• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?





    *





    odkazy






    - jak na kávu

    - cuketka

    - home - barista




    *


    Kafe roku není:

    *

    JACOBS
    *





    rozbalit záhlaví
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    KRUDD: Zkousil jsem Prazirnu, kávu nemají nejlevnější.

    SATAI:
    RYBKA:
    UMIAKI: Zkusím, díky.


    THAIGRR: Typika? To je to nove otevrene, ne?


    ADAM: Zkus si koupit zrna v Tchibu, daval jsem tomu opakovane sanci a nelze to pit.
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    SRNECEK: Na gourmekava.cz se dá sehnat káva z Pražírny, teď měli, myslím, Rebel beans. Ve Vršovicích kousek od Ruský občas kupuju Has Bean.
    SATAI
    SATAI --- ---
    SRNECEK: jakákoli kavárna Doubleshotu (Místo, Šálek, Alza), Kafe Karlín, v sezoně Náplavka...
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Ahoj, nějaká doporučení, kde v Praze koupit kvalitní zrnkovou kávu? Standardně nakupuji v mammacofee. Díky.
    JEHLAN
    JEHLAN --- ---
    Já si teď pořídil moka konvičku a káva fakt výborná :) Používám elektrickej mlýnek, ale budu si pořizovat nějakej ruční.. Dost naprd se to z něj dávkuje :))
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    UMIAKI: já návštěvě vrazím do ruky mlýnek, ať je k užitku :)
    UMIAKI
    UMIAKI --- ---
    SICKBOY4000: Já teda pro návštěvy dělám french press - udělám kafe a okamžitě přeliju do servírovací konvičky. Jinak bych se uaeropressoval:-)
    XMARGE
    XMARGE --- ---
    ADAM: už ho máme doma a spokojenost:o)
    ADAM
    ADAM --- ---
    Tenhle mlýnek je imho ok XMARGE
    MAASHA_PHIRZT
    MAASHA_PHIRZT --- ---
    JINX: Na to má vliv řada věcí; pomíjím kvalitu a čerstvost zrnkové kávy a postup přípravy (především poměr káva:voda, hrubost mletí a čas) - ty jsou všechny hodně důležité, ale předpokládám, že zrnkovou kávu máš čerstvou (ideálně do měsíce od pražení) a stejnou jako v kavárně, a na postup přípravy je potřeba přijít (může pomoct https://baristahustle.com/blog/the-coffee-compass/ ) a pak se ten funkční pokoušet replikovat (přičemž jiná zrna budou pravděpodobně potřebovat jiné parametry). Např.:
    - čerstvost mletí - je potřeba mlít těsně (tj. v řádu minut) před přípravou kávy (ale to předpokládám děláš)
    - konzistence mletí <=> kvalita mlýnku - určitě je potřeba nějaký mlýnek s mlecími kameny (ne s čepelemi), alespoň něco jako ruční mlýnky hario nebo porlex; úroveň, od které podle mě ani pokročilý domácí uživatel nepozná rozdíl, začíná u ručních mlýnků od cca 3000 výš (aergrind/handgrind, commandante, lido, helor, kinu) nebo několikanásobně dražších elektrických
    - způsob přípravy - překapávaná káva (předpokládám, že tím myslíš nějaký automatický překapávač) je v principu stejná jako Hario V60 nebo Kalita Wave a podobné "ruční" překapávače v tom, že v kontaktu s namletou kávou je vždy jen část vody a jen relativně krátký čas - oproti tomu french press (a v zásadě i clever dripper nebo aeropress) jsou "immersion" metody, kdy je většinu doby v kontaktu s namletou kávou všechna voda (v případě frenchpressu dokonce celou dobu)
    - filtr - kovový (tj. typicky frenchpress) na rozdíl od papírového (typicky Hario V60/clever dripper/Kalita Wave) propustí oleje, což má typicky za následek plnější tělo (což ale zároveň může některé jemnější chutě zastřít)
    - voda - velmi zjednodušeně je potřeba "tak akorát tvrdá" voda

    Subjektivní názor: Hario V60 má podle mě větší "rozptyl" než clever dripper - na V60 jde udělat lepší káva, ale je to výrazně náročnější na postup přípravy, a snáz člověk (zvlášť než se s tím víc naučí) udělá kávu nepříliš dobrou; v clever dripperu člověk nedosáhne na ten strop, ale nepotřebuje tolik tréninku/zkušeností a většinou se mu podaří aspoň "docela dobrá" káva.
    Kavárenskému překapávači bude blíž V60, ale i ten clever dripper díky papírovému filtru víc než ten frenchpress.
    ADAM
    ADAM --- ---
    JINX: clever dripper je best. Máš možnost ovlivnit čas extrakce
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    JINX: V tom ti těžko radit. Příprava kávy je hrozně individuální. Pokud chceš překapávanou zkusil bych tu Hario V60, pokud nemáš možnost to prostě připravit stejně jako v té kavárně kde ti chutná.
    JINX
    JINX --- ---
    MILAZAJICEK: Takze je lepsi pouziti dripperu? Nebo neceho jineho?
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    JINX: french press není prekapavana káva a to kouzlo bude hlavně v mletí pokud máš stejná zrna.
    JINX
    JINX --- ---
    Ve frenchpressu se mi vubec nedari udelat stejne dobre kafe tak jako maji prekapavane v kavarne kam si chodim kavu kupovat. Vodu pouzivam filtrovanou. Pomuze tomu vymena frenchpressu za jiny nastroj?
    UMIAKI
    UMIAKI --- ---
    NOISEGATE: Však píše že na filtr:-)
    Btw na heurece je jedna recenze která je založená na mletí do džezvy:-D
    NOISEGATE
    NOISEGATE --- ---
    EXAGE: tyjo, co bych za takovej gear dal :) jestli nechcete brat do kanclu kafe za 1000,- a vic, tak mi ted do prace bereme tuto: https://www.manucafe.cz/ethiopia-djimmah-zrnkova-kava-x120
    V tyhle cene (592,- / kg!!) jsem jeste nic lepsiho nepil. Svetle prazeny, kyselina akorat (takze dost ;) )
    NOISEGATE
    NOISEGATE --- ---
    UMIAKI: tak to neni jen o "snobs" :) Na blbym mlynku proste na espresso neumeles. Na drip a french to bude fajn mlynek.
    UMIAKI
    UMIAKI --- ---
    XMARGE: Za tu cenu nic lepšího neseženeš. Kolega ho koupil už tchyni i rodičům :-)
    Kávoví snobs ti možná ale řeknou, že dobré mlýnky začínají na Baratza Encore...
    ADAM
    ADAM --- ---
    XMARGE: matka jej ma a ja bych rekl, ze je gut. vypada dobre, pri mleti to neni moc hlucne. za me ok.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam