HONZAL: ty vole to chci taky umět :-))
DRAGEL: ahoj :-) .. píšeš to sice trošku nasraně, ale pěkně - já tohle téma křesťanství, bible, zednáři, osvícentsví teďka docela řešim.
dřív jsem všechny tradiční nauky docela odmítal, protože jsem považoval jejich moudrost za ztracenou a nebo překroucenou. yáviděl jsem indiánům reconquistu, že trvá jen 500 let, ne jako u nás 1000 let až 1500 (jak jsem se domníval).
nedávno jsem ale objevil křesťanské zápovědi pohanských přežitků z roku 752.
díky němu jsem zjistil, že křesťanům to prosazování novýho kulturního rámce vůbec dobře nešlo, a že se lidé vraceli, ať už vědomě nebo nevědomě ke zvykům zažitým, zděděným po předcích.
no a co hlavně jsem zjistil, že oni to původně asi ve většině, mysleli dobře - prý se jim zdálo, že člověk je příliš připoután silou země a jejích cyklů a taky mysleli, že je třeba člověka pozvednout a priblížit k bohu.
jak to celý dopadlo, je težký soudit, protože třeba ještě na konci 18. století byla víra v živly ještě živá mezi obyčejnými lidmi. chodilo se na sněmy k vodě, obětovat, věštit atd. mimo toho že křesťanství takřka adoptovalo většinu původních náboženských motivů (který v sobě v nějaký formě, oni jsou na ty dogma, zakonzervovalo) zdá se, že se jim nepodařilo se tak jednoznačně a plošně uchytit, jak nám to církev a historie tvrdí.
nicméně: jak to vypadá, tak za ten dnešní svět bez boha a bez víry, křesťanství samo nemůže.
oni při tom prosazování vlastní svébytnosti asi nasrali docela hodně lidí, a asi ne jenom lidí. dokonce, jak už jsem psal, se jim asi podařilo stvořit věci, který do tý doby neměli obdoby.
že křesťanství ke slávě pomáhaly nejrůznější řády asi víme, že některý ty řády byly sami za sebe, to se dá taky dohledat.
no a že spousta lidí byla dost nasraná na křesťany chtěli se rozvíjet, někdy dokonce duchovně, a nechtěl to dělat v rámci křesťanský církve, která se už za tu dobu prokázala, že je to spíš moc, mašinerie na její získání a udržení.
a tak asi vyniklo společenství, řád svobodných zednářů, kteří si tak nějak jeli svoji duchovní praxi paralelně s křesťanstvím bez větších sporů.
jak vysoce postavení kněží tak vysoce postavení zednáři v té době byli muži na svém místě a o tom, jak se svět má nebo jak to ve světě (především s mocí) je, dobře věděli.
někdy v letech 1800 - 1870 se ale ustavovala a drala na výsluní ještě jiná moc a protože po sléze přestalo být jasné, které zednářské lože byly kompromitovány touto novou mocí a které ne, stalo se, že papež zakázal zednářství jako celek, protože se domníval, že v rámci zednářských loží vznikl komplot na rozvrácení a ovládnutí církve zevnitř, tak že si získají kněze na svojí stranu už v mládí, výukou v seminářích a na školách.
zdá se že tenhle komplot byl alespoň částečně úspěšný, že stojí za výměnou moci v evropě po způsobu komunistické nomenklatůry (která jak se zdá to původně odkoukala právě na tomto zde), za francouzkou revolucí, posléze za porážkou napoleona a ovládnutím británie ... a po koloinální a imperiální moci británie, následoval celý svět.
takže abych to shrnul .... křesťani to původně asi mysleli dobře. že dneska žijeme ve většině bez boha a víry není jejich vina. je to práce spolků v nitru křesťanské církve, které dlouhodobě a vědomě podporují úpadek a přeměnu jak církve tak celé společnosti.
kolem a kolem ... někdo to takhle chtěl, církev k tomu jen zneužívá
ono to asi zní jako konspirační teorie, ale mnohem spíš jsou to konspirační historický prameny, fakta .. jestli se těm vrstvenejm doměnkám tak dá říkat :-)
ale co teď stím ?
(zájemce rád odkážu na prameny odkud jsem čerpal. případně jsem otevřený diskuzi .. protože asi brzo OT, kdyžtak v poště)