Demokracie "poevropsku": EK se rozhodla poskytovat osobní data cestujících Američanům
Navzdory tomu, že se poslanci Evropského parlamentu před třema týdny rozhodně postavili proti tomu, aby evropské aerolinie předávaly podrobná data ohledně cestujících za oceán americkým úřadům, Evropská komise dnes na podmínky kývla. Letecké společnosti budou nyní legálně předávat do Spojených států elektronicky informace o cestujících každého letu, nejvýše však 34 dat o jednom člověku. Kromě samozřejmých údajů, jako číslo vaší kreditní karty, jde např. i o údaje, kolikrát jste šel během letu na záchod, co jste si dal na palubě k večeři, nebo zda jste si nepřesedl. Nicméně přesný seznam, které údaje o vás vlastně úřady evidují, je samozřejmě tajný. "Poskytnutí takových informací by mne stálo místo," sdělil na dotaz Nedělního světa jeden z pracovníků vídeňského pracoviště amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost na otázku, jaký je obsah seznamu.
Americké bezpečnostní složky podle těchto údajů dokáží počítačově vyhodnocovat např. náboženskou orientaci cestujících a jejich stupeň nebezpečnosti pro "Stát".
Jak dnes uvedla ČTK, USA již od března vyžadují, aby jim letečtí dopravci předávali zmíněné údaje. Ti, kdo to odmítají, se vystavují vysokým pokutám, případně odepření práva přistát. Dokud není právní úprava na evropské úrovni, mohou národní úřady pro ochranu osobních dat naopak leteckým společnostem transfer zakazovat - a trestat je, když údaje do Ameriky poskytnou.
Žaloba způsobí v Evropě zmatek, tvrdí např. již dlouho komisař pro zahraničí Chris Patten. Poslanci Evropského parlamentu, kteří však v dubnu těsným rozdílem 16 hlasů předali požadavek USA k prozkoumání Evropskému soudnímu dvoru, tvrdí, že jen tak je možné vylepšit a ochránit občanská práva lidí v EU. Není možné obětovat svobodu na oltář amerických přání, řekl šéf Zelených Kohn Bandit. Poslancům se také nelíbilo, že údaje mohou používat i CIA a FBI.
Jak se však po ani ne měsíci zdá, Evropská komise si z vlastních poslanců i občanských práv občanů Evropská Unie dělá jen pramálo.
"Alternativou by nebyly další ústupky ze strany USA, ale právní nejistota a postupně odvolávání amerických závazků evropská data lépe chránit. Jinými slovy chaos pro evropské cestující a dopravce," řekl komisař.
Kromě těchto údajů je každý žadatel o vízum do Spojených států v Česku nucen ještě v Praze podstoupit ponižující rozhovor (který si dojednáte na placené telef. lince typu "erotických linek") s americkými úředníky, dokázat účel své cesty a odevzdat otisky prstů pro elektronické zpracování. Za každou žádost zaplatí 2.800,- Kč, které v případě, že se Spojené státy rozhodnou vstupní víza neudělit, propadají. Američtí občané cestují do České republiky s dobou pobytu do 90 dní bez víza.
http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=2670