• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    CICO
    CICO --- ---
    FIDEL: hele, mně je Balík víceméně lhostejný...nicméně je kouzelné číst podobně ad hominem laděnou kritiku od jednoho bezvýznamného id z Nyxu...)

    ...ten člověk se ve třiatřceti habilitoval a o něco později vedl katedru politologie v ČR, o jejichž kvalitách se vedou diskuse tak maximálně v Praze...))
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    CICO: jeste premyslim o tom tvem "papa", zrejme pujde o nejaky vzity pojem brnenske politologie, jinak bych si musel myslet, ze si pletes vysokou skolou s tou zakladni...
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    FIDEL: nahod tu A2
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    CICO: Zda se, ze jsi jakymsi odbornym garantem, jenz urcuje,ktera katedra je prokazatelne nejlepsi, jinak si tezko vysvetlit tva slova;) Ale k veci, kdyz uz ti jde o impakty(osobne soudim, ze clovek s vlastni hlavou by mel soudit jinak, nez dle tabulek, ale budiz), tak docent Balik nema JEDINOU publikaci v impaktovem casopise, coz je u docenta ponekud prekvapujici. Mene uz u prazskych mladicku, kteri ostatne nejsou docenti, ale pokud bychom meli zustat na tve poctarske urovni hodnoceni, tak Barsa tech impaktu ma hned nekolik(pise, ale predevsim dobre knihy,coz se o Balikovi neda rici ani v nejmensim). Budme i nadale konkretni, Balik se podilel treba na knize Politicke strany, v niz se v kapitole o KSC(jejimz autorem je prave Balik) docteme, že Dubcek odmitl „stalinské metody permanentní revoluce, diktatury proletariátu a rigidního etatismu“. Tipoval bych, ze nikoliv docent, nybrz student prvniho rocniku politologie by mohl - nebo spise mel vedet - kdo je autorem pojmu "permanentni revoluce". Neni jim totiz Stalin, ale Trockij, jenz jej pouzil prave ve svem ideovem boji proti Stalinovi. Podobne "lehce" Balik v knize zachazi i s klasickym pojmem"diktatury proletariatu", jenz je dle nej "stalinskou metodou", jenze jde jako na potvoru o klicovy pojem marxisticke teorie uz od dob Marxe, jenz ma se Stalinem pramalo spolecneho... atd atp. Mohl bych toto auditko zahltit recenzemi na knihy toho dle tebe nejlepsiho sefa nejlepsi katedry,neb mi jich par proslo rukama jakozto jejich redaktorovi(a priznavam, ze to je jeden z mych pramenu poznani o docentovi Balikovi) ale nemyslim, ze by to k necemu vedlo, neb tvuj post je proste jen vykrikem a nicim vice. Navic je v pripade humanitnich ved skutecne usmevne, kdyz se drzis nejakych bodovych hodnoceni, o nichz a jejich vlivu na uroven vyuky uz od dob Bile knihy prave humanitni vedci napsali sve, nebot culi, ze to je presne cesta, jez kriticke mysleni a kritickou teorii uspesne pohrbiva.
    No a jeste k te katedre, ctyrem vyucujicim na brnenske katedre politologie nyni vysla kniha Krajni pravice a krajni levice v CR, je to docela smutne cteni a smutny obrazek jedne katedry. Cele dilko zcela postrada analyticky ramec.nedej boze nejakou priznanou a jednotnou metodu a jde vicemene jen o vytah a resersi (z) dobovych medii, v pripade Smolika je dokonce na povazenou, jak se autor ve svych nazorech blizi zkoumanemu subjektu(krajni pravici). Na priprave knihy se podilela takrka cela "nejuspesnejsi" katedra politologie, hutny rozbor teto vedecke prace vysel pred casem v A2, jeli libo nahodim, ale nejsem si jist, zda to neni Ot a hlavne si jsem jist tim, ze s konkretni kritikou jedne konkretni publikace by ses asi stejne tezko vyrovnaval(halt tu nejde o himpakty,ale hodnoceni knihy). Jinak se vsem,kterym je tema putna omlouvam za Ot, ale reagovat na tu nejuspesnejsi katedru jsem zkratka musel,tomne dostalo do kolen;).
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    "nejlepší katedra politologie v ČR" mi zní tak nějak jako "nejlepší univerzita v Zimbabwe" i v rámci citací v světových odporných periodikách... tak to žádnej čůrák bejt nemůže :)
    LUPUSWONDERBOY
    LUPUSWONDERBOY --- ---
    CICO: hm, jaky je tvy kriteria pro mereni toho, co je nejlepsi?

    jde o produktivitu v psani clanku v impactovanejch casopisech, jejichz zajimavost spociva v jejich zdanlive dokonaly hodnotovy neutralite a sterilite - nejlepsi vedci se teda poznaj tak, ze jsou nejproduktivnejsi a protoze dokazou precizne popsat napr. principy legislativniho procesu v komunalni politice na kladensku?

    nebo jde o prvenstvi v poctu ideologicky dokonale opracovanejch studentu (na prednaskach mj padaj vety - vim, ze se kazdemu otevira kudla v kapse, kdyz slysi socialni stat), a ruku v ruce s tim o prvenstvi v nejvetsi poctu bezkrevnejch skautiku na metr ctvrecni akademicky pudy? jo, v tomhle vsem asi katedra politologie na fss vede;

    balik boduje a durazne si rika o post ministra skolstvi v pristi vlade, drzim mu palce
    CICO
    CICO --- ---
    FIDEL: ... Balík nejen, že vede prokazatelně nejlepší katedru politologie v ČR, ale donedávna byl i děkan nejlépe hodnocené společenskovědní fakulty v ČR, tj. FSS MU...takže se, milý Fidele, klidně "dobře bav" i se svými přáteli z pražských kateder a pak tady příležitostně dej vědět, až některá z nich vysere publikaci, která se byť i jen jednou ocituje v některém impactovém politologickém periodiku...a do té doby papá všem skutečným nulám...)
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    S_TEJK: jj cetl jsem to je jednoznacne "nejpovedenejsi" text k tydnu neklidu;) nejak mne to ale neprekvapuje, jeste pamatuji jak Balik v souvislosti s duhovym pruvodem varoval pred tim, ze uz jsme jen krok od toho, abychom zacli pochodovat za prava tech co prznej zviratka(nutno rici, ze on byl ve vyrazivu mnohem ostrejsi, nez ja). Sice vede katedru, ale v ramci politologie je to docela nula, coz tak nejak vi kazdy, kdo se kolem ni toci a nemusi to byt zrovna levicak. Navic mi prijde, ze neumi ani psat, to by ale samozrejme nicemu nevadilo. Ten text ma par fakt neskutecnejch momentu, dva dny zpet jsme se nad jeho rozborem naramne pobavili s jednim nasim spolecnym pritelem z prazske katedry politologie. Ovsem je to spis na ten rozbor, nez na polemiku.;)
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    FIDEL: hehe

    Neházejte studenty do marxistického pytle. Regulovaný spor není revoluce - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/nehazejte-studenty-do-marxistickeho-pytle-regulovany-spor-neni-revoluce-15g-/kavarna.aspx?c=A120302_171909_kavarna_tul

    MFD 1.3.2012


    Příliš revoluce

    Marxistická argumentace se vrátila v plné síle

    Svět není černobílý a nedělí se jen na "špinavou politiku" a čistou "občanskou společnost", na "neschopného ministra" a na "ušlechtilé akademiky"

    Týden neklidu bouřící českými vysokými školami vede namísto slibované diskuse k vypjatým emocím a morálním kýčům. Skoro se zdá, že kdo není neklidný, není akademik.
    Netvrdíme, že navržená reforma je bezchybná. Ani nám se nelíbí například odbytá příprava zákona o školném. Nelze však souhlasit s těmi, kteří odmítají všechno bez rozlišení. Považujeme za nutné zastat se připravovatelů věcných návrhů zákona. Ty jsou nikoli pouze dílem ministra Josefa Dobeše a jeho úředníků, kteří chtějí poškodit vysoké školy, ale týmu, který svou práci započal před několika lety.
    Je zřejmé, že došlo ke značnému posunu ve směru radikalizace učitelské i studentské vysokoškolské obce. I kdyby nehrozilo opakování nějaké významnější studentské revolty, či dokonce revoluce z minulosti, zejména oné z konce šedesátých let v západním světě, přece jen jde o fenomén, který již zůstane trvaleji přítomen v české společnosti, a to není banální. Radikalita nemusí být apriorně pozitivní, jak mnozí soudí na základě zkušenosti roku 1989.

    Svět není černobílý

    K úkolům vysokoškolského učitele nepatří v prvé řadě společenská radikalizace vlastních studentů, ale jejich výchova směrem k bystřejšímu intelektuálnějšímu rozlišování a vedení k poznání, že svět není černobílý, že se nedělí na "špinavou politiku" a čistou "občanskou společnost", na "neschopného ministra" a na "ušlechtilé akademiky". Postrádáme v akademické obci hlasy, které by promyšleně hodnotily všechna pro a proti a které by hledaly místo revolty kompromisy, na nichž stojí demokracie. Nezpochybňujeme povinnost obrany, nebo dokonce zásadní revolty, ale přece jen se domníváme, že tyto výsostné lidské činy by měly být vyhrazeny skutečnému ohrožení lidských práv a svobod, nikoli jedné politické kauze.
    Věcnými návrhy zákona jsou prý ohroženy akademické svobody, zejména skrze nové rady vysokých škol. Nicméně vysoké školy se prostřednictvím svých zástupců už více než dvacet let snaží o dobré vztahy s politickou reprezentací měst a krajů, v nichž působí, snaží se o vzájemnou spolupráci.
    Už desetiletí fungují na VŠ správní rady, které sice nemají zásadní pravomoci, ale často se v nich objevují politici, kteří mohou svými názory a postoji leccos ovlivnit.
    Představa škod, které chtějí škole způsobit ministerstvem dosazení kořistničtí politici, je úsměvná - nemohla by se rada spíše stát reprezentativní a silnou institucí, která by vysoké škole pomáhala, jako je tomu v řadě zemí? Jak by tato rada, má-li stát rozhodovat o třetině členů, mohla ohrozit akademické svobody?
    (Ostatně v návrhu jsou z členství v radě vyloučeni politici aktivní!)

    Bráníme to, co není ohroženo

    Diskuse je navíc poněkud absurdní v situaci, v níž se vysoké školy nacházejí. Byla snad kauza právnické fakulty v Plzni nějak způsobena novými návrhy, nebo byla spíše výsledkem stávajícího vysokoškolského systému? "Ohrožení akademických svobod" je spíše heslem na plakát, který má asi takovou hodnotu jako heslo "Dobeše do koše!." Chceme skutečně bránit svobody, které nejsou ohroženy, a půjdeme sesadit ministra, který plnil zadání schváleného ideového záměru a chtěl navíc splnit evropský projekt? Nedomníváme se, že větší možnost státu a jeho volené politické reprezentace ovlivnit, za co a jak se budou utrácet veřejné peníze, je zásadním popřením akademických svobod. Finanční luxus, v jakém si český akademický svět dnes žije, není odvěký ani samozřejmý. Vždyť kolik jen stát financuje například humanitních vědců, mezi něž patříme i my?
    Jiným tématem pak je otázka pravomocí senátů, které prý mají být zásadně omezeny.
    Kde však berou protestující jistotu, že právě současný rozsah pravomocí je ztělesněním akademických svobod?

    O banky nejde

    Co musíme zcela odmítnout, je zesměšňování školného jakožto pouhé "dobré šance" bankám. Podkládáním špatných úmyslů se dostáváme do politické kultury nedůstojné vzdělaných lidí. Neměli bychom z téhož důvodu zakázat hypotéky?
    Vždyť i z těch mají "špinavý" zisk pouze banky.
    K velmi zajímavým jevům patří návrat (neo)marxistických teorií, podle nichž je největším nepřítelem současného člověka banka a trh, přičemž vzdělání je násilně odtrženo od skutečnosti, že je hodnotou, za kterou se platí. Mimochodem - marxistická argumentace se do současných politických zápasů vrátila v plné síle.
    Znovu se uvažuje v kategoriích subjekt a objekt moci (mocný a bezmocný), zisk je hříchem. Parafrázujeme slova básníka Jana Zahradníčka: Nechce se mi chodit po hlavě, i kdyby tak chodili všichni. Rozruch kolem návrhů považujeme do značné míry za přehnaný a užívané argumenty vedoucí k revoltám mnohdy za zavádějící.

    O autorovi: Stanislav Balík, Jiří Hanuš, autoři působí na Masarykově univerzitě
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    S_TEJK: protestni a emancipacni potencial se zkratka zdrahave zacina vracet tam, kde by mel byt doma;)
    SMRGL
    SMRGL --- ---
    S_TEJK: smutný - nějaké podrobnosti by nebyly??
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    udajne na jeden fakulte pri jedne prednasce "vypiskali" jednoho profesora, kdyz zacal varovat pred komunisty ;)
    FIDEL
    FIDEL --- ---
    jj, navic presne ta iniciativa, jez dostala do ulic nejvice studentu od roku 1989;)
    CICO
    CICO --- ---
    HAROLD: přesněji řečeno, mimo jiné pouze s komunisty mluví akorát jakási iniciativa...)
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    LONESTAR: tady jde o mezidruhovou možnost komunikace:-)
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    HAROLD: no, každý si z toho, koukám, odnese svoje :D)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    LONESTAR: Což je smutná vizitka naší politiky, že se tady dá mluvit už akorát s komunistama...
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    SMALLRICCIO: tak jde asi spíš o to, že si vybrali ty s kterými si mají co říct..
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    SMALLRICCIO:

    Zástupcům studentů se podle Jana Grubera z iniciativy Za svobodné vysoké školy nelíbilo, že si na ně Dobeš údajně vyhradil jen půlhodinu, tedy méně než na následnou tiskovou konferenci. Navíc se necítí oprávněni s ním mluvit, neboť v pátek odpoledne se Dobeš sejde s Radou vysokých škol, v níž sedí i volený zástupce studentů Miroslav Jašurek. Iniciativa Za svobodné vysoké školy ale organizovala nynější protestní týden na univerzitách.

    "Báli jsme se, že to je jen účelové setkání, které by vykreslilo ministra Dobeše jako ochotného a milého a jednajícího se studenty, které dlouhodobě ignoruje," řekl iDNES.cz Gruber. "To, že se Dobeš sejde s jedním nebo se dvěma studenty, je irelevantní. On má reagovat na připomínky, které vznášejí námi volené reprezentace," doplnil Gruber a uvedl, že se stejně rozhodla většina pozvaných studentských spolků.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam