Britští muslimové: Máme strašlivý strach
Provokatér v pátek oznámil pracovníkům jedné mešity ve východním Londýně, že je v ní umístěna bomba. Obyčejní muslimové hovořili o tom, že mají obrovský strach a že mají pocit, že je většinová společnost neustále sleduje.
V pátek dopoledne v 10.25 přijala telefonistka v mešitě anonymní telefonát od muže s anglickým přízvukem. "Je to východolondýnská mešita?" zeptal se muž. Pak řekl: "V mešitě je bomba. Máte půl hodiny na to, abyste budovu evakuovali." - "Byl to velmi klidný telefonát. Muž nijak nenadával," uvedl Dilowar Khan, ředitel mešity.
200 osob, včetně 160 dětí, které navštěvují školy v mešitě, bylo evakuováno. Pracovníci v mešitě pochválili policii, že dorazila do pěti minut. Žádná bomba nalezena nebyla a budova byla otevřena o hodinu později, včas pro páteční modlitby.
Podobně jako se mnoho Londýňanů nyní vyhýbá užívání metra z obav z dalších atentátů, znepokojení muslimové se navzájem varují, aby necestovali do centra Londýna.
Mešitě v Mile Endu byla krátce po bombových atentátech před dvěma týdny vymlácena okna.
"Po 11. září to bylo podobné, ale po určité době se to uklidnilo," konstatoval Fatemah al Katib, 23, student původně z Libanonu.
"Teď máme úplně jiné pocity, když vyjdeme na ulici. Když si ve vlaku sednete, lidé si od vás odsedávají."
"Muslimské ženy mají pocit, že jsou v nebezpečí a že jsou podezřívány," uvedla čtyřiadvacetiletá žena, která chtěla zůstat v anonymitě.
"Všichni se bojí bomb. Všichni se bojí všeho, ale většinou jsme znepokojeni tím, jak jsou ohroženi lidé v každodenní situaci. Co se stane dál?
Většina musí platit za chování škodlivé menšiny," uvedl Nakib Islam, student. "Pokud mám věnovat pět minut svého života na to, abych byl policií prohledán, rád to udělám."
Nakib Islam vyjádřil znepokojení, že se terčem protimuslimské nenávisti stanou ženy a staří lidé. "Ženy, zejména staré, budou daleko více otevřeny útokům. Uvidí, že naše sestry nosí hidžáby a závoje a budou jim je strhávat."
Mohammed Alam, 25, který pracuje s mladými muslimy, uvedl: "Jsme tak trochu znepokojeni, že budou muslimské ženy zastavovány policií a bude od nich požadováno, aby si sundavaly závoj. Ale policie je velmi nápomocná a je velmi dobrá."
"Mladí lidé odmítají teroristické útoky, ale zároveň je trochu irituje, že Tony Blair spojuje útoky s konfliktem ideologií. Tento výraz, 'konflikt civilizací', je vel,mi neodpovědný. Vláda se snaží tvrdit, že útoky nemají nic společného s tím, co dělá po světě. Tony Blair pořád odmítá naslouchat. Nespojovat tyto útoky s Irákem znamená skrývat pravdu."
Cestou na páteční modlitby chválil Ruhul Tarasfder také policii, ale kritizoval rétoriku britské vlády o "ideologii zla".
"Není to konstruktivní, používá-li George Bush výrazu 'křižácké tažení' a Blair výrazu 'ideologie'. Tito lidé by měli být charakterizováni jako teroristé. S islámem nemají nic společného."
http://www.blisty.cz/2005/7/25/art24243.html