: nas interni system ma jednoduchy ukol - na zaklade parametru udelat query do databaze a zobrazit nam jako uzivatelum formatovanou tabulku (a z nekterych sloupcu slepit odkazy, etc..)
    spooooustu let v kodu byl while loop a z te databaze tahal vysledek query po jednom radku. query, dopln html table radek na frontend, query....
    jak se tahalo vic jak 1000 zaznamu tak mohl jit clovek na kafe, ktere jsi pil zatim co jsi se koukal, jak se HTML tabulka vykresluje radek po radku, rychlosti jako kdyby jsi ji tahal pres 9600baud RS232

    a nas "hlavni a jediny vyvojar" nam tehdy rekl, ze s nama bude rad spolupracovat, ale jestli doplnime do toho webu jediny radek naseho kodu, tak nas tym prebira za ten jeho mrdnik celou zodpovednost a veskera budouci udrzba pada na nasi hlavu
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    I kdyz to byla spis genx
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Jojo, to jsou ti sami boomeri, co napsali samotnou mongodb a poznaji, co se pro dany usecase hodi. Jeste, ze uz se dneska podle takovych zastaralych myslenek nepostupuje.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    TOOMIX: Pan je boomer a pouziva databaze s transakcema, takhle se to AI webscale neudela /s

    Stary, ale furt platny: https://www.youtube.com/watch?v=b2F-DItXtZs
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Uplne libova byla springboot aplikace, ktera mela konfiguraci ulozenou v databazi a kazdej parametr tahala pri startu zvlast. Kdyby to nebylo smutny, bylo by to smesny.

    AI je v tomhle alespon normalni a zakladni navrh dela v poradku
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Oni maji CRUD na transakce pro 1 zaznam, obvykle v jave, takze na strane serveru rozparsujou json a metodu zavolaji xkrat podle potreby. Hardcore frontendisti to delaji na strane browseru.

    Mass operace bud uplne ignorujou nebo je to odsunuty do faze mozny optimalizace, ktera se odklada tak dlouho, az je nutnej drahej refactoring, kterej se odklada jeste dyl.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    TOOMIX: To je jistě preferované a bezpečné řešení - ale někdy záleží i na tom, jak dlouho je ta transakce otevřená, o jaký jde objem dat a kolik takových mass insert/update/delete procesů může běžet najednou. To potom transakční LOG může dostávat docela na prdel a i násladné vypláchnutí může mít znatelný vliv na odezvy.
    Ale jsou i situace, kdy existuje požadavek na dostupnost vkládaných dat v průběhu procesu - pak se stejně bez atomické transakce neobejdeš :-)
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    TOOMIX: To by ses divil.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    SUCHRE: normálně otevřu transakci a začnu to tam hrnout najednou. Když to někde padne na hubu, tak rollback, jinak commit. Co záznam to transakce udělá leda tak nějaký junior ne?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam