• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    CICO
    CICO --- ---
    BONGI: jo, víme, že tak činili, ale dnes již NEMOHOU, garantem je autor osobně...no a považte, my jim přesto krátkozrace upíráme právo na místo pod sluncem, ačkoliv z takto formulovaných myšlenek vzešla idea rovnosti, reprezentovaná "solidární ekonomikou" (nesmysl, myšlenka mnohem starší, mající explicitní původ minimálně v období francouzské revoluce, tedy mimochodem ryze buržoazním projektu) a idea všeobecné politické participace (ultranesmysl, zde by bylo nepochybně možné nalézt historicky ještě mnohem starší inspirační zdroje, třeba v rámci starověkých polis)...je fajn mít předem jasnou představu, o čem chci psát, je ovšem hloupé svěřovat papíru myšlenky, jejichž otcem je přání...)
    BONGI
    BONGI --- ---
    CICO: Tuhle vetu jsi mel dat tucne : "Komunisté dnes nemohou zakazovat knihy či posílat své odpůrce do vězení. Nemají v zádech SSSR a nehrozí jejich diktatura."

    Protoze, ta rika : ale kdyby meli..... ja z toho chapu, ze je to tedy pouze z nouze cnost.
    BONGI
    BONGI --- ---
    RUDOLF: No je to trochu diskutabilni, co se tyce Smerala ten se naopak snazil pri zalozeni KSC postavit ji na principech socialisticke demokracie - tedy opacny postup. Jenomze byl smeten novou nastupujici generaci Gotwaldovych hochu, kteri prosadili bolsevizaci strany (on ji odmital). Pres zklamani a osobni napadani a utoky z vlastnich rad a pres odmitavy postoj Moskvy, se nakonec uchylil v 38 do Moskvy???
    A Dubcek - velke idealy a snaha o zdemokraticteni systemu - opet smeten systemem. A podobne - v prvni etape v nem bylo tolik z nauceneho respektu k Moskve a komunismu, ze ho to dovedlo az k osobnimu slehani - to nemyslim podpis v maskve, ale nasledne obdobi. Teprve pak, kdyz s nim i pres tohle tvrde zametli, se trochu probudil.

    Ale pro oba plati :
    1. Oni se nesnazili naroubovat do demokracie prvky a idealy komunismu, ale opacne demokraticke principy uplatnovat v ideologii a systemu stavajiciho "komunisty propagovaneho".
    2. Oba semlel vlastni system, nikoli opozice. Da se uvazovat, ze ten system je proste s takovymi principy slucitelny jen tezko?
    CICO
    CICO --- ---
    RUDOLF: ...nevím byť i jen o jediné myšlence, kterou by jako původní rozvinul komunismus a která by byla součástí toho, co dnes považujeme za demokratické v nejširším smyslu slova...ano, více takových myšlenek, včetně některých původně liberálních, se stalo jeho součástí, o jejich původu, jakožto myšlenek formulovaných komunismem, ovšem zcela pochybuji...)

    ...navíc, ta úvaha naprosto nemá potenciál cokoliv na tomto chápání komunismu změnit...demokratický komunismus je contradictio in adjecto, což zjistíš okamžitě jednoduchým testem za použití kteréhokoliv vyhledávače...jinými slovy, na síti se toto sousloví prostě seriózně nepoužívá a je to IMHO zcela logické a pochopitelné... ta manipulace začíná už první větou, podle níž za poměrně vágními a blíže nedefinovanými pojmy "solidární ekonomiky" a "samosprávné demokracie" stojí "myšlenka komunismu", což, odhlédnu-li od toho, co všechno to může znamenat, podle mě naprosto nekoresponduje s lidskou historickou zkušeností (ne jenom s tou naší, východoevropskou)...a dále ten text ani nestojí za komentář, protože poté, co je takto vznešeně v axiologické rovině definován "komunismus", se už jen dozvídáme stokrát omílanou mantru, že pouze tato jeho domnělá východiska dokáží být adekvátní odpovědí na marasmus dneška, reprezentovaný všudypřítomnými nedemokratickými tendencemi...a chcete o tom důkaz?...máte ho mít, tady vám jej skládám k nohám: "Komunisté dnes nemohou zakazovat knihy či posílat své odpůrce do vězení. Nemají v zádech SSSR a nehrozí jejich diktatura."

    ...takže bohužel ano, tady bude jádro pudla asi jednou provždy a ten text IMHO ani v nejmenším nepřispívá k tomu, aby nebylo...
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    RUDOLF: já některé myšlenky které rozvinul komunismus chápu jako součástí demokracie a vůbec jako něco co vytváří prostor pro svobodu člověka
    například které?
    BONGI
    BONGI --- ---
    HAROLD: Charta stoji za Dolejsem! Clovece, ze ty se ucis od tohoto novinare : http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Disident-John-Bok-Za-bolsevika-jsem-mel-jistotu-ze-uzivim-rodinu-220762 ?

    tlusty nadpis : Nakonec za nich byly plné obchody a místo na Kanárské ostrovy se jen jezdilo do Bulharska.

    a realita v textu : Sice jsme neměli svobodu, ale měli jsme plné krámy všeho možného zboží, které jsme nepotřebovali
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    CICO: no a v tomhle bodě se právě nikdy neshodneme.. já některé myšlenky které rozvinul komunismus chápu jako součástí demokracie a vůbec jako něco co vytváří prostor pro svobodu člověka. Já ty ideje nechápu jako dvě nesouměřitelné, ale jako propojené. Odmítám odsoudit filozofický proud vztahem k zkušenosti východního bloku, ani nekladu liberály a komunisty tak daleko od sebe. To už bych rovnou mohl Nietzheho a Wagnera považovat za strůjce nacistického německa, války a holokaustu.
    CICO
    CICO --- ---
    ...kluci, je třeba ty články aspoň proletět, než napíšete nějaký nesmysl...)
    NJAL
    NJAL --- ---
    Krom toho, Charta byl slepenec lidi ruzne orientace v opozici proti KSC. Vzdyt tam byl i takovy trockista jako Vuhl. :-)
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    HAROLD: Zrovna takovej poctivej nezkorumpovatelnej pan ... Ja se ji nedivim!
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAROLD: To se da vyhlasit, pokud z celeho clanku prectes jen titulek, ehm :-)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Charta stojí za Dolejšem! :)

    Disidentka podpořila komunistu Dolejše. Důležitější je, kam míří, říká - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/...-dolejse-fhg-/domaci.aspx?c=A121018_224407_domaci_brm#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
    CICO
    CICO --- ---
    RUDOLF: ...jsme, rozhodneme-li se zabývat oxymorónem "demokratický komunismus"...)
    NJAL
    NJAL --- ---
    RUDOLF: Ja Ti nevim, kdyz ctu jmeno Smeral, tak hned se mi vybavi i Fierlinger...
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    CICO: Je v zájmu demokratické pravice připomínat jména jako Šmeral či Dubček a pečovat o tradici demokratického komunismu, ne se ji snažit druhorepublikánsky "vyříznout" jako "vřed" z "národního těla".

    A jsme opět v jádra pudla tohoto klubu..
    CICO
    CICO --- ---
    ...dobrá myšlenka se sice stala parodií, přesto však ještě není pozdě a nakonec budeme jejím prostřednictvím spaseni...děkujeme Ti Ondro...Amen
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    [ GGG @ ANGAZOVANE UMENI / umeni vs. politika a společnost --- aktivismus, propaganda, kritika, subverze NOVÉ: 666 ]

    dnes v Lidovkách.

    Děkujte bohu za komunisty

    ÚHEL POHLEDU

    Protestně naladěné voliče mohli získat rasisti nebo milionářští protikorupční spasitelé

    Stoupenci myšlenek solidární ekonomiky a samosprávné demokracie, tedy myšlenek komunismu, nemohli být nikdy příliš nadšeni z dobrých volebních výsledků českých komunistů. Ti už za první republiky spojili svůj projekt se sovětskou diktaturou, která se brzy vyvinula v krutou parodii komunistických představ. V roce 1946 se vezli na vlně vypjatého nacionalismu. Obojí poznamenalo jejich projekt – stal se nacionalistickou diktaturou, navíc kontrolovanou SSSR. Současná KSČM je jistě dědičkou této diktatury. Nic pro skutečné komunisty.
    Jenže také nic pro skutečné antikomunisty. Nepíše se rok 1946, ani 1948, ani 1968. To, co bylo na komunistické straně opravdu hrozivé, bylo důsledkem mocenské pozice a sovětského "spojence" v zádech. Dnešní KSČM je stranou nacionalismu malého národa, sociálních jistot a konzervativních hodnot. Jistě nic příliš vábného. Ale také nic, co by dnes čímkoli ohrožovalo demokracii a svobodu, nic, co by si zasloužilo onu zuřivou zlobu pravicových politiků a médií. Těm KSČM ve skutečnosti poskytuje nedocenitelnou službu. Brání je před následky jejich vlastních činů. Poslední volby to ukázaly obzvlášť plasticky.
    Figura "poučení z minulosti" je častou záminkou pro bojování minulých válek. Jenže nebezpečí se nejmenují vždy stejně. Voliči KSČ z roku 1946 se "poučili z minulosti" a považovali za největší hrozbu Německo, nikoli Stalina. Dnešní vymítači komunistů jsou podobní. Převlékají ve své fantazii Filipa s Dolejšem do šatů Gottwalda a Clementise. Bojí se, protože se chtějí bát a přehrávat si dokola minulý příběh namísto mluvení o přítomnosti.
    Služba české demokracii Volby do krajů byly hlasování mo zkorumpovanosti velkých stran a o škrtech a reformách této vlády. Obdobné škrty probíhají i jinde v Evropě a reakcí je vzestup krajně pravicových běsů. Přišli i k nám – v podobě protiromských pochodů, nacionalistických stran typu Bobošíková či Severočeši a neonacistů z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Už nyní pochody krajní pravice eskalují napětí. Bojůvky neonacistů napadají Romy, takže celá jedna etnická skupina může mít strach kvůli své barvě kůže. Zároveň tu máme úspěšnou mainstreamizaci krajní pravice skrze iniciativu D. O. S. T., některá média a okruh dosluhujícího prezidenta. Po konzervativních hodnotách a rozeštvávání lidí je poptávka, k níž koneckonců přispěla i mediálně-politická kampaň pravice před volbami 2010, rozkastovávající lidi na staré – mladé, podnikavé – na dávkách, úspěšné – neúspěšné… Dva roky poté, když je stále více jasné, kdo všechno bude patřit mezi "neúspěšné", je o to přitažlivější krajně pravicová úprava tohoto rozkastování na Češi – Romové, respektive "nepřizpůsobiví".
    Hrozbou jiného typu je manažerský populismus miliardářů typu Babiše, který chce "řídit stát jako svoji firmu". Jeho "protikorupční revoluce" sice není takovou hrozbou jako krajní pravice, i tak ale může přenést propojení velkých peněz a politiku na novou úroveň, která bude jen těžko slučitelná s demokracií.
    Protestní energii, přítomnou v poločase vlády škrtů, zdražování a stále menších šancí pro stále větší skupiny lidí, mohly snadno získat strany rasistů nebo milionářských protikorupčních spasitelů. Nezískaly a v tom je historická zásluha českých komunistů a jejich služba české demokracii.
    Komunisté dnes nemohou zakazovat knihy či posílat své odpůrce do vězení. Nemají v zádech SSSR a nehrozí jejich diktatura. Mohou a budou bojovat o své místo ve veřejném prostoru, o potvrzení toho, že patří do české demokracie. Je v zájmu demokratické pravice, aby toto místo našli i pro budoucnost, aby nedošlo k tomu, že "vymřou" a uvolní své místo konzervativní, antiestablishmentové a sociálně citlivé strany krajní pravici. Je v zájmu demokratické pravice připomínat jména jako Šmeral či Dubček a pečovat o tradici demokratického komunismu, ne se ji snažit druhorepublikánsky "vyříznout" jako "vřed" z "národního těla".
    Nenadávejme komunistům, buďme za ně vděční. O víkendu přispěli k naší záchraně před fašistickou hrozbou, kterou na nás přivolává kolektivní nezodpovědnost pravicových politiků a médií.

    Foto: V šatech Gottwalda a Clementise. Tak podle Ondřeje Slačálka vidí dnešní vymítači komunistů Filipa s Dolejšem (zprava). FOTO ČTK
    MICHAL KRUMPHANZL

    O autorovi: ONDŘEJ SLAČÁLEK, politolog a anarchistický aktivista e-mail: oslacalek@gmail.com
    SMRGL
    SMRGL --- ---
    test
    Četníci zastřelili u Duchcova čtyři dělníky. Do vězení šel senátor KSČ | Zprávy z domova | www.lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/cetnici-zastrelili-u-duchcova-ctyri-delniky-do-vezeni-sel-senator-ksc-1k7-/ln_domov.asp?c=A121017_225550_ln_domov_sm
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    A já se tak snažil... :(
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    Jen sedumdesát novejch? Vod čeho tady kruci ste?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam