• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLOWUPHobby truhlari, tesari a vubec woodworkeri vseho druhu
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    KUBLAJ: nez zacnes delat tu polici tak se podivej jak to jde i bez ni, treba te to inspiruje. Je to dost vsestrannej system

    Ultimate French Cleat Tool Wall
    https://youtu.be/4fKBZ-H9StM?si=XMVvExS1-1Zgn-3D
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    KUBLAJ: A teda formatovani bych osobne asi chapal jako proces, dokud se meni nejak vyznamne rozmery obrobku. Nvm.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    KUBLAJ: Nejdriv asi podotknu, ze v nazvoslovi je obecne trochu bordel, tak jen pro poradek: 1) hoblovka - stroj, na jehoz stul se z vrchu pokladaji obrobky a hobluji; 2) tloustkovacka = tloustkovaci frezka = protah - stroj, do kteryho se doprostred strka obrobek, ktery ma jednu stranu ohoblovanou do roviny, a stroj druhou stranu srovna vuci teto strane a hobluje na urcenou tloustku. Obema temhle strojum se obcas rika srovnavacka, ackoliv spravne je srovnavacka (srovnavaci frezka) hoblovka. To prameni nejspis z toho, ze tyto stroje byvaji zpravidla v jednom, kde je shora hoblovka a pod stolem na druhe strane valce s nozema je protah.

    K tvemu dotazu - obrobek musis ohoblovat ze dvou stran, protoze vezmes hrubou fosnu (rekneme prurez ca 30 na 5 cm), ktera nikdy neni rovna, orezes krajinky a pak ji das na hoblovku a jednu stranu (30 cm) srovnas do roviny. Pak otocis o 90° a srovnas druhou stranu (5 cm). Tim si vytvoris dve rovne strany, ktere vuci sobe sviraji pravy uhel. Fosnu pak vezmes a strcis na plocho do protahu, ten ti nejdriv srovna protilehlou stranu te sirsi (30 cm), pak ji stahnes na potrebnou tloustku. Nasledne ji muzes rozrezat na mensi hranoly, popr. mas ohoblovanou i druhou stranu uz predem (5 cm) a pouzivas celou fosnu. Nekdo preferuje si to nejdriv rozrezat na mensi hrube kusy a pak az rovnat nebo fosnu od fosny (protoze kdyz je hodne zkroucena, tak ti nemusi vyjit material a musis ji nejdriv rozrezat).
    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    GHOSTDOGG: Děkuju. Hlavně část o zpracování hrubé fošny mě vnesla světlo o nějakejch nejasností. Do toho se asi momentálně pouštět nebudu.
    Můžu jenom poprosit o vysvětlení procesu ohoblovat -> natloušťkovat? Když prkno ohobluju a pak protáhnu strojem (jak se jmenuje?), kterej zajistí konstantní tloušťku, je nutné to hoblování? Přijde mi to jako krok navíc.

    Tu polici nad stůl asi vyšvihnu z překližky.
    kozu jsem chtěl vyrobit už právě z ohoblovanejch ready-to-go prken, hranolů. (btw formáty 2by4 a pod se u nás asi nejedou, co jsem koukal co?)

    Btw můžu poprosit ještě o definici slova formátování? Je to celej ten výše zmíněněj proces od surový fošny po hotový, hladký prkno, hranol a pod?
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    KUBLAJ: Tak ještě z jiného konce, to tě možná nasměruje víc.

    1) Překližka, mdf, lamino atd. jsou deskové materiály, což znamená, že jako hrubý materiál se prodávají ve formátech velkých desek o přesné tloušťce. To má za následek specifika práce. Tyhle desky nějak bouráš na menší přířezy - formátovací pilou/okružní pilou/maflem (případně si to necháš takhle nahrubo naformátovat externě, je to běžná služba) - a s tím pracuješ dál. Tloušťku máš danou a +/- s ní nic neděláš. Je to omezení i výhoda podle toho, co děláš. Tyhle materiály jsou tvarově stabilní.

    2) Masiv v nejhrubší podobě jsou fošny. S těmi je postup podstatně jiný. Ořežeš krajinky (stolní pila/mafl etc.), ohobluješ (hoblovka), natloušťkuješ (protah), rozbouráš na potřebné přířezy (stolní pila/mafl) a s těmi pracuješ dál. Tuhle fázy můžeš přeskočit a nakupovat už formátované přířezy - latě, hranoly, prkna. V dnešní době se dá koupit prakticky cokoliv. Přířezy můžeš dál lepit dohromady do spárovek/laťovek a tvořit z nich velké desky, popř. je můžeš zase koupit už hotové v potřebném rozměru (pak postupuješ vesměs jako s deskovým materiál viz bod 1). Následně z toho můžeš dělat výrobky. Masiv má svá jednoduchá pravidla, jak s ním pracovat, aby byl tvarově stabilní, nicméně když koupíš např. hotové prkno-spárovku, tak už bude také víceméně stabilní a nemusíš se o nic starat.

    Pokud budeš dělat svůj regál, můžeš použít oboje. Každopádně na to budeš spíš nakupovat už +/- naformátovanej materiál, kterej budeš jenom ladit - zakracovat, řezat nepravoúhlé strany, vytvářet spoje atd. vesmě ručním nářadím (jak moc elektrizovaným už je tvoje volba). Pokud by sis to chtěl komplet formátovat, potřebuješ na to přinejmenším dobrej mafl s pravítkem na deskovej materiál (ideálně však formátku) a na hrubej masiv celou dílnu se strojema.

    Pokud budeš dělat např. krmítko, plus minus to zvládneš s ručním nářadím (opět jak moc elektrizovaným už je tvoje volba) - pila, vrtačka, event. hoblík, šmirgly...

    Pokud bys chtěl echt ruční práci na hardcore levelu, můžeš si bourat masivní fošny ručně pilou, ručně je hoblovat do rovin a tvořit si z nich materiál dle libosti :)))

    A ještě teda co se nářadí týče, na masiv se používají jiné kotouče, plátky, pily atd. než na lamino, dřevotřísku. Překližka je taková přechodná z toho důvodu, že je to vesměs masiv, ale má vlákna křižem přes sebe (protože je rozdíl mezi řezy podél a napříč vlákny) a je prolitá lepidlem (což je už zase vic směrem k dřevotřísce). Samozřejmě se prakticky jakýkoliv nástroj vyrábí taky ve formě univerzál na všechno a ty zpravidla na všem stojej za hovno :)))
    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    Pardon, frézka je správně že jo :)
    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    Předpokládám, že nějaký usnadnění práce s el. nářadím využívat budu. Jak jsem psal už předtím: mám přímočarou pilu, možnost dostat se k maflu, možná časem fréza, excentrická bruska, pokosová pila? Kdoví.
    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    Mno, to jsou otázky na který asi teď nedokážu odpovědět, protože jasnou představu nemám, jak to bude za dva, tři roky. S elánem, schopnostma a možnostma..
    Ale obecně na velký strojní nářadí nebude prostor. Největší, co bych tak výhledově viděl je pokosová pila, která by mohla ušetřit spoustu práce a vztekaní se :)

    Práce s dřevotřískou mě teda neláká vůbec. Nemám rád dřevotřísku :). Masiv je samozřejmě lákavej, ale z toho malá co vím tak taky pěkně obtížnej.

    Zajímavý kam se tahle diskuze stočila, ale klidně dál. Jen si nejsem jistej, že budu schopen na vše odpovídat. Prostě začala existovat možnost mít malou dílničku a rád bych toho využil. Bude sloužit na vše kolem domečku, ale dřevo je pro mě lákavý
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    KUBLAJ: A tvoje predstava prace je rucni ne-elektricke naradi nebo rucni elektricke naradi nebo treba i strojni ve smyslu stolni okruzni pila? Protoze od toho se i odviji s jakym materialem pracovat. V zakladu to muzes rozdelit na masiv (masiv/sparovky, latovky), pak nejaky prechodny matrose jako preklizka, mdf a pak drevotriska, lamino, osb atd. Drevotrisku a lamino nejde moc smysluplne opracovavat neelektrickyma nastrojema, masiv jo (to nevylucuje opracovavat masiv elektrickyma). Rucni pilkou pizlat drevortrisku nedava smysl.
    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    Odpověď na to o co mi jde: V první řadě se naučit. Řezat rovně, nevrtat křivě a zjistit, co ve mě je. Pokud to půjde dobře, tak nějaký atyp kusy nábytku do chaty a časem ( v horizontu let) klidně dřevník. Ale to je píseň budoucnosti, na kterou nemusí vůbec dojít, pokud zjistím, že jsem tele.
    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    Plán je začít pomalu na malejch věcech, seznamovat se s materialem, postupama. S tím počítám vyvstane potřeba na vybavení.
    Na začátek bych chtěl jednoduchý rám na nástěnou mapu, pak si postavit pracovní kozy, na kterých bych pak s laskou delal ;).
    https://pin.it/1wIc8Hy, líbí se mi tyto, protože skládací. Místa na chatě bude poskrovnu (tady zase nevím z čeho, asi něco tvrdšího).
    Pak jsem si vymyslel krmítko a tu pracovní polici na ponk.

    Myslím, že na začátek stačí. :)

    Návody už postupně projíždím a snažím se inspirovat, ale třeba zrovna co se týče různých typů materiálu tak v tom zatím netuším. Rád uvítám nějaký nasměrování, videa a pod.

    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    KUBLAJ: preklizka je ve vsech smerech stabilni a da se spojovat skoro cimkoli, proto jsem ji zminil. Nicmene, na tvym miste bych se podival treba na youtube jak a co kdo se drevem dela, abys ziskal trochu pocit pro to co je mozny a s cim. A taky o co jde tobe - jestli levne produkovat nabytek pro svoji potrebu, nebo naopak zkouset veci ktery jsou spis narocny a nedaji se koupit.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    KUBLAJ: Jestli chceš nějakou lepší pilu, tak ber japonku. Dozuki je ekvivalent čepovky, má pevný hřbet, ale univerzálnější a imho lepší jako první kus je ryoba, dvě ostří, jedno na podélný a jedno na příčný řez. Např. zde: https://www.chn.cz/ryoba/ (distribuují Dictum z Německa, což je poměrně záruka kvality)
    Je dobré kouknout na nějaké video, jak se používá, má to svá jednoduchá specifika. Ale je to teda pila primárně na masiv, takový má výbrus. Neznamená to, že např. překližku neřeže, ale pilu to tupí (lepidlo, příčná a podelná léta přes sebe).
    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    Zatím mám jenom ruce a to co mi věnuje táta, což bude nějaký základní ruční nářadí (svorky, úhelniky, nějaký dláta..) + se dostanu k maflu, mám přímočarku.
    Zatím vím kulový, ale levej snad úplně nejsem, někde se začít musí. Znalost minimální, kniha od tchána po ruce (ke spojům jsem se zatím nepročetl) :)
    Takže asi tak.
    Nějakou desku na ty záda jsem chtěl a tím pádem i na ostatní části, ať je to stejný. Takže překližku říkáš.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    KUBLAJ: asi prijde hlavne na to, jaky spoje budes chtit pouzit, jestli mas nejaky pripravky na spojovani a jaky. Pro zacatek bych asi delal spis s nejakym deskovym materialem (preklizka atd) nez s masivnim drevem, pokus jsi s nim jeste nikdy nedelal
    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    A hned druhej dotaz. Jak první věc bych rád stvořit takovouto polici se zadní dřevěnou deskou, kam bych rozvěsil nářadí a podvěsil zářivku. Se dřevem jem nikdy víc nedělal a nevím jaký nejlíp materiál zvolit. Poradíte pls?

    KUBLAJ
    KUBLAJ --- ---
    Ahoj. Koupili jsme chatu a pomalu si chci zařídit nějakou dílničku a trochu zkusit kutit.
    Hned dva dotazy. Máte doporučení na nějakou dobrou pilu čepovku, nebo je to vcelku jedno, co vezmu? Určitě bych chtěl kupovat kvalitní nářadí, co vydrží a hlavně funguje.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    ELIJEN: A na co konkretne to potrebujes? Je to profi nastroj a zcela jednoduse se da ve vetsine pripadu nahradit lamelovackou, ktera je za min jak tretinu ceny nebo kolikama, na ktery je zase kvanta pripravku.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    ELIJEN: Profi nebo hobby asi roli nehraje, spis jestli to proste vyuzijes a do jaky miry si cenis vic svyho casu nez penez, rekl bych. Na dvakrat za rok muzu ty dreveny hmozdinky z bauhausu vrtat rucne a pujde to taky. Na urcity veci to ale fungovat nebude, no.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    GHOSTDOGG: Tak profi truhlar to urcite vyuzije, ale na pouziti parkrat do roka to je moc velka investice.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam