• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DWAYSTAR WARS seriály - Spoilery povoleny!
    IKARI
    IKARI --- ---
    ARAON: co?
    ARAON
    ARAON --- ---
    IKARI: Jo. To zní celkem logicky, že?
    IKARI
    IKARI --- ---
    ARAON: mas naprostou pravdu, pripomenu to na konci :)
    ARAON
    ARAON --- ---
    IKARI: Zajímavé. Ty už jsi viděl všechny díly?
    IKARI
    IKARI --- ---
    ARAON: vetsi problem je s tim proc se Jediove chovali v prequelech chovali tak jak se chovali, vzhledem k udalostem v Akolytce ... proc si tihle obhajci vzdycky veberou ty slaby argumenty? :D
    ARAON
    ARAON --- ---
    Commentary: @HK47_Actual je muj nejoblibenejsi SW Twitter ucet.

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IKARI: to je pravda, první dojem dělá hodně. Já tohle měl v rámci SW s Epizodou IX: oproti ostatním špatná atmosféra v kině, a asi i moje špatná nálada, když to do těch kin přišlo a tak. přitom se to nijak diametrálně nelišilo od zbytku Disneyho Star Wars... zapadalo to do jejich stylu, akorát že ten není to, kvůli čemu lidi na SW koukaj, takže když udělali "maximum Disney" epizodu, tak to vůbec nebylo to, co lidi chtěli.
    IKARI
    IKARI --- ---
    XCHAOS: no jo, ale od zhrzeneho divaka muzes tak maximalne zjistit, co se mu nelibilo - presvedcovat ho, ze by se mu to melo ve skutecnosi libit jaksi k nicemu nevede :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IKARI: je tam spousta detailů, za které si to hate nezaslouží. spousta novinek bylo opakování klišé a rozvíjení zjevného. Tady je super worldbuilding, spousta nových prostředí. Úplně nový pohled na Jedie v éře, kdy byli u moci a vynucovali si zákony (nastavené ve svůj prospěch). Mechanici ve skafandrech místo droidů, protože jsou levnější (či co). není to dokonalé, ale ve srovnání s ostatní Disneyho produkcí slušný nadprůměr. Navíc první hraná věc mimo poměrně úzké časové vymezení tří trilogií - které se odehrály v rozmezí kolika let dohromady, snad 50? 60 let nejvíc (někde se určitě dá najít chronologie). Super počin, který obrovským způsobem rozšiřuje rámec, v jakém se do SW univerza můžeme podívat... třeba se dočkáme i něčeho z hodně vzdálené budoucnost, nebo z éry Old Republic... mě to baví, už jsem byl unavený neustálým rozpitvávním sebemenší narážky na cokoliv, co bylo zmíněné v New Hope nebo OT (zejména Han Solo, Boba Fett... ne, že by to řemeslně nebylo kvalitní.. ale točit hodiny a hodiny materiálu jen na bázi neustálého vysvětlování každého náhodného Lucasova konverzačního obratu z roku 1977?)
    IKARI
    IKARI --- ---
    XCHAOS: ze se ti to libi, ti neberu - dobre pro tebe :) jen rikam, ze kdyby to bylo napsano lepe, tak se to libi vic lidem

    "vlně, kterou proti Acolyte rozpoutal bůhvíkdo bůhvíproč" ... nezanedbatelnemu subsetu lidi se to zkratka nelibi, nevim, proc v tom hledat vic - moje nespokojenost je napriklad uprimna, rozhodne nevznikla nejakou vlnou - ja vim, ze se lidi pozastavuji nad tim, ze jim ten hate prijde prehnany, na to co to je, a ve vakuu by byl, ale ta snehova koule frustrace se nabaluje uz od TFA, Akolytka je jen ta nejcerstvejsi vrstva - rozbit ji muze jen to, ze se tahle cast lidi prestane divat a nebo kdyz Lucasfilm zacne konzistentne produkovat kvalitni show (nebo aspon ne tak spatne)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Review bombing evidentně zasáhl i ČSFD ale mě to tak hrozné nepřijde. Bůh ví, jestli to není nějaká marketingová strategie, jak se seriálu uměle vytvoří image něčeho hrozného, kvůli čemu si spousta lidí vůbec všimne, že to tady je a že to tak hrozné není. No ale co si budeme povídat, hrané verze těch různých mimozemských ras působí proti verzím v animácích amatérsky...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IKARI: mě scénář baví a vlastně jen kvalitou zpracování je to trochu cosplay nebo fan film. Ale vlastně i to mě bavé. éru hlouběji do historie SW univerza vlastně zatím zpracovávaly spíš fanfilmy, takže to zapadlo docela dobře do toho, jak si to představuju, takovým zvláštním způsobem. Mě se některé fanfilmy líbí moc (to jsem se snažil na NYXu kdysi rozebírat, ale jsem tu s touhle úchylkou osamělý) a jejich jedinou nevýhodou je krátká stopáž.

    byl bych opatrný se vést na vlně, kterou proti Acolyte rozpoutal bůhvíkdo bůhvíproč. Na 5.díl se vysloveně těším, je to napínavé (přiměřeně tomu, jak může být napínavá pohádka pro děti)
    IKARI
    IKARI --- ---
    XCHAOS: mozna se porad trochu mijime, nejde mi ani o hloubku - nebo zanr, tema, blastery nebo lighrsabery, me se libi vsechno ... jde mi ale o kvalitu zpracovani a to zvlast po scenaristicke strance

    kdyz pouziju analogii ke scenari, me je uplne jedno jestli to ma byt socha Mojzise v bazilice Svateho Petra, nebo zahradni trpaslik, ale s penezma co v tom litaj, bych ocekaval remeslnou kvalitu jako kdyby to sochal sam Michelangelo a nebylo to jak od kutila s 3D tiskarnou, ktery vcera poprve v zivote otevrel Blender :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IKARI: dobře, uznávám... to, že víc hlubších myšlenek člověk pomalu najde v animáku pro děti, než v hraném filmu, od kterého očekává, že bude i trochu pro dospělé, to je prostě fail. Jenže kolik rodin zaplatí Disney+ svým dětem? a kolik si ho platí stárnoucích nerdů? Oni mají svoje čísla. Samozřejmě, že tým by se měl snažit o fan service, ale těm rozhněvaným heterosexuálním bílým mužům se stejně nezavděčíš... tak je blbost dělat jim echo chamber.

    Za mě je to lepší než ledacos předchozího. Obi Wan výpravný, ale nudný. Bobba Fett zezačátku imerzivní, ale nakonec úplně slepá ulička, z hlediska worldbuildingu a tak, prostě nuda zase z jiného úhlu (Tatooine už fakt nemusím!). Ahsoka super, trpí podobným problémem, jako Acolyte, který chápu - a ten problém se zhoršil, Acolyte je prostě málo výpravná (ale známe rozpočet?). Mandalorian extrémně výpravný, skvělý worldbuilding.. ale prostě není to úplně to, co někteří z nás chtějí, Space Western s blastery má svoje limity.

    V podstatě je to o tom, jestli máš rád blastery nebo lightsabery. Lighsabery jsou mind boggling concept, relativně originální, na rozdíl od ledasčehos jiného to není vykrádačka Duny... prostě super. Výpravných sci-fi s blastery není zas tolik, to je pravda. Ale prostě s blastery to bude vždycky nakonec western nebo v lepším případně moderní akční thriller. Skoků do hyperspace máš zase plný Star Trek. Lighsabery jsou jedinečné... parodované, ale unikátní.
    IKARI
    IKARI --- ---
    XCHAOS: o cilovkach to imho ani neni - kdyz se mluvi o cilovych skupinach, tak vetsinou mluvis o vecech, ktere nekoho prilakaji a jineho odradi, nekdo treba horor vyhledava, jiny na to nema zaludek, nekoho nudi - clovek pak rekne "bavilo by me to, kdyby to bylo vic/min desivy", ale nikdo nerekne, "balivo by me to spis, kdyby to bylo hur napsany" nebo "moc veci mi v tom davalo smysl" :D je to jen o inkluzi, dalo by se rict

    pokud jde o deti, tak pokud chceme, aby si z toho i neco odnesli, co se tyce toho, jak funguje svet, tak bysme jistou miru kvality od pribehu pro deti meli chtit .... vsechny ty lepsi pribehy pro deti jsou i dobre napsany, treba Pixarovky z jejich zlateho obdobi

    a nakonec, moc neverim tomu, ze by Lucasfilm nemiril hlavne na nostalgii dospeleho publika, kdyby ne, tak delaji vic originalnich IP
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: :-)) ona OT trilogie se snažila zavděčit co nejvíc cílovkám. Třeba s Leiou ve slave kostýmu u Jabby se pokusili skoro i o erotiku poplatnou době, tzn. 80tkám, pouze po tom comebacku si na tom ujíždější spíš fetišisti, co jsem tak pochopil (i z různých slack fanfikcí :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: kdxz Lucas zjistil, ze je nad jeho dusevni schopnosti udelat komplexni system pohadkoveho sveta konzistenti, rekl, ze je to pro deti.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IKARI: možná nejsme cílovka. Lucas zdůrazňoval, že je to pro děti... :-)
    IKARI
    IKARI --- ---
    XCHAOS: mluvim o zpusobu jak je to napsany, ne o tematech kteryma se to zaobira - me je ted uz uplne jedno, co za tema nebo zanr zvoli, klidne at je to gay rom-com zasazeny mezi Gungany, jen at uz konecne zacnou plnit nejaky zakladni standard, co se kvality tyce :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IKARI: Mando je vůči tématu síly mimoběžný, je tam Grogu jako atrakce, ale vlastně je pro něj síla stejnou záhadou, jako pro diváka a kromě zopakování toho, co už známe, se nedozvíme nic: prostě generická magie, ale zatím žádný příběh kolem. Obrovský příslib toho, jakou roli by Grogu mohl v budoucnu hrát, ale zřejmě až v hodně vzdálené budoucnosti (myšleno jak v SW univerzu, tak v Disneyho plánech)

    naproti tomu o Witches víme, že využívali obě stránky síly, a jednou ze zápletek OT bylo, že je třeba "vrátit rovnováhu síle", což jsme si většinou vykládali tak, že temná strana získala ohromně navrch a světlá byla ohrožena. Jenže co když je to s tou rovnováhou síly jinak? Co když éra nadvlády Jediů vůbec nebyla obdobím rovnováhy v síle, jak by tomu napovídala perzekuce Witches? Tvořily se witches ve dvojících, z nichž jedna měla dar využívat světlou a druhá tmavou stranu síly? (což nemusí být otázka nějakého rozhodnutí, nebo osobnostní povahy, ale prostě toho, jaký typ mistra ti síla pošle do cesty, jestli Jedie nebo Sitha, což mi přijde, že je právě naznačené, že tam nějak probíhalo...)

    Musel tu být nějaký důvod, proč v Ahsoce byly čarodějnice tak jednoznačně na straně zbytků Impéria a fakt obětavě se snažily dostat Thrawna z exilu. Možná se Jediové začnou jevit spíš jako určitá inkvizice, než jako síla jednoznačného dobra proti jednoznačnému zlu. Ahsoka se ostatně ne náhodou přestala považovat za Jedi a stala se jaksi "rogue" uživatelem síly - trochu jako Witches?

    Přijde mi to prostě zajímavé. Fantasy rozměr SW mě baví víc, než ten Space Western rozměr, který rozvíjel Mandalorian (Hard sci-fi roměr SW, pokud někdy nějaký byl, je momentálně v těžkém bezvědomí spolu s Techem z Bad Batch :-) a myslím to asi dobře symbolizuje šance, že z toho hard sci-fi plná hyperprostorových přískoků a klonování vůbec někdy bude. ještě je tu možnost dělat z toho válečný/špionážní film, na čemž si ulítal Rogue One a Andor... to chce asi nejvíc lidí, ale u mě ta fantasy není na posledním místě)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam