• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MULTICATOrchideje mírného pásma
    Fotografie, fakta.
    S ohledem na ochranu vzácných druhů bez explicitně udávaných lokací.

    Vstavačovité (Orchidaceae) neboli orchideje je čeleď jednoděložných rostlin z řádu chřestotvaré (Asparagales). Některé starší taxonomické systémy ji řadí do samostatného řádu vstavačotvaré (Orchidales). Jejich název pochází z řeckého slova orchis, které v překladu znamená varle – podle tvaru podzemních hlíz rodu vstavač (Orchis).
    rozbalit záhlaví
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    HOUBA: co všechno máš? Hustý! :)
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    Dactylorhiza sambucina

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Orchis morio, také ještě moc brzy. Louka byla dost hluboko rozrytá od prasat, takže se bojím, že spousta kukaček je pryč :/ Bylo to v místech, kde typicky bývaly.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Dnes jsem zahájila svou orchidejovou sezónu. Nedočkavě jsem využila volné soboty a vyrazila na Vladař. Asi po třech letech. Je vidět, že se managementu místa intenzivně věnují. Nálety trnek dost zmizely. Je tam nádherně!

    Orchis pallens, ve stádiu miminka, napočítala jsem asi 20 rostlin.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Orchis pallens, 2021
    Moje foto :)

    HOUBA
    HOUBA --- ---
    OKEYA: Myslel jsem si to. Jen jsem si říkal, jestli by se tam náhodou nenašla nějaká kompatibilnější houba, kterou by se to dalo třeba ošulit :)
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    OKEYA: pár jsem potkala, třeba starej Dundr.
    OKEYA
    OKEYA --- ---
    HOUBA: S běžnými komerčními by to myslím nešlo. Orchideje používají specifickou, tzv. orchideoidní mykorrhizu.

    Existujou odborníci, co to umí, ale to chce fakt dobrý know…
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    A ze semínka není. Já jsem zatím zkoušel vysít orchidej jen jednou a bez úspěchu.
    Máte někdo osobní zkušenosti s výsevem? Ono je to nějak komplikovanější s mykorhizou, ale třeba by na něco šlo využít i některého komerčně prodávaného mykorhizního produktu.
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    MULTICAT: Jojo, teď kvete. Ale tak v centru Prahy kvete všechno o trochu dřív. A nebo je to třeba tím, že je dovezená z Bulharska a tam byla zvyklá se dřív probouzet, tak má prostě v genech nastaven dřívější budík :)
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    HOUBA: hustý! ze semínka? A to už Ti teď kvete?
    Já se na ně chystám nejspíš koncem dubna na Vladař a chci to vzít ještě na Orchis morio...
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    Orchis pallens.

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    OKEYA: zaplaťbůh za takovej plevel! :)
    Já mám "svejch" pár chcípáčků v Kokořínsku.

    OKEYA
    OKEYA --- ---
    Tak na druhou stranu třeba tohle je v Českém Krasu skoro plevel:

    Orchis purpurea

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Někdy si fakt na ty orchideje musím na jih vyrazit. Fantastickej Anacamptis papilonacea

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Letos bych se ráda vrátila do Doupovek na vemeníček zelený. Když jsem jej konečně našla, bylo to boží.

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jan Moravec: Parco di Portofino a mezinárodní projekt na ochranu orchidejí... (ČSOP, DOP 22.2.2023)
    https://www.youtube.com/watch?v=4zaLhCHZuUs
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Ophrys kotschyi. Doba květu teď. Řecko.

    Fotky kradu, nemám prakticky šanci tyhle kytky kdy v životě vidět. Nemůžu se dočkat sezóny, takže když mám čas, koukám po úlovcích ostatních.

    OKEYA
    OKEYA --- ---
    Gymnadenia rhellicani nebo dříve Nigritella nigra (fotka je cizí, ale někde mám zahrabané i vlastní...)

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Anacamptis papilionacea vexillifera, Sardinie, teď
    How lovely!

    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    Orchis quadripunctata, OMG, jak nádherný!

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam