Autoritářství puštěné z řetězů
Vhodnou otázkou pro příští volby není kdo, ale zda vůbec.
13.7.2003 / Ted Rall
Zrušil už volby v Iráku. Zdá se, že nebudou ani v Afghánistánu. Nasadí George Bush stejný kurs i u voleb ve Spojených státech?
Bushovi odpůrci (v originále použil autor výrazu lefties - levičáci, socani), vystrašeni rapidním růstem jeho osobní moci a neschopností, či neochotou demokratů se mu postavit, mají obavy, že Bush může použít \"válku proti terorismu\" jako záminku k vyhlášení zvláštního stavu, potlačení občanských svobod a uvěznění svých politických odpůrců.
Lidé, kteří se dříve nebáli hovořit nahlas proti Bushovi, nyní hovoří tiše mezi sebou o strategii odchodu. Nikoliv ve stylu Aleca Baldwina - jen pro efekt, ale útěku z USA, aby si zachránili kůži. \"Máš alespoň ty nebo manželka rodiče narozené v Evropě?\" je otázka, kterou dnes v těchto kruzích často zaslechnete. (Pokud ano, můžete dostat dvojí občanství a cestovní pas Evropské unie, navíc tam můžete i pracovat.) Ti, kteří to štěstí nemají, tiše doufají, že státy jako Kanada nebo Francie, budou ochotny přijmout politické uprchlíky ze Spojených států, v případě, že by se Bush rozhodl otevřeně zúčtovat se svými odpůrci.
Prostá skutečnost, zda se volby budou konat v roce 2004 jak plánováno, je pro tyto lidi testem americké demokracie. A zálivu Guantánamo na Kubě jsou v plném proudu práce na přestavbě koncentračního tábora v tábor smrti, kde budou vězni popravováni bez řádného soudu a bez právní ochrany. Žádný americký prezident nikdy v minulosti nezamýšlel tak dalekosáhlou denaturalizaci rozených Američanů. Lidé odsouzeni za zradu umírali jako Američané, ale Bush navrhl a prosadil legislativu, která mu dovoluje kohokoliv, koho označí za nepřátelského bojovníka, zbavit občanství a deportovat či popravit. Jen toto už dokazuje, že překročil jakékoliv normy. Nicméně někteří stále ještě čekají na pádnější důkaz toho, že jsme vyměnili naši zchromlou demokracii za fašistický stát. Zrušení nebo odsunutí voleb bude snad konečně i pro ně přesvědčivým argumentem.
V roce 1864 uvažoval prezident Lincoln o možnosti odložit volby vzhledem k probíhající občanské válce, ale nakonec od záměru ustoupil. Nikdy v minulosti nebyly volby odloženy.
Není těžké vymyslet scénář, podle kterého by mohlo být zrušení voleb v roce 2004 zdůvodnitelné. Představme si, že několik týdnů před volbami vybuchnou v New Yorku a současně ve Washnigtonu \"špinavé\" bomby (tzv. špinavá bomba - malá jaderná zbraň vyrobena na koleně. Nedosáhne účinku klasické atomové bomby, ale rozšíří radioaktivitu a způsobí vlnu strachu a paniky. Pozn. vydavatele.). Vláda, média, politické instituce, jejich zaměstnanci - vše leží v kouřících troskách a popelu, stovky a tisíce lidí zabito. Ekonomika státu, už dlouho balancující nad propastí, upadne do těžké deprese. Jak bychom v takové situaci mohli mít volby?
Ostatně od republikánů už bylo slyšet argumenty typu \"neměňte koně uprostřed závodu\". Poté, co demokratický senátor John Kerry nedávno kritizoval Bushe, napadl ho šéf národní komise Mark Racicot. Nikoliv za to, co řekl proti Bushovi, ale za to, že se odvážil navrhnout výměnu nejvyššího velitele v době, kdy je Amerika ve válce. Na webové stránce Bílého domu je v rubrice Časté otázky uvedeno, že válka proti terorismu potrvá mnohem déle, než do roku 2004: \"Žádný kouzelný proutek, žádná událost nás najednou nezbaví hrozby terorismu. Naše široce položená a nepřetržitá snaha bude pokračovat dokud terorismus nevykořeníme. Je to situace ne nepodobná Studené válce. Tehdy neutuchající tlak mnoha států zapříčinil konečné zhroucení komunismu zevnitř. Budeme v boji pokračovat tak dlouho, jak bude třeba.\"
Studená válka trvala 46 let. Hodlá Bush setrvat v Bílém domě tak dlouho?
Náš drahý prezident má ovšem hromadu důvodů k obavám, co se příštích voleb týče. Podle výzkumu veřejného mínění prováděného CNN a Gallupem, by dnes volilo Bushe jen 50 % Američanů, pokud by proti němu stál nejmenovaný, genericky pojatý demokrat. To je nejméně od 11.září. Dvě třetiny si myslí, že Bush lhal nebo přeháněl, co se ZHN v Iráku týče. A neustávající proud plastikových pytlů z Iráků a Afghánistánu přesvědčil 53 %, že okupace neprobíhá tak, jak by měla. Výzkum dále potvrzuje, že většina lidí se domnívá, že by demokraté spíše postavili ekonomiku státu na nohy. Je málo jich věří, že Bushův plán snížení daní pomůže.
Možná je Bush typem hráče, který vnímá 99% pravděpodobnost jako 2% nejistoty, ale sázím na to, že se podívá na svou dvěstěmilionovou kampaň a nechá lidi rozhodnout. Určitě by rád vyhrál legitimně - alespoň jednou. I když Bushovi lidé jsou schopni všeho, zřejmě si uvědomují, že dva puče ve čtyřech letech by už Američané neunesli. Ale stejně musíme jeho činnost ocenit. Ten prostý fakt, že demokraté jsou tak vystrašeni, že nejsou schopni postavit se za ukončení věznění v americké Reichu, svědčí o Bushově dovedném zastrašování. A současně je smutným důkazem impotence jeho údajných / očekávaných oponentů.
Článek AUTHORITARIANS GONE WILD uveřejněn na Yahoo! News 9. července.
http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&u=/030710/7/4mx3n.html
http://www.zvedavec.org/zpravySQL.php?clanek_id=638