• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CASTORLiterární horor a weird fiction
    Auditorium věnované především hororové literatuře, komiksům a manze. Weird fiction se rozumí veškerá tvorba počínaje H. P. Lovecraftem a Clarkem Astonem Smithem po hybridní New Weird až po žhavou současnost.
    rozbalit záhlaví
    TONY_TAIL
    TONY_TAIL --- ---
    CASTOR: díky moc, já jsem v nějakém záchvatu první dva díly prodal, tak aspoň můžu začít kupovat znovu
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    TONY_TAIL: Nekroskop znovu chystá Fobos, ovšem nevím, jestli půjde jen o první svazek, nebo se připravuje celá série. Zjevně ale půjde o jiný překlad.

    Kniha Nekroskop | Naše nakladatelství
    https://www.nasenakladatelstvi.cz/produkt/nekroskop

    Já četl původní pentalogii a navazující trilogii Svět vampýrů. Bylo to dobré čtení plné brutálních scén, ale špionážní pasáže nepatřili k mým oblíbeným.
    Byl bych rád, kdyby tu Lumley vycházel pravidelně, ale něco jiného než Nekroskop.
    TONY_TAIL
    TONY_TAIL --- ---
    WAMP_ELF: nějak nechápu otázku... Nekroskop jsem četl asi před 20 lety...
    TONY_TAIL
    TONY_TAIL --- ---
    Nejlepší upířina, co jsem kdy četl...

    Nekroskop | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/nekroskop-nekroskop-24300

    Zaslechl jsem, že by snad mělo vyjít znovu.
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    MEMNON666: Původně jsem se na to chystal taky, ale podle ukázky jsem zavětřil těžkou depku, na kterou se úplně necítím....
    Ale jistě to bude mimořádný titul.
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    MEMNON666: Rezavé panny nezbývá než doporučit, bezútěšnou atmosféru buduje sociální sonda do rezavého pásu a postupné skládání událostí současných a minulých na které protagonistka vzpomíná, věc k pomalejšímu čtení.
    HYPERION
    HYPERION --- ---
    Dle mého soudu jeden z nejlepších románů s upírskou tématikou z atraktivního prostředí kolesových parníků na řece Mississippi vyšel v druhém českém vydání. V Argu jsme zájem o román George R. R. Martina dost podcenili, takže si ho na online-shopu Kosmas.cz už bohužel neobjednáte (vyprodáno), nicméně jsou tam ještě stále volné kusy limitovaného vydání, které se oproti tomu běžnému o měsíc zpozdilo. Běžné vydání je k dostání u našich partnerů, i když i tam zásoby rychle mizí...

    Sen Ockerwee — Nakladatelství Argo
    https://argo.cz/knihy/sen-ockerwee/
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Svého času se mi líbila trilogie o krysách (Krysy, Doupě, Panství) britského hororového spisovatele Jamese Herberta, čtivé knížky, v nichž Herbert vždy krátce představil a psychologicky dobře prokreslil vedlejší postavy, jež pak nechal zmasakrovat zubatou havětí.
    Takže jsem dost natěšený na Hnízdo Gregoryho Douglase, které slibuje podobnou zábavu. Tentokrát však se šváby.

    Hnízdo - Golden Dog
    https://www.goldendog.cz/produkt/hnizdo/
    ZCR
    ZCR --- ---
    FERRYH: když už odhlédneme od toho, jak takový dotaz zadat, aby se odfiltrovaly všelijaké falešné blízkosti, tak to podle mého vypovídá hlavně o tom, že je to prostě rozšířená charakteristika - pro Tarchettiho to označení "italian Poe" lze najít taky - protože vliv Poea (a ETA Hoffmanna a dalších) tam prostě je a každý to zmíní. Pokud by byl Dadone vnímán jako výrazná postava italské fantastiky, tak by byl nepochybně zmíněn v tom odkazovaném článku, kde je jmenován opravdu leckdo. O tom, že by měl Dadone (natož jeho fantastická tvorba) nějaký výraznější ohlas v zahraničí, osobně dost pochybuju: když odhlédneme od piemontštiny, jeho biografický článek na wiki nemá krom obligátní italštiny jedinou jazykovou mutaci (!) (a je to takový polopahýl) a na goodreads je to fakt bída (skoro nic, Dřevěné nůžky mají jedno hodnocení, **). Takže o nějaké významnosti imho nemůže být řeč - což ovšem neznamená, že to nejsou dobré povídky, nebo aspoň zajímavé v kontextu fantastiky a hororu, a je samozřejmě dobře, že jsou k dispozici atd. Vždyť tohle objevování zapadlých autorů je radost!
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZCR: hmm, me ta cetnost vyskytu "Poe" a "Carlo Dadone" vedle sebe pri vyhledavani stryckem Google prijde docela dost vypovidajici:
    "Carlo Dadone" italian "Poe" - Hledat Googlem
    https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%22Carlo+Dadone%22+italian+%22Poe%22#ip=1
    (bacha na italskeho fasistu Ugo Dadone v Praze v mezivalecnem obdobi... ten dost to hledani Dadoneho kazi...:O((

    ... je mozne jej takto vnimali (a vnimaji) spis mimo Italii?
    ZCR
    ZCR --- ---
    FERRYH: ještě jsem se díval do přehledového článku o italské fantastice na (italské) wiki, a tam Dadone vůbec není zmíněn, takže ten ohlas nejspíš nebude úplně mohutný - těžko říct, netroufám si to posuzovat. Ale tomu výběrovému biasu textů k překladu bych se vůbec nedivil, to je běžná věc.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZCR: heh1 skoda ze jeho pritel nevidel do budoucnosti a necetl co o nem pisou lide za sto let :O) sve rady by asi trosku pozmenil...
    Kazdopadne, ale ty jine povidky (jine nez z Drevenych nuzek), co u nas pak vysly, take nejsou detske... mozna trosku vic humorne, ale spis cernej humor jako u toho Poa, takze neprestal psat "poovsky" :O) ... anebo prekladate do cestiny peclive vybirali jen tuto vrstvu Dadoneho tvorby... a oboji zaroven muze byt pravdou.
    ZCR
    ZCR --- ---
    FERRYH: ještě jsem se po tom Dadonem díval, a on se fantastice a hororu asi nevěnoval soustavně - psal hlavně humoristické věci a pro děti... v originále Dřevěných nůžek je povídek sedm, v tom českém vydání koukám pět... a narazil jsem dokonce na roztomilou denunciaci - Dadone se přátelil s Pirandellem, a ten prý mu po přečtení Dřevěných nůžek poradil, ať nechá přízraky Poeovi a radši se vrátí k humoristice :]
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    LAZARIUS: Jo, Grabinski je dobrej. Mám v úmyslu se o něm tady později víc rozepsat.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZCR: mno u nas vysla ta sbirka "Drevene nuzky" tusim o tri povidky kratsi nez v originale...
    ja nahodou nasel jednu povidku vydanou v nejake antologii od stejneho prekladatele - a tak me napadlo hledat zbytek po antologiich a pak casascich a novinach - nasel sem to pak od tehoz prekladatele opravdu skoro cele, ale jedna povidka mi unika...
    pri te prilezitosti jsem si toho Dadoneho docela pekne nastudoval z tech novin a casaku, vyslo toho jeste skoro na dalsi sbirku ... ten autor je opravdu zapomenutej poklad... prijemne se to cte...
    CUKI
    CUKI --- ---
    Dobré tipy díky. I kdyby to bylo z poloviny dobré jako Poe tak stojí za to číst :-)
    ZCR
    ZCR --- ---
    FERRYH: Dadone je o celou generaci mladší než Tarchetti, stejně jako Salgari (to je zase 'italský Verne') :-)
    Oni mají Italové vůbec dost pestrou tradici fantastiky, akorát my vidíme jen špičku ledovce, přeložený je nejspíš jen zlomek (aspoň takový jsem získal dojem, jak se teď v italské literatuře dost vrtám - bohužel si toho v originále moc nepřečtu).
    LAZARIUS
    LAZARIUS --- ---
    Šedivý pokoj, Čmoud nebo Návěstí. Povídky Stefana Grabińského, klasika polské fantastické literatury | Vltava
    https://vltava.rozhlas.cz/sedivy-pokoj-cmoud-nebo-navesti-povidky-stefana-grabinskeho-klasika-polske-7608601
    Tento týden bylo na Vltavě čtení zase polského Poea - Stefana Grabinskeho
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZCR: Tarchetti
    neznam - ale sveho casu se rikalo Dadonemu italsky Poe ... a opravdu co sem cetl tak ma k Poemu hodne blizko a je to podobna smes fantastiky a i jen bezne krimi nebo realistickeho dramatu, mistrne napsaneho...
    u nas knizne vyslo:
    Dřevěné nůžky --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
    https://www.legie.info/kniha/20279-carlo-dadone-drevene-nuzky
    pak par povidek v antologiich
    a docela dost pak v dobovych casopisech a novinach... stale to nemam zmapovane cela, ale je toho asi tak 20-25 povidek...
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    za mne kterej hororu prilis neholduje, ale ten fantastikej horururek proste musi radit do sveho zanru a teda i cist, tak asi nejlepsi antologie hororu je kniha meho detstvi a mladi:
    Ticha hruza -
    Tichá hrůza / povídky --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
    https://www.legie.info/kniha/6975-ticha-hruza/povidky
    dodnes vzpominam jak mnou v rane puberte otrasl muj tehdejsi oblibenec SF Bradbury s jeho Malym vrahem... jojda ja se bal chodit po setmeni po chodbach baraku

    naopak pozdni objev a velke prekvapeni bylo tohle:
    Genius ohava --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
    https://www.legie.info/kniha/17643-genius-ohava
    v te zaplave braku, co ten autor psal, je tohle opravdova perla!!! naprosto beze studu bych ji zaradil do jakekoliv antologie stareho ceskeho hororu...
    pokud jste zvedavi a nikde to nemate po ruce klidne si reknete... digitalizoval jsem to uz kdysi davno... jako ostatne celeho Metoda Havlicka
    ZCR
    ZCR --- ---
    CUKI: Poe měl mimochodem následovníky leckde - kromě obvyklých podezřelých bych připomněl Itala - Igino Ugo Tarchetti (1839-1869)... v cz překladech zastoupený Fantastickými povídkami (vyšlo teprve nedávno, Opus 2009), na Legii podchyceno a zcela bez hodnocení (sám jsem taky ještě nečetl), a potom krátkým románem Fosca, který sice není nijak křiklavě fantastický, ale ten ústřední motiv morbidní, spalující vášně má rozhodně nakročeno takovým tím gotickým, ur-hororovým směrem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam