Mráz přichází z Downing Str. 10
Lidové noviny, 06. 08. 2005, ONDŘEJ NEFF
Prozíravější komentátoři předpovídali už po masové vraždě 11. září 2001, že lidská práva nebudou, co bývala. Přituhlo a bude hůř. Tragický přehmat britských policistů byl názorným příkladem, o jaké právo lidé přišli: neuposlechnout policistovu výzvu a dát se na útěk. Následuje kulka do hlavy. Premiér Blair výslovně upozornil, že bude změněn zákon o lidských právech, aby bylo možno rychleji vypovídat podněcovatele terorismu.
Čtete správně: vypovídat ne teroristy, ale podněcovatele. Nápad nevznikl někde v Číně, ale v kolébce demokracie. Sáhněme ještě jinam do pokladnice nápadů. Sdružení vedoucích policejních činitelů taktéž doporučuje střílet teroristy do hlavy a shodlo se na instrukcích, jak teroristu v davu rozpoznat. Potí se, zrychluje a zpomaluje chůzi a šeptem se modlí. I za to může být kulka do hlavy?
Různá omezení čekají také nás. Jedno je ale jisté, a záleží na letoře, zda to budete považovat za konstatování pesimistické nebo optimistické: zvykneme si.
http://zpravy.centrum.cz/archivln/archivln.phtml?y=2005&m=8&d=6&sec=8&sub=88&id=383648#clanek
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Blair: Vyženeme všechny, kdo hlásají nenávist
Pravidla hry se změnila, končíme s ohledy. Tuto zprávu vyslal britský premiér Tony Blair těm, kdo by chtěli v Británii šířit náboženskou nenávist či podněcovat k terorismu. Blair upřesnil nová protiteroristická opatření.
Ta hodlá jeho kabinet zavést v reakci na dvě vlny červencových bombových útoků v londýnské dopravě.
Británie zásadně mění pravidla pro vyhošťování cizinců. Dosud mohli být vypovězeni jen lidé ohrožující národní bezpečnost.
Nová opatření cíleně a tvrdě míří na náboženské extremisty, například radikální muslimské duchovní, a na všechny, kdo sympatizují s terorismem.
"Britská pohostinnost byla zneužita, pravidla hry se tedy změní. Přijdou a budou hrát podle našich zákonů, našeho způsobu života. Pokud ne, budou muset odejít," vytyčil Blair mantinely, mezi které se lidé přicházející do Británie budou muset vejít.
Důvodem k vyhoštění bude podpora a podněcování k terorismu.
K vypovězení ovšem bude stačit i to, když se cizinec ocitne mezi osobami nějak spojenými s knihkupectvími, internetovými stránkami či organizacemi, které písemně nebo slovně oslavují či ospravedlňují teroristické činy.
Databáze těchto subjektů už vzniká za spolupráce britské policie, ministerstva zahraničí a tajných služeb.
Deportace byly dosud omezeny zákony na ochranu lidských práv, podle kterých Británie nesměla vracet cizince do zemí, kde by jim hrozilo nebezpečí. I to se teď změní.
Tony Blair oznámil, že zákony o lidských právech doplní novou legislativou, která deportace učiní mnohem "přímočařejšími".
Po útocích na Londýn, jejichž pachateli byli až na jednu výjimku britští občané nebo žadatelé o azyl, čelila britská vláda kritice, že byla příliš benevolentní vůči projevům náboženského extremismu.
V pátek premiér Blair naznačil, že s touto shovívavostí je také konec. Podle Blaira chce kabinet s představiteli britských muslimů konzultovat uzavření těch mešit, které sloužily "jako ohniska podněcování k extremismu".
Vláda rovněž sestaví seznam muslimských duchovních "nezpůsobilých" k šíření víry a ty vypoví ze země.
Británie také zpřísní udělování azylu či přiznání dvojího občanství. Jakýkoli minulý aktivní kontakt s terorismem žadatele diskvalifikuje.
Mezi navrhovanými opatřeními je i prodloužení doby, po kterou může policie držet osobu podezřelou z terorismu bez sdělení obvinění, a to ze současných dvou týdnů na dva měsíce.
Zavedou se i biometrická víza pro osoby z vytipovaných problémových zemí.
Vláda, opozice i představitelé britských muslimů byli dosud jednotní v názorech na to, jak by měla Británie po útocích na Londýn čelit terorismu.
Ostrost Blairových návrhů a jeho prohlášení tento konsenzus nabourala a Británii evidentně čeká složitá politická i společenská debata.
Vůdce liberálních demokratů Charles Kennedy uvedl, že pro některá zamýšlená opatření nemůže vláda počítat s jeho podporou.
Britská rada muslimů pak označila za kontraproduktivní krok, jenž vyvolá napětí, zákaz dvou britských islámských organizací, který Blair oznámil ve svém vystoupení.
Obdobnými slovy, která už předtím použil americký prezident George Bush, reagoval Tony Blair na čtvrteční hrozbu muže číslo 2 v síti Al-Kajdy, Ajmána Zavahrího. Ten Londýn varoval před novým krveprolitím. - více zde
"Ti, kdo učinili včerejší prohlášení, jsou také ti, kteří souhlasí se zabíjením nevinných lidí v Iráku, v Afghánistánu a nevinných osob ve všech demokratických státech," prohlásil Blair.
http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp?r=zahranicni&c=A050805_223110_zahranicni_ad