• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
    DOGGY
    DOGGY --- ---
    COUDAK: tady je fajn navod ohledne hrubosti mleti od doubleshotu
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    Děkuji všem :)
    TEEAK
    TEEAK --- ---
    COUDAK: mlýnek prolévám po každém mletí horkou vodou (za předpokladu, že nebudu mlýt dokud znovu neuschne - čili když mám třeba návštěvu, tak myju až po odchodu návštěvy, protože mletí s mokrýma kamenama není nic moc) a komplet rozebírám cca každý týden
    .. taky jsem za neskladování zrna v lednici (teplotní rozdíly tvoří pocení/kondenzaci par na zrnku/rychlejší stárnutí kávy/riziko mikroplísní) .. sáček je fajn (snaž se z něj po každém odebrání kávy vymáčknout co nejvíc vzduchu, aby ti káva zbytečně nežlukla), pokud pytlík dáš do plechovky - aby na něj nešlo světlo, taky fajn a pokud si časem koupíš třeba airscape dózu, tak je to úplně nejvíc fajn
    .. na V60-01 je tuším základní poměr 17g a 250 ml při teplotě vody 87-92 oC
    pak už samozřejmě záleží na tvojí chuti, konkrétní kávě, a milionu dalších věcí (včetně počasí) takže koumej :-)
    ..rozhodně bych nemlela na nejjemnější (délka extrakce - protékání vody přes kávu by měla být pod 3 minuty) - většinou pokud to nemůžu v kavárně ukázat, tak přirovnávám k hrubosti chorvatského písku v okolí severní Istrie :-) popřípadě něco jako hrubší cukr krystal
    hezkej návod je tu (pokud vládneš anglicky, tak doporučuju i pročíst ty titulky u zalévání):
    V60-01 Pourover Video
    http://www.youtube.com/watch?v=AvVeHPfttmU


    a přestože to tak asi teď vypadá, nemám na to patent, takže jakákoliv jiná metoda je taky dobrá metoda (takhle to funguje mně) ;-)
    KOLU
    KOLU --- ---
    COUDAK: zrno neskladovat v lednici a pokud, tak po prvním vytažení z lednice (kdy se samozřejmě okamžitě orosí, není-li to neprodyšně zabaleno) už to do lednice určitě nevracet.
    na dlouhodobý skladování jsou vhodný zip-lock pytlíky po 100 g kafe v mrazáku, ideálně -18 °C.
    SAMIEL
    SAMIEL --- ---
    COUDAK: to poznas, az se napijes...
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    AOTEAROA:
    SATAI: a tedka premyslim, jaká je vhodná hrubost mleti, zatím to mám na jedno z nejjemněších protože jsem si amatérsky říkal, že by to mohlo vyvodit více chuti :)
    AOTEAROA
    AOTEAROA --- ---
    SATAI: já jsem kdysi taky rozkládala hario mini mill každý den, ale dávno jsem se na to vyprdla. vždyť dycky přijdu o nastavení jemnosti mletí a nebudu to pokaždý znova zkoumat... takže po použití nebo posledním kafi prolívám vlemi horkou vodou z obou stran, a cca jednou za dva tři týdny komplet rozeberu.
    SATAI
    SATAI --- ---
    COUDAK:

    - rozlozim na prvocinitele a promeju proudem vlazne vody. Pokud nekde zustane kafe, tak otru/vytru papirovym rucnikem.
    - ja je skladuju pri pokojove
    - to chce kafe ;)
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    SATAI: na jednu uz bylo zodpovezeno, aneb jak casto cistit svuj mlynek na kafe .. a staci jej vycistit jen proudem vody ? dále jsem zkoumal kolikrát mám prolít na jeden hrnek ten keramický filtr Hario V60-01, takže testem jsem si udělal hrnek a něco :-D .
    - Skladování zrn se tady kdysi řešilo, takýe jsem usoudil je nechat v tom dobrým sáčku, protože zatím nemám neprodyšnou nádobu a mám je v ledničce, spíš jsem přemýšlel, že po vytažení té dávky kafe co si budu dělat, jestli se dá mlít rovnou studeny vytaženy z lednice, nebo je lepší nechat ty zrna trosku se ohrat okolní teplotou.
    -na další si možná vzpomenu časem, jsem po 24 hodinové službě a vůbec mi to už nemyslí.
    SATAI
    SATAI --- ---
    COUDAK: Nechces je hodit sem? Dost pravdepodobne to budou veci, ktere budou zajimat i dalsi lidi.
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    jak jsem mohl kdy pít něco jiného :-O :-(
    SATAI
    SATAI --- ---
    AOTEAROA: Ja se snazim kazdy den, kdyz predpokladam, ze to bylo posledni kafe.
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    SATAI: jop to jsem zkoušel a zkoumal než to přišlo, ale stejně mám pár dotazů.
    AOTEAROA
    AOTEAROA --- ---
    jakým způsobem/frekvencí se vlastně věnujete čištění svých ručních mlýnků? jak často je rozložíte na součástky?
    SATAI
    SATAI --- ---
    COUDAK: Nejlepsi mi prislo na zacatek hodit sve vybaveni do hledani na youtube a podivat se, jak se pouziva a cisti...
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    No a protože až tedka me napadaji dalsi otázky co se týče například údržby ruční mlýnek Hario Mini Mill a pripadne postupu a práce s keramický filtr Hario V60-01 :), je tady někdo kdo by s tímto měl zkusenosti .. ten mlynek je asi jedno jakej rucni .. na koho bych se mohl obrátit do zpráv s pár otázkami :) ?
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    Dámy a pánové, dorazil ke mě dárkový set z Doubleshotu :) .. doufam ze si za chvilku pochutnam na trosku kvalitnejsi kafe .)
    SATAI
    SATAI --- ---
    MIMA_A: teď jenom yakima, během dneška prý mají dorazit další
    BLACK_ONYX
    BLACK_ONYX --- ---
    MIMA_A: svůj salvador a něco od yakimy.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam