• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
    KOLU
    KOLU --- ---
    THAIGRR: ze to ja nepoznam neznamena, ze to nepozna nekdo jinej. s tvoji filosofii je pravdepodobne uplne jedno, jak kdo co dela, pokud se nalezne alespon jeden clovek, kterej nepozna rozdil.
    plus, double blind test jsem nezkousel, treba bych rozdil poznal - jelikoz nevim, nemohu s jistotou tvrdit, ze tam je poznatelnej rozdil. jelikoz je meritelnej, mel by byt i poznatelnej, ale nemam overeno, nebudu to tedy tvrdit.
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    KOLU: a k čemu je dobrý, že je to měřitelný, když to není poznat na chuti?
    a není to zanedbatelné třeba se zamícháním při otáčení AP? s pokaždé jiným tlakem na píst? s nepřesností množství a teploty vody? s nepřesností hrubosti kávy a času extrakce? se stářím kávy od pražení?
    KOLU
    KOLU --- ---
    SATAI: :) zkousel Matt Perger s V60, nema meritelnej vliv.
    SATAI
    SATAI --- ---
    KOLU: ani při přihlédnutí ke vlivu Coriolisovy síly? ;-)
    KOLU
    KOLU --- ---
    YARIN: nema vliv.
    KOLU
    KOLU --- ---
    THAIGRR: mira agitace ti ovlivni extrakci. nerikam, ze poznam v double-blind testu, ale rozdil v tds je meritelnej (to uz jsem si odzkousel s vst refraktometrem). mluvim o cup to cup inknzistenci, ne o rovnomernosti extrakce.
    BOODIA
    BOODIA --- ---
    KOLU: tohle jsem myslel ze bude lidem uplne jasny... asi ne,nicmene jsem to jeste nezkousel,napravim
    YARIN
    YARIN --- ---
    THAIGRR: jeste jsi zapomnel na smer michani taky
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    KOLU: a teď ještě řekni, že podle chuti poznáš, jestli jsi míchátkem udělal čtyři pohyby nebo jenom dva, nebo že kolega třeba míchá rychleji
    KOLU
    KOLU --- ---
    MOMENT: zkus to nekdy zamichat dvakrat uplne stejne. noa pak pozadej kolegu, aby to zamichal stejne, jako ty... tuhle nekonzistenci mam na mysli.
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    ja preferuju kalitu, nicmene KOLU: ted mi vysvetli, proc michani je zdrojem nekonzistence, to me opravdu zajima...
    BOODIA
    BOODIA --- ---
    po letech obracenyho vareni jsem se dostal k 'normalni'... je to manipulacne jednodussi,prokapavani se da snizit druhym,tretim filtrem plus dyz zasunu pist, tak ho pak povytahnu nahoru a nekape nic ;) 16/250,na bonavite nastaveno 97 (to vlastne pouzivam na vsechno),mleti na drip,celkovej cas 2-2:20... ale stejne radsi delam pour over :D
    KOLU
    KOLU --- ---
    já dělám a doporučuju jenom inverzi. 200 g vody, 15 g kafe, nemíchám (míchání je další zdroj nekonzistence), hrubost jako na drip, celkovej čas kolem 2 min (zaleju, nasadim dekl, vymáčknu vzduch až se objeví navrchu kapky, v 1:00 otáčím, 1:30 stlačuji). voda vroucí (jako při cuppingu).
    JUANITA
    JUANITA --- ---
    SATAI: ano, jak pises: pist zasunuty prilis malo, az se 'zlomil'. pri standardnim postupu je treba taky vrsek 'zaspuntovat', aby voda behem bloomingu neodtekala, ale je to blbuvzdornejsi / stabilnejsi modalita. :)
    SATAI
    SATAI --- ---
    JUANITA: pri neoteocenem postupu ti zase voda proteka hned na zacatku, coz leckdy nechces... Takze spechas. U reverzni metody si clovek muze dat na cas.

    Jak se ti to popaleni stalo? Jediny problem, co jsem zaznamenal, je mit v bode 2 pist prilis malo nasunuty do valce, kde pak clovek riskuje, ze se to "zlomi" a horka voda bude vsude kolem.
    JUANITA
    JUANITA --- ---
    THAIGRR: ja delal asi 14 dnu, nez jsem si spalil ruce varici vodou, potom me tenhle manyrismus presel. :)
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    POHODAVOLE: asi ani ne, je to imho hlavně o zvyku

    CMLKA: 3 je míchání, voda určitě ne vařící, ale s teplotou se dá dost experimentovat
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    THAIGRR: co je bod tri? a jaky jsou casy? taky voda asi nema bejt uplne vrouci ne?
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    THAIGRR: je to v něčem lepší?
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    CMLKA: já dělám prakticky jenom vzhůru nohama
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam