• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KKL2401Emacs: escape meta alt control shift aneb prece nejsem sam, kdo nepouziva VIM
    Tento klub jsem zalozil, aby slouzil zhruba ke stejnym ucelum jako WRAITHova poradna ohledne VIMu na Mageu. Bohuzel narozdil od nej, ktery VIMu opravdu dobre rozumi, ja moc velke znalosti emacsu nemam, nicmene doufam, ze se treba spolecnymi silami tu a tam neceho dobereme.
    rozbalit záhlaví
    KKL2401
    KKL2401 --- ---
    SCHEEZE: Ano, v bashi toho tez hojne vyuzivam. Jenze tim to pak uz pomalu konci.
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    KKL2401: naštěstí dost z toho funguje v bash a pak je tu ještě emacs shell :-)
    HAKUBJOZAK
    HAKUBJOZAK --- ---
    KKL2401: ja si nemuzu vynachvalit prepnuti Caps Locku na druhy ctrl (to pak dela dost problemy na jinejch strojich) a taky prepnuti C-h z priblbly help klavesy, na backspace, jak to mel buh puvodne v oumyslu. Vyborna vec, kdyz clovek pise vsema deseti ... skoda ze to nema i Chrome.
    KKL2401
    KKL2401 --- ---
    Jenom poznamenam, ze se rovnez radim k tem, co pouzivaji veci jako C-p, C-n, C-a, C-e, C-f, C-b, M-f, M-b, C-v, M-v, M-<, M-> a podobne. Pochopitelne mi to pak vsude jinde dost chybi ...
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    Tak nakonec jsem to vygooglal, proc se mi to nepodarilo pred tim nevim, asi utlum:
    ; Compilation 
    (setq compilation-finish-functions 'compile-autoclose)
    (defun compile-autoclose (buffer string)
      (cond ((string-match "finished" string)
    		 (message "Build maybe successful: closing window.")
    		 (run-with-timer 3 nil                      
    						 'delete-window              
    						 (get-buffer-window buffer t)))
    		(t
    		 (message "Compilation exited abnormally: %s" string))))
    (setq compilation-skip-threshold 2)
    

    Zroj: http://www.emacswiki.org/emacs/ModeCompile
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    ad next-error: nasledujici magie to resi: (setq compilation-skip-threshold 2)
    ad wrapper: no neco podobneho jsem zkousel, ale moc to nefungovalo. Ale nejsem moc dobry v elispu (resp neznam moc emacs api, lisp neni problem :-)
    MRUCH
    MRUCH --- ---
    JANFROG: pidil bych se po fci compile a vlastne celej compile.el - to asi dost napovi, pripadne si muzes udelat nejakej vlastni wrapper, kterej zavola compile a pak treba jeste nejak pocaruje s vystupem (hloupe by to slo asi i nejakejma regexpama), co se tyce next-error, je na to fce, viz jeji zdroj, na me uz ale vypada dost komplikovane :) wrapper nejak takhle treba http://pastebin.dqd.cz/6h6m/ no, jestli jsi tohle uz podnikal, tak jako bych nic nerek :)
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    JANFROG: já se C teprve učím ale rozhodně se dá zmačknout M-p a dá to tam předešlou volbu a pak se možná dají nastavit proměnné které používá ten C-mod. M-x customize-group c [enter]. Nevidím to tam a teď jsem v práci kde mám jiné nastavení, protože tu C nedělám ;-)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    Tak pouzivam emacs na C (velka ide nemaji rada moje C :-) a potreboval bych:
    1) kdyz dam compile tak se me to pta na prikaz kterym kompilovat. Da se nejak zaridit,
    aby se to zeptalo jen poprve a pak uz se to neptalo?

    2) kdyz prekladam, udela mi to dve okna (split), rad bych, aby se mi v pripade, ze kompilace je uspesna to okno s vysledkem prekladu zavrelo

    3) da se nejak zaridit, aby "next error" ignoroval warningy?

    Budu vdecny za jakekoli pointery nebo fragmenty kodu z vaseho .emacs,
    googlenim jsem stravil par chvil a nic moc.

    Dalsi krok bude asi prechod z cgdb na gdb pod emacsem, ale to az v druhem kole :-)
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    GRIGORIJ: neco mozna jo, podivej se na customize-group toho rezimu, a podivej se, jestli jsou tam nejake faces, ktere by se daly pomenit. Ale myslim, ze vetsina bude treba na barveni keywordu pouzivat font-lock-keyword-face a hotovo.

    Nasel jsem varible-pitch-mode, ale to ti umi zmenit jen nejaky korenovy font, ne barvy.
    GRIGORIJ
    GRIGORIJ --- ---
    mel bych dotaz: da se emacs donutit, aby bylo color-theme mode-specificke? Tedy kdyz mam splitnuty frame, v jednom okne text-mode a v druhem treba ess-mode, tak by melo kazde okno jine color-theme. Predem dik za odpoved!
    SPM
    SPM --- ---
    SCHEEZE: Já ho mám jako mail editor... na maily jinak mám mutt.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    jednu dobu jsem s tim experimentoval, ale nejak me to nezaujalo. Navic mam pocit, ze byly problemy s imapem. Musel jsem to obchazet pres offlineimap, a pak zas mel emacs problemy s velkym mnozstvim zprav (offlineimap uklada co zprava, to soubor). Uz si to moc nevzpominam, ale moc dobre se mi to nepouzivalo. Myslim ze mluvim o wanderlustu, ale vlastne uz nevim s kterym nastavenim byla ktera podmnozina problemu :)
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    že jsem tak smělý. Používá tu někdo Emacs na mailování? Návody jsou různé, ale rád bych potkal někoho kdo to používá. ;-)
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    SCHEEZE: Premapovat na capslock, nebo koupit happy hacking keyboard :)
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    ANT_39: od doby kdy došlo k přesunu Ctrl klávesy tam jak ji známe, je to trošku prstolam ale taky jsem si zvykl. Je pravda, že já používám emacs naprosto na všechno a když mám dělat něco nového, vždy se nejdřív podívám jak se to dělá v Emacs. Ve většině případů je to lepší než "normálně" :-) Včetně zápisu not :-D
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    SCHEEZE: M-f a M-b znam :)

    Prave jsem ani necekal, jak snadna ta adaptace bude, to ovladani je oproti sipkam silene uchylne (vim to ma imho udelane lip). Je teda fakt, ze na oznacovani pomoci C-space a kopirovani pres C-w/M-w jsem si zvykl uz davno, takze to byla relativne mala zmena, akorat ty sipky a strankovani.

    Mas to imho jak treba se dvorakem vs. qwerty. Cloveka muze zarazit, ze to vetsina nepouziva, ale vetsina je dostatecne spokojena s tim, jak se to dela "normalne", ev. ma podobne duvody jako JANFROG (potrebuje byt schopna rychle psat na cizich pocitacich).

    Tutorial jsem projel kdyz jsem zacal pouzivat emacs, myslim ze bez toho to nejde.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    SCHEEZE: No ja treba pouzivam Emacs a pohybuji se sipkama a pouzivam CUA mode. Proc? Protoze emacs neni jedina vec kterou pouzivam. A kdyz
    delas zaroven v Emacsu a zaroven v necem jinem, proste to jinak nejde :-)
    SCHEEZE
    SCHEEZE --- ---
    ANT_39: samozřejmě. Vždyť to je přesně důvod proč používat Emacs. Dříve na klávesnicích žádné šipky nebyly. A v Emacsu jsem to nikdy jinak nepoužíval. Používám ho hlavně proto, že nemusím dávat ruku z klávesnice. Mám ruce pořád tam kde na klávesnici mají být. Nikam nepřehmatávám ;-) BTW, zkus taky M-f, M-b a pod.

    Třeba pak pochopíš proč lidé na psaní textu používají Emacs.

    Nebo si spusť úvodní tutoriál. Docela mě zaráží že někdo používá Emacs a přitom tohle ne. ;-) No offense.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    Napada me, pouzivate nekdo na pohyb po bufferu nesipkovy klavesy? (C-p, C-n atd.) Ja to zacal nedavno pouzivat, a je celkem prekvapive, ze i na neco natolik neprirozene rozlozeneho se da zvyknout. Sice se mi ted ve zdrojacich objevuji necekane retezce typu "nnn", jak nestihnu zmacknout control dost rychle, ale jinak fajn. Asi je prijemnejsi, ze ted nepotrebuju hybat rukama na sipkovou cast klavesnice, ale popravde tohle je vec, ktera se meri dost blbe.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    SIM: Ok, dneska mi to konecne zacalo lezt na nervy, tam porad to podelany LC_ALL psat. Uplne spravne reseni nemam, ale ohybani auto-coding-alist mi nefunguje, a jak nastavit coding pro subprocess jsem nenasel. Takze:

    (defun compile-utf8 (arg)
      (interactive "p")
      (let ((coding-system-for-read 'utf-8-unix))
        (call-interactively 'compile)))
    
    (global-set-key [f9] 'compile-utf8)
    
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam