• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLOWUPHobby truhlari, tesari a vubec woodworkeri vseho druhu
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    ZATAMOKO: 140 je dobra vejska na 4m rozponu, klidne bych sel do 120:P jen ta roztec 1200 je docela punk, osobne bych sel spis na 800 s nejakyma rozperkama, co zamezi vyboceni nosniku do strany.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    456: udělal jsem experiment a mám cca 5x4m, stojky 100x100, strop z 50x140 po 1,2m, na tom kontra latě 60x40 po 0,5m a jako krytinu 10mm PC, sklon kolem 5°, jsme v 600mnm, nejvíc na tom bylo kolem 50cm sněhu, pak sjel, jak ten PC klouže. Za 3 zimy žádnej problém. Materiál byl obyč "mokrej" smrk z pily, ošetřeno lazurolem nebo něčím takovým.
    Ale dle statických výpočtů to je samozřejmě nesmysl a do týdne to mělo spadnout vlastní vahou :)
    456
    456 --- ---
    Čau. Právě začínám stavět přístřešek 4x4 m. Stropní trámky 140x100 mm, délka 4m. Vzdálenost mezi nimi 1m. Na ně přijdou prkna a na ně lehká krytina. Je to na horách a napadne na to cca 1m sněhu. praskne to nebo ne ? sklon cca 10 stupňů
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    Ishitani Furniture asi vetsina bude znat. V tomhle videu jde taky o floating table stul, tentokrat se svlaky se zaslepkou ;-)

    ISHITANI - Making a Floating Table 2.0
    https://www.youtube.com/watch?v=21DFmwZtVlQ
    PAWLEEQ
    PAWLEEQ --- ---
    Nekrytej svlak, kterej jde až na hranu stolu se dá najít i na lecjakým starším stole v Čechách a na Moravě. Osobně to vídám ve starší "lidový" produkci pro nebohaté domácnosti.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    BLOWUP: OK, takze tady je par obrazku k tomu svlaku. V japonsku moc tradicne velky jidelni stoly nemaji, sedej u jidla na zemi, ale jak vidno, ty svlaky nejenom jdou az na hranu stolni desky, ale casto dokonce i pres ni ven. Ty stolky jsou z periody Edo, to je kolem 1700 a pozdeji.

    Moje poznamka ze se tahle estetika pozdeji objevila i v moderni architekture byla myslena na brutalistni stavby od Kenzo Tange, predevsim prefekturu v Kagawa, kde v betonu vicemene zrealizoval to, co se jinak po staleti stavelo ze dreva, ale oni to leckdy provadej i v tom dreve, viz ten priklad.



    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    BLOWUP: Jo, dodatečné zaklepnutí by asi šlo a obecně souhlasím s tím, co píšeš. Jen prostě říkám, že to šlo udělat jinak a podle mě líp s minimem práce navíc. V tom stavebnictví jsem to taky párkrát viděl, ale to je prostě jiná situace. Když nemáš čas to dřevo v interiéru aklimatizovat, případně máš novostavbu, která bude další rok vysychat, tak je jediný řešení dodělat tam nějaký mechanismus, který ti umožní to třeba za rok dodělat. Ale u nábytku je jiná situace, tam to jde udělat na první dobrou.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    JOSEF_K: ja ted nemam cas se nejak rozepsat, mam volno a travim ho jako obvykle praci :) nicmene, ten svlak jdouci az na kraj ty desky je imho jeho predstava jak to ma vypadat, nikoli jeho neschopnost tam tu zaslepku udelat. Mozna najdu par prikladu japonskyho nabytku kde ta prace s tema preclenkama bude videt, ona mela dopady i v architekture jak tradicni, tak ty moderni kde to lijou z betonu.

    S tim sesychanim: imho je ten postup takovej, ze pockaj do prvni zimy, potom ten svlak kterej se taky seschne definitivne zaklepnou a co bude precuhovat, to uriznou. Je to metoda ktera se pouziva i u podlah: jedno prkno je urceny k doklepnuti aby se zavrely spary u tech ostatnich. A zajimavy na tom je, ze tahle technika i kdyz mirne jinak provedena se dala najit i na mym dome, kde prkna na podlahu byly pouze volne polozeny na tramech a mely konickej tvar, jako stromy te kterych je narezali. To prave umoznilo ty otevirajici se spary dodatecne zavrit. Whatever, az budu mit trochu casu, tak sem kdyztak par prikladu dam.

    Mr. Chickadee mimochodem jedno video kde dela takovou podlahu ktera se da dodatecne adjustovat kdysi taky natocil.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    BROUKOID: Asi to udělám:))
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    JOSEF_K: tak mu to napis do komentaru :)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    BROUKOID: Ale jo, já jsem si před lety touhle etapou bez elektriky taky prošel. A samozřejmě kompromisy děláš. Ale hlavně ve formátování a přesnosti, tj. přesně jak píšeš, spodek desky tak maximálně uběrákem apod. Ale s tím svlakem je to prostě fail a neušetřil tím skoro nic. Uříznout ten svlak o 5cm by zabralo tak asi půl minuty a výroba záslepky tak 5 minut. Svlak sám o sobě je z hlediska časový dotace při ruční výrobě (při elektrický v podstatě taky) jeden z nejsložitějších spojů. Odebíráš hromadu materiálu, blbě se to vyměřuje, ještě hůř spasovává apod. Tahle finální operace už tě časově nezachrání.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    JOSEF_K: on casto dela veci "min nez perfektne", coz je asi dany tim, ze cokoliv je ze dreva v tom videu (vcetne budov), delal vsechno sam vlastnima rukama bez elektriky (ok, obcas mu par sousedu nebo "studentu" (porada kurzy prace se drevem) trochu pomuzou..) - takze bych rekl ze to je takovej klasickej kompromis mezi "udelat to v rozumny dobe" a "udelat to absolutne perfektne". A kdyz se kouknes na starej (jako FAKT starej - aspon 100+ let) nabytek, tak tam casto uvidis podobny veci - co neni videt, neni perfektni, casto je ohoblovana jenom jedna strana, a druha bud vubec, nebo jenom uberakem, atd, atd. Protoze on defakto pracuje stylem, jakym realnej truhlar mohl pracovat pred 100+ lety - a tak dela kompromisy. Dneska vsichni taky delaj kompromisy, jenom je to min videt, nebo je to videt az za delsi dobu - a teda hlavne elektricky naradi umoznuje soustredit se na to, aby to hezky vypadalo - ve chvili kdy 75-90% casu stravis pripravou dreva aby melo stejnou tloustku a aspon 2 sousedici strany pravouhly - tak v ty chvili samozrejme musis nekde ubrat.. a spodni strana stolu je presne to misto kde to ubrani asi tolik nevadi (reaguju primarne na ty svlaky.. jasne ze to de.. ale je to vic prace (navic narozdil ode me zjevne nema "rybinovo/svlakovou pilku" :), tak je to trochu oser ze si tam musi prichytit spravne serizly prkna, aby mu vedly pilu).

    TL;DR: Mr.Chickadee je uzasnej kanal, a protoze dela skoro vsechno sam, musi delat kompromisy
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    BLOWUP: Což o to, já bych tu estetiku toho spoje nějak přežil. Problém je, že pokud tu fošnu vytáhl někde z kůlny, tak má vlhkost tak 10-12%, tudíž ta deska po přenesení do interiéru seschne klidně o půl cenťáku až cenťák v šířce. V délce ale dřevo nepracuje, takže ty svlaky zůstanou furt stejně dlouhý a budou trčet ven. Standardně se to dělá tak, že se do té rybinové drážky udělá tenká záslepka se stejným směrem let jako deska, a svlak se zařízne tak, aby končil pár cm od té záslepky. Pak to může krásně pracovat, ale zároveň to z boku skoro není vidět. A pokud chceš, aby svlak šel do kraje, tak se dá zkrátit jen ta rybinová část a horní část svlakové lišty nechat až ke kraji. Já vím, popisuju to jak tatar:)). Tady je plus mínus to, o čem mluvím. Nedorve tam ten svlak až do konce drážky, ale tu ozdobnou část má delší než tu rybinovou, takže není vidět těch pár cm, které tam dává dřevu, aby mohlo pracovat:)
    Výroba svlaku pomocí ručních hoblíků - Truhlářství postaru
    https://www.truhlarstvi-postaru.cz/index.php/postupy-a-navody/37-vyroba-svlaku-pomoci-rucnich-hobliku
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    JOSEF_K: taky jsem o tom designu tech svlaku premejslel, nejspis bych je udelal tak aby nekoncily v jedny rovine s hranou desky. On ma urcitou afinitu k japonskejm spojum a vubec estetice, tam tahle tektonika tech navzajem presahujicich prvku je castej jev.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    BLOWUP: Vida, po dlouhé době video, co mě neštve. Naopak v lecčems klobouk dolů. Snad jenom ty svlaky by šly udělat líp, protože takhle mu a) vylezou mimo desku, b) mi to přijde hnusný, ale to je detail a jde to ex post dodělat. Plus moc nefandím konstrukci, kde deska není přidělaná k podnoží, ale to by taky šlo dodělat. Každopádně má to krásný, to teda jo:).
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    Trochu inspirace? Nejspis asi kazdej kdo nejak systematicky pracuje se drevem uz nekdy narazil na videa Mr. Chickadee. Vetsinou v nich nepadne ani jediny slovo, clovek jenom meditativne sleduje jak pouze s pomoci rucnich nastroju nekdo stavi dum nebo vyrabi nabytek.

    Tohle je video o tom, jak se da bez pomoci elektriny nebo nejakych kovovych kovani nebo sroubu postavit stul z tresnovyho dreva. Co v dnesni dobe stoji za zminku je i fakt, ze jde o formalne a proporcne krasnej kus nabytku - jak vidno, neni nutny vzit co nejtlustsi fosnu a utopit ji v epoxidu aby vznikl stul. Nicmene, mozna vynikne krasa formalne dokonalyho nabytku teprve diky faktu, ze jsme jinak obklopeni humpolackym kycem? Tezko rict.

    Ja se priznam, ze mi schazi cas i trpelivost pracovat timhle zpusobem, i kdyz rucni nastroje samozrejme mam a snazim se je do myho procesu zapojit, proste jenom kvuli pocitu. Neznam totiz vetsi radost pri praci se drevem nez dobre serizenym a ostrym hoblikem odhoblovavat hobliny tloustky cigaretovyho papiru. A ze potom neni potreba tu plochu brousit, ponevadz by ji to stejne jenom zhorsilo, to je takova tresnicka na dortu :)

    Enjoy

    Floating top cherry dining table with sliding dovetail battens and wedged tenon joinery.
    https://youtu.be/PuBTKwyabyQ
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    BLOWUP: Handling je na zabiti. Ale necistim to tak casto, takze to 1-2x za rok preziju.
    Neni tam remen, ale kulaty pas, ktery se navlikne na pytel a pak se roztahne uvnitr. Takze to pada, lita, nekdy se to stahne moc. Chce to trosku cviku a pak uz je to ok.
    Kdybych s tim pracovala nejak vazneji, tak bych si tam udelala drevenou krabici a z ni by vyjizdel vozik.

    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    WEWERKA: jj, sorry, nejak mi to uniklo. Jak jsi s tim handlingem spokojena? Tam taky pripevnujes ty pytle nejakym remenem, jestli to na fotce spravne chapu, to je presne ten moment ze kteryho rostu.

    Me je samozrejme jasny ze udelat si pevnej rozvod po dilne s hladkejma trubkama je idealni reseni a nekdy na nej urcite dojde, ale momentalne na zvelebovani dilny fakt nemam cas, protoze proste kazdou volnou chvili stavim a potrebuju uz nejak tu stavbu dokoncit :-) Kdyby mi to s tou flex hadici nefungovalo, tak bych samozrejme nejaky definitivnejsi reseni priorizoval, ale ocividne ma ta moje masina dostatek vykonu na to aby to zvladla i tak, a s tou dlouhou hadici muzu napojit cokoli co mi kde po dilne stoji, takze pro danej moment to je OK.

    Fun fact: vcera jsem jeste nasel to video kde Winkler ukazuje jakou si (tehdy, asi pred dvema lety) koupil novou masinu na odsavani, a byla to presne ta Harvey kterou jsi mi linkovala :-) Nutno ale rict, ze on se tim zivi, ma dilnu nekolik set metru, nepracuje tam sam atd. Ale zajimavej fakt mi to prislo proto ze jak se u ty Laguny (kterou koupil az po ty Harvey) zminoval, ze ma ve srovnani s mnohem drazsima strojema velmi dobrej pomer mezi cenou a tim co za to dostanes, tak to srovnani vztahoval prave na tu Harvey. Tu Harvey kupoval pote co mel nejakou Jet ktera ho dost zklamala, proc presne nevim, ale v tech videich na ni furt dela ruzny narazky. Ty jsi s ni spokojena? Imho nakonec tu Lagunu objednam, dam si jeste tejden na rozmyslenou ale zatim se to timhle smerem rysuje.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    BLOWUP: Co pouzivam, to jsem tu psala. Jak odsavac, tak i filtr. Cele potrubi mam v plechu, nektere ohyby i custom polomer. Mam to v samostatne mistnosti pod dilnou. Ve starem komine mam zabetonovany ohebny ultra durable hadice (s hladkym vnitrkem). Pak uz v dilne to jede 125 mm hlavni vetev a postupne se to vetvi na spoustu mist se 100 mm, kde mam soupatka. Vsechno zatmeleny, zanytovany a jeste prelelepeny paskou. Separator mam jen na hrube veci jako uklizeni nebo na hoblovani, jinak to vsechno jde do pytle. V dilne jsem posledni dobou dost malo, takze cistim pytel jen 1-2x rocne.
    Jednou jsem to predelavala, protoze to nefungovalo jak melo a pred par lety jsem to rozsirovala do dalsi mistnosti. Takze s tim nejakou zkusenost mam a to vcetne neuspechu. Myslim, ze mi to nakonec funguje docela dobre.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    WEWERKA: Hele, ja jsem maturoval na prirodovednym gymnaziu z matiky a fyziky, zuzujici hadici mam i u toho festoolu, fyziku mi vykladat fakt nemusis :-) Ale hlavne: me to proste funguje, odsaje to uplne vsechno, lhostejno jestli jde o hobliny z protahu, srovnavacky nebo velky stolni frezy, vsechno jde jednim prumerem deset metru dlouhou hadici do pytle i bez anemometru, no problem ;-)

    Me jde (jeste jednou, tentokrat uz naposledy) hlavne o handling pri zhruba stejnym vykonu a velikosti jakou mam ted. Kdyz celej den truhlarim, tak naplnim dva az ctyri 170l pytle pilinama, a pokazdy kdyz ten pytel menim me to nervuje :-) Moje dilna uz plosne neporoste, ani nemam v umyslu kupovat jinej barak, takze ta velikost by nemela bejt o moc jina a ten format spis na vysku je pro moje podminky celkem praktickej. Ten Harvey je na moje podminky zbytecne velikej a drahej a v podstate proti ty lagune nic neprinasi - coz tak nejak potvrzuje to co v tom videu Winkler rika, ze totiz ta Laguna ma ve srovnani s jinejma, mnohem drazsima systemama pro tuhle velikost dilny docela srovnatelny parametry. U velky dilny kde najednou dela vic lidi u vic masin je to jinak, ale v ty moji bezi najednou vzdycky jenom ta u ktery zrovna stojim :-)

    Ty mas s odsavanim nejaky problemy, ze o tom porad pises? Co pouzivas ty?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam