• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOGTORRRVojenská, válečná a military literatura
    YOPIE
    YOPIE --- ---
    OPERAHYPNO: Jestli myslíš Irwinga, tak četl a nesouhlasím. Pokud myslíš Suvorova, tak četl a souhlasím.
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    DOGTORRR: Od učebnic prvouky díky tématu hustiského revolučního hnutí k toulkám českou minulostí, následně populárně naučná literatura jako ecyklopedie hradů, mořeplavci světa, přes ně o poliču výše byla kniha Velké bitvy 2. světové války, ale zcela zásadí publikací pro mne byl Den D od brigádního generála Petera Younga. V ten moment dětské oddělení (bylo mi asi 11 let) zůstalo dětským a šel jsem o patro výše do vědecké části a už to jelo. Churhill, Eisenhover, Hubáček, pak se začaly objevovat různé vzpomínky jako Peřina, Fajtl, a s nima přicházely Ospreye. Jsem docela rád, že přešli na digitální průkazky, protože tu papírovou jsem měl brzy zaplněnou :D (dodnes si pamatuji, že byla zelená s červenou osmdesátkou coby číslem čtenáře). Pak ryze literatura faktu, přibývaly katalogy z výstav a paměti.
    OPERAHYPNO: Myslíš něco, jakože holocaust nebyl? Četl jsem Velkou vlasteneckou válku, autora si nepamatuji, ale by to strojový přepis asi o 220 stranách. Vojenské čistky a zábor Polska samozřejmě nebyly, rovnou z ničehož nic Hitler zaútočil. Pár fabulací na téma holocaustu jsem zaregistroval v beletrii, ale v odborné literatuře jsem se s tím nesetkal.
    MORIARTY
    MORIARTY --- ---
    Já dostal v desíti letech k Vánocům Pacifik v plamenech od Hubáčka, začátek s politikou mě moc nebavil, ale jak se to dostalo k pearl harboru, tak mě to vtáhlo a do konce roku jsem to měl přečtený. A pak mě zásobil děda, kterej měl slušnou sbírku toho mála, co za socialismu vycházelo o západní frontě a letcích v anglii.
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    tak možná bych ještě (opatrně) vznesl další tématickou otázku - tentokrát se specifickým zaměřením (a samozřejmě bez jakéhokoliv náznaku názoru na to celé) - máte zkušenost s čtením literatury reflektující období WW2, která spadá do - řekněme oboru - "kontroverzních textů" či (někdy používané) "revisionismu"?
    WILL
    WILL --- ---
    DOGTORRR: Já jsem po přečtení dobrodružných knížek v knihovně přešel na válečnou literaturu, asi v páté třídě.
    Nejdřív letectvo, hlavně čechy v RAF, ale třeba i Sundejte Hartmanna!, a pak námořnictvo, právě Hubáček a spol.
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    DOGTORRR: já si to teda uplně přesně nepamatuju tu posloupnost, ale když odmyslím věci jako "Obrázky z českých dějin a pověstí" tak asi největší vtažení military a podobné literatury byly knihy - Petr Kettner: Tři kontra gestapo a Rambousek: Jenom ne strach! (po letech pak obě k tématu doplněné souhrnou - Novák: Zatím dobrý). Následovalo období témata první republiky, druhé republiky pak jsem skočil po hlavě do WW2, středověku, starověku a vlastně uplně všeho :D
    DOGTORRR
    DOGTORRR --- ---
    Abych posunul téma.
    Jak jste začínali?
    Jelikož jsme byl na základce v 80tých letech, tak u mě to byla zhruba v deseti četba typu Němá barikáda, Tři kroky do tmy a Příběh opravdového člověka ;o). Poté jsem velice rychle přešel na letce na západní frontě - Velký cirkus, Sestřelen, KX-B neodpovídá, Nebeští jezdci ... Následoval Hubáček a pak už se to tak nějak vezlo samo.
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    GIOMIKY: ano, ale tohle není klub na ty ilustrace ale na celé knihy. Nalinkuj sem link na ten konkrétní Osprey, když už chceš diskutovat křížové výpravy a ne jen jednu stránku.
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    ANARCHY: "Lev jako heraldické znamení byl mezi Přemyslovci poprvé použit roku 1213, kdy je doložen na pečeti moravského markraběte Vladislava Jindřicha. Jsou náznaky, že již šlo o dvouocasého lva"

    každopádně ty Giomikovi obrázky jsou z Osprey "Knights of Outremer", tahle konkrétní figura je pro bojovníka v sousedství muslimksých států 1285 a tam přemyslovci ani nebyli. Takže souvislost s cz lvem je žádná, krom toho že to je lev.


    GIOMIKY: ne, nemůžeš motat vymyšlený věci a věci co se nepoužívaly s historií a nemůžeš motat druhou světovou válku do vietnamu. Přešti si nejprve ty knihy co ti tu lidé doporučují, at se v tom trochu vyznáš, ted působíš jak robot, co sem náhodně hází obrázky z google. To není potřeba, my tu všichni google umíme používat, navíc zde je to o LITERATUŘE a ne o obrázcích
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    CYBERKOTLIK: IMHO je to na hraně - Dvouocasého lva začal používat na začátku 13. století Přemysl Otakar I., a tohle na obrázku je IMHO skutečně konec 13. století, takže možná se to ještě překrývalo...
    Nebo to podle Tebe není český lev ještě i kvůli něčemu jinému čeho jsem si nevšiml?
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    GIOMIKY: problém je, že spousta těch věci se u nás a v Evropě vůbec nedělala a že motáš dohromady světské právo a církevní právo, různá historická období a romantické představy.
    Popisuje to mj kniha "trestní právo ve středověku" případně je na to na internetu spousta prací.




    GIOMIKY: to samozřejmě není český lev, prosimtě nepiš k tomu aspon ty lživý popisky, když už tu náhodně mícháš hrušky s rohlíkama
    DOGTORRR
    DOGTORRR --- ---
    GIOMIKY: Hele zkus to asi spíš tady: [Středověk..speculum stultorum]
    Sem jen ty knihy.
    YOPIE
    YOPIE --- ---
    GIOMIKY: Brachu, můžeš nám prosím vysvětlit, proč sem dáváš věci co nejsou military literatura? To tě ty mínuska netrknou?
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Pěkná přednáška

    Clausewitz, Jomini, and the Utility of Force
    https://www.youtube.com/watch?v=IUsMrkGVZDc
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Btw.. tohle je super text.. psaný aktivistou proti IDF, ale je dobře ozdrojované a popisuje IDF policies a procedure při výběru a potvrzování cílů bombardování. Jak se změnili parametry pro collateral damage po říjnovém útoku apod.

    ‘Lavender’: The AI machine directing Israel’s bombing spree in Gaza
    https://www.972mag.com/lavender-ai-israeli-army-gaza
    IMOLOL
    IMOLOL --- ---
    GIOMIKY: fun fact, železná pana nemá se středověkem nic společnýho. Je to moderní fake z 19. století.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GIOMIKY: snad to uspokojí tvoje potřeby a nikomu neublížíš;-)

    https://www.amazon.com/Faithful-Executioner-Turbulent-Sixteenth-Century/dp/1250043611

    THE EXTRAORDINARY STORY OF A RENAISSANCE-ERA EXECUTIONER AND HIS WORLD, BASED ON A RARE AND OVERLOOKED JOURNAL.

    In a dusty German bookshop, the noted historian Joel F. Harrington stumbled upon a remarkable document: the journal of a sixteenth-century executioner. The journal gave an account of the 394 people Meister Frantz Schmidt executed, and the hundreds more he tortured, flogged, or disfigured for more than forty-five years in the city of Nuremberg. But the portrait of Schmidt that gradually emerged was not that of a monster. Could a man who practiced such cruelty also be insightful, compassionate―even progressive?

    In The Faithful Executioner, Harrington teases out the hidden meanings and drama of Schmidt's journal. Deemed an official outcast, Meister Frantz sought to prove himself worthy of honor and free his children from the stigma of his profession. Harrington uncovers details of Schmidt's life and work: the shocking, but often familiar, crimes of the day; the medical practice that he felt was his true calling; and his lifelong struggle to reconcile his craft with his religious faith.

    In this groundbreaking and intimate portrait, Harrington shows us that our thinking about justice and punishment, and our sense of our own humanity, are not so remote from the world of The Faithful Executioner.
    MAKII
    MAKII --- ---
    GIOMIKY: Na historický šerm se podívej k již zmiňovanému Leonidu Křížkovi.
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    GIOMIKY: opět pojmy s dojmy, tady jsi na Karlově mostě r. 1648
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    GIOMIKY: na právo útrpné psal nějakou publikaci Vondruška, pak spousta studentů právnických a filosofických fakult se tomuto tématu věnuje v rámci svých závěrečných prací. Zkus hledat tituly související s právem útrpným. Tedy co se českých zemí týče, v zahraničí (Francie, Británie) se dokonce píší publikace k jednotlivým procesům - ale tam je to především vrcholný středověk/renesance.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam