DATEL: to je přece nesmysl. když člověk zastihne v bytě zloděje tak:
a) neví, že je to "jen" zloděj, který to přišel "jen" vykrást, vidí jen cizí osobu ve svém obydlí a neví jaké má úmysly, může se právem cítit ohrožen (kor když má doma třeba děti).
b) nebude to přece vypadat tak, že po přistižení si člověk řekne "jo ty jen kradeš, tak to já ti nic nemůžu". většina lidí se lekne, zařve něco jako "hej, co tady děláš " a od toho se odvíjí další situace podle reakce zločince, zda uteče, zda bude agresivní atd.
c) situace jsou různé, jiná věc je když načapeš na zahradě kluky na švestkách, než když te v noci ve tvý ložnici vzbudí kroky cizí osoby. podle toho a podle míry rizika a ohrožení (i putativního) se člověk rozhoduje, jak zareaguje.
pokud někoho načapeš, jak ti vykrádá byt, je na tobě, jestli jen zavoláš policii a ztropíš povyk, nebo podle vyhodnocení svých možností a rizik se rozhodneš zloděje zastavit a krádeži zabránit a provést třeba občanské zadrzebi do příjezdu policie. hrozba zbraní je naprosto legitimní zpusob, jak zlocinci dát najevo, že pokud použije násilí, budeš se tomu bránit máš jak. ovšem musí být rozumně podána, když na někoho, kdo ti z garáže krade kolo, namíříš z metru broknu a zařveš "seš mrtvej, zmrde" tak si asi cvrnkne, ale těžko se to dá považovat za přiměřenou reakci umernou hrozícímu nebezpečí. Když ho ale okřikneš, ať toho nechá, žes volal policii, a s broknou v ruce mu oznámíš, že máš zbraň a v případě pokusu o útok se budeš bránit, je to naprosto v souladu se zakonem.