tak něco k tématu: až pojedete do Londýna, nezapomeňte na...
V Islingtonském muzeu se ničeho nedotýkejte
V nově otevřeném Islingtonském muzeu najdete bustu komunistického vůdce Lenina (který vydával svoji radikální Jiskru v nedaleké 37a Clerkenwell Green). Původně byla umístěna na ruské ambasádě, poté se přesunula na radnici ve Finsbury, ale po opakovaných aktech vandalství nakonec našla bezpečnější a snad i vděčnější útočiště zde. Až se dost vynadíváte na Lenina, přejděte k nejkurióznější relikvii zdejšího muzea: knihy z islingtonských knihoven, které byly zohaveny dramatikem Joem Ortonem a jeho milencem Kennethem Halliwellem. Jak se věci mohou během několika dekád změnit: v roce 1962 byl pár za své čmáranice na šest měsíců uvězněn.
Islington Museum 245 St John Street EC1V 4NB (7527 3235/www.islington.gov.uk/Leisure/ArtsAndEntertainment/Museums/IslingtonMuseum). Vstup volný
580 – 583 Připomeňte si clerkenwellské radikální kořeny
Clerkenwell se od dob, kdy býval kolébkou radikalismu, hodně změnil – nyní je moderně renovovanou enklávou londýnského kreativního průmyslu. Nicméně z jeho revolucionářské minulosti mnohé doposud přezdívá a stále se můžete vydat po stopách radikálů, rebelů a reformátorů.
Od 18. století se dovední řemeslníci, kteří zde žili a pracovali, setkávali, aby prodiskutovali politiku a obsáhlé ideje týkající se sociální spravedlnosti, v kavárnách a hostincích okolo Clerkenwell Green, a tak postupně vznikal termín „clerkenwellští radikálové“. Clerkenwell Green se stalo ohniskem demonstrací a masových setkání – jako například toho, které uvítalo Tolpuddleské mučedníky (zemědělské pracovníky, kteří byli deportováni do Austrálie za zformování odborové organizace) po jejich návratu do Británie v roce 1836 (když byli omilostněni).
Na dohled od starého soudního dvora se nachází knihovna Karla Marxe (Marx Memorial Library). Kdysi to bývala kavárna, kde se setkávaly radikální organizace, jako například Marxovo Mezinárodní dělnické sdružení, a k davům odsud promlouvali William Morris a Eleanor Marxová. V letech 1902 – 1903 zde v dosud dochované pracovně redigoval svůj revoluční žurnál Jiskra Lenin. Jedním z Leninových oblíbených podniků byla taverna Koruna (Crown Tavern) a vypráví se, že si tu v roce 1903 dal pivo se Stalinem.
Zápas irských nacionalistů se přenesl na půdu Londýna v roce 1867, když věznicí na Clerkenwell Close otřásla mohutná exploze – jednalo se o pokus osvobodit dva uvězněné příslušníky Irského republikánského bratrstva (neboli Feniánů) – a zabila šest lidí a zranila 40 dalších. Ten okamžik je rovněž milníkem úbytku podpory irské věci stran dělnické třídy.
Ve 30. letech minulého století byla tato oblast – patrně rovněž kvůli komunistickým radním a radikálnímu zdravotnímu programu – známa jako Finsburská lidová republika. Památkou na toto období je jedna z nejkrásnějších londýnských modernistických budov, Finsburské zdravotní centrum (Finsbury Health Centre) na Pine Street navržené Bertholdem Lubetkinem.
a nakonec
V roce 1933 byla, částečně jako odpověď na pálení knih provozované nacisty, založena i Marxova pamětní knihovna (Marx Memorial Library, 37a Clerkenwell Green, EC1R 0DU, 7253 1485, www.marx-memorial-library, prohlídky s průvodcem pouze po – čt 13:00 – 14:00 nebo po předchozí dohodě) zaměřená na historii socialismu a marxismus. To v této budově byl před první světovou válkou tištěn Leninův časopis Jiskra.
Další kolébkou radikalismu a svobodného myšlení je knihovna v Bishopsgate (Bishopsgate Library, 230 Bishopsgate, EC2M 4QH, 7392 9270, www.bishopsgate.org.uk), domov proslulých sbírek zaměřených na Londýn, práci, volnomyšlenkářství a spolupráci. Byla založena v roce 1895 jako součást Bishopsgateského institu pro vzdělávání pracujících. Je to příruční knihovna, v 90. letech 20. století byla obnovena do svého původního stavu a obsahuje výzkumné materiály pro místní a rodinné historiky i obecnější referenční publikace a současné národní i místní noviny.
Nedaleko se nachází Ženská knihovna (Women’s Library, London Metropolitan University, 25 Old Castle Street, E1 7NT, 7320 2222, www.londonmet.ac.uk/thewomenslibrary), vlastník nejrozsáhlejší kolekce prací zaměřených specificky na historii postavení žen ve Spojeném království. Kromě čítárny nabízí i živou výstavu a vlastní program. Vstup je zdarma a otevřený všem – jak by to ostatně u knihoven mělo být pravidlem.
jak vidno, ti zatracení buržousti a kapitalisté mají muze i na tohle :-)