• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TIGRETigre! Tigre! brilho brasa
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    TWORBO: jj, scena jak ho v tom prazdnym byte atakuje delirium je skvela.

    DOBYTEK: nevidel jsem to stasne dlouho, budu si muset zopakovat:)
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    LA_PIOVRA: ta postava chlastajiciho a halucinujiciho pana tovarnika je taky celkem soc/realna....
    MAIMONIDES
    MAIMONIDES --- ---
    LA_PIOVRA: romin_warforum.cz je heslo
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    LA_PIOVRA: díky za tip!
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Jinak necim podobny (tim nepatosem, kvalitnim provdenim, schopnosti obstat i dnes apod.) mi prijde jeste Tri prani od Kadar/Klos, byt je to film o upllne necem jinem. Tusim z let velmi podobnych.
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    TIGRE: Teď jsem koukal, že film mají v Národním Archivu. Někdy do budoucna by mohlo být fajn, pronajmout si sál a v Ponrepu si udělat soukromou projekci. Pornájem kina 1500,- a zapůjčení filmu 750,- to nejsou zas tak strašné peníze, kdyby se sešlo víc lidí. Zopakovat si to z 35 mm celuloidu mě láká!
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    LA_PIOVRA: Tak jsem včera večer viděl konečně Dnes naposled a musím říct, že je to film, který mě úplně nadchnul.
    Dnes ráno se mi ještě rozležel v hlavě a mám pocit, že je to snímek, který v mnoha ohledech nemá v čs. kinematografii obdoby.

    Tohle psychologické drama o alkoholismu nemá ani tak osvětové ambice, jako se spíš soustředí na hutnou koncentraci beznaděje a zachycení rozpadajícího se života hlavních postav. Ta koncentrace deprese na cm2 je v českých podmínkách neobvyklá, obzvlášť na 50. léta. Frič to jako filmař navíc zvádá i politicky - na jednu stranu je film poplatný době v tom, že žádný z alkoholiků, kterým se život sype na hlavu, není žádný proletář a je politicky neuvědomělý (buržoazní inženýr, umělec, bývalý továrník, živnostník, šmelinář), na stranu druhou je absolutně apolitický, neangažovaný, bez mravokárství. Soustředí se na popis rozpadu, je bez patosu a snaží se o co možná největší realističnost. Po více než 50. letech je v některých ohledech film možná toporný, ale jako celek je nadčasový a v podstatě nesmírně svěží i po tak dlouhé době po svém vzniku. Ten smutek a beznaděj tam pořád je.

    Geniální je i obsazení - co herec to hvězda, včetně obsazení epizodních rolí, kdybych měl vypíchnout, tak čtveřice Štěpánek, Smolík, Somr a Ráž kraluje, s tím, že zvlášť první jmenovaný je duší tohodle filmu.

    Nechápu proč je ten film tak neznámý - Must see!

    Dnes naposled (1958) - Režie: Martin Frič - Hrají: Zdeněk Štěpánek, Vladimír Ráž, Běla Jurdová - CSFD.cz
    http://www.csfd.cz/film/3097-dnes-naposled/
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    Zajímavý článek (nejen) o brazilském boji s chudobou!

    To Beat Back Poverty, Pay the Poor - NYTimes.com
    http://opinionator.blogs.nytimes.com/2011/01/03/to-beat-back-poverty-pay-the-poor/?src=me&ref=general
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    TIGRE: jedna z mejch oblibenejch
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    MANNY: Jj to bys mohl, sice mám doma ještě jeden rezervní výtisk, ten ale nedávám z ruky. Spíš tu Katyni kdybys někdy mohl :)
    NAKASHI
    NAKASHI --- ---
    MANNY
    MANNY --- ---
    TIGRE: vidiš tu knihu bych ti moh vrátit :)
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    "Stříkačka je základ. Páni to je al faomega. Jak má člověk stříkačku to je pak pro něj už všechno snadný."

    Knižní tip :) Při vánočních nákupech jsem v knihkupectví narazil na svou oblíbenou knížku, která evidentně po letech znovu vyšla (celkem by mělo jít už o třetí vydání). Jedná se o kníhu Warrena Millera - Prezydent Krokadýlů, která na svou dobu (1959) líčí s nebývalou syrovostí příběh mladičkého Duka v prostředí harlemských gangů. Knížka je dost neutěšená, násilná variace na Bylo nás pět. Stejně jako u Poláčka (ať si o něm myslí kdochce co chce :) tu hraje nebývalou roli jazyk - s poprvé přiznaným překladem Škvoreckého (v předchozích vydáních byl jako autor uváděn fenomenální Jan Zábrana, který Škvoreckého překlad kryl).

    Pro fajnšmekry bych doporučil původní vydání už jen kvůli roztomilé dobové předmluvě Zdeňka Taxa, který se rozohňuje nad krizí kapitalismu a vymýšlí zajímavé paralely s československým protipólem Duka - Ríšou, který se přes tremping a toulání se s partou dostane až k vykrádačkám a zabití spoluobčana nožem :) Vážně skvělý je ale doslov Zábrany (resp. Škvoreckého), který popisuje své peripetie s vymýšlením adekvátního slangu a fonetických přepisů pro zvídavé československé čtenáře. V antikvariátech původní vydání docela často objevují, za posledních cca 12 let jsem si jich zakoupil a následně rozdal několik exemplářů.

    Anotace: Prezydent Krokadýlů se svého času stal na české literární scéně senzací. Tento baladický příběh o předčasně dospělých dětech, zajatých v ghettu, které si úctu ostatních můžou zjednat jen násilím, je sepsán z perspektivy jedné z postav, a také jejím jazykem. Pokud chtěl překladatel text adekvátně převést, musel udělat takřka revoluční krok: přeložit text důsledně slangem, což v roce 1963 rozhodně nebyla samozřejmost. Také proto nebylo tehdy nijak snadné prosadit vydání hotového překladu. (Bdělému dozoru pochopitelně vadily i americké reálie, narážky na sex a drogy.) Román vychází v češtině už potřetí; slang zachycený v překladu se pochopitelně liší od současné mluvy, ale i tak jde o překlad živý, čtivý, šťavnatý, a příběh, který vypráví, neztratil nic ze své působivosti.

    Recenze:
    Kultura21.cz - Prezydent Krokadýlů: když máte bouchačku, dokážete všechno...
    http://www.kultura21.cz/content/view/2313/122/

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Warren_Miller
    TIGRE
    TIGRE --- ---


    BBC News - Why Brazilian film Elite Squad 2 is a box office hit
    http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-11981072
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    CHESUS: Začala předevčírem ještě jsem se tam nedostal, ale chystám se tam. Přes "výlohu" ty plakáty vypadaly moc dobře.
    CHESUS
    CHESUS --- ---
    TIGRE: byl si tam? doporučuješ?
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Na operaci v Alemao mě baví nejvíc ty fotky, které policie při raziích našla a které zveřejňuje.

    Tohle je Maico dos Santos de Souza, přezdívaný Gaguinho nebo Jogador, hlavní manažer přes kokain v Complexo da Coruja, ve Vila Lage. Především ale živý důkaz toho, že "bling-bling" a obsese ve zlatě je opravdu populární celosvětově, čím chudší země tím víc. Pro marnotratné - takhle vypadají 3 miliony Kč ve šperkách :)

    TIGRE
    TIGRE --- ---
    Do třetice - zajímavá výstava. Včera jsem jel kolem Veletržáku a při té příležitosti šmíroval skrz okna na závěrečné práce na instalaci nové výstavy o vietnamském propaganda plakátu, která by měla začínat dnešním dnem. Ty plakáty vypadaly skvostně, takže silně zvažuji, že po letech do těhle prostor zavítám.



    "...Vystavené plakáty jsou řazeny chronologicky a zobrazují dvě samostatné vývojové fáze, kterými tyto plakáty vietnamské propagandy procházely.

    První fáze nás zavede do období od počátku 60.let až do roku 1975 – tato fáze je zcela věnována boji za sjednocení země a následné válce se Spojenými státy americkými. Sahá až ke konci 70. let minulého století a končí v roce 1978 válkou s Kambodží a polpotovským režimem; je věrným zobrazením země vypleněné válkou, která však přes veškeré útrapy věří stále v ideu jednotného a nezávislého Vietnamu. Větnamský lid stejně tak jako doposud žil zejména na venkově a informace o průběhu boje na frontě se předávaly jednoduchými, okamžitými prostředky, které byly snadno pochopitelné všem. Svědectví popsaná v těchto plakátech nejsou jen obrazem země procházející válkou či rétoricky oznamující vlastní vítěžství. Samotná díla vyobrazují zemědělce, dělníky, matky, děti a vojáky, kteří jsou zde zobrazeni jakožto synové a potomci stále stejné, zemědělsky zaměřené společnosti.

    Koncem 70. let minulého století plakáty propagandy stále představují důležitý komunikační prostředek. V tomto období Vietnam konečně dosahuje znovunabyté jednoty po více jak 20-letém boji, avšak z tohoto boje vychází jako země značně postižená a strádající, čelící problému znovuzrození národa. Počínaje tímto druhým obdobím, kterému je věnována druhá fáze výstavy, se plakát, který zprvu vzdával hold lidu, stává prostředkem poukazujícím na vedoucí roli komunistické strany uvnitř vietnamské společnosti. Výzvy, kterým je třeba čelit, jsou různé: nejsou to již předchozí početné invaze (počínaje invazí Francie a Spojených Států Amerických až po sousedící Činu), ale problém modernizace..."
    Více na http://eleutheria.cz/vietnam.html
    TIGRE
    TIGRE --- ---
    A z nebrazilských věcí - tenhle čtvrtek vychází na DVD v rámci edice Reflex (FilmX) jeden z nejlepších filmů všech dob a jeden z mých nejoblíbenějších...



    Vřele doporučuju všem - Mzda strachu je ukázka jak žánrový film a technické postupy mohou i po 60 letech fungovat, navíc báječné dobrodružství, skvělé obsazení s božským Yves Montantdem v čele a hlavně bravurní atmosféra Clouzotovy filmařiny.

    "Proslulý a oceňovaný dobrodružný thriller Mzda strachu (1952) situuje děj do netypického, zapomenutého a vylidněného místa Las Piedras v jihoamerické Venezuele. Clouzot vypráví o několika dobrodruzích, ochotných pro vysokou mzdu podniknout riskantní cestu s nebezpečným nákladem. Prostřednictvím této zdánlivě jednoduché fabule i stylistických prostředků buduje napětí a vyostřené vztahy mezi jednotlivými hrdiny odlišných charakterů, avšak se stejnou motivací. Vytvořil tím nekonvenční thriller, zasazený do odlehlého exotického prostředí." (Jan Švábenický)

    Mzda strachu / Le Salaire de la peur (1953) - Režie: Henri-Georges Clouzot - Hrají: Yves Montand, Charles Vanel, Antonio Centa - CSFD.cz
    http://www.csfd.cz/film/38791-mzda-strachu/?text=30724

    Mzda strachu (1953) - IMDb
    http://www.imdb.com/title/tt0046268/

    TIGRE
    TIGRE --- ---


    Poslední dobou vůbec nic nestíhám... takže alespoň telegraficky:

    Existují poměrně silné indicie, podle kterých se zdá, že z Complexo do Alemao unikli narkošéfové za pomocí policie. Během operace 28. listopadu pendlovalo jako kyvadlo minimálně jedno z obrněných zásahových vozidel mezi Alemao a blízkou favelou Pavuna, nikdo neví kdo ho řídil a proč to dělalo, ale nejen mě to myslím připomíná dobu, kdy nezanedbatelná část policie sloužila zároveň jako bezpečnostní agentura a lidi jako byl Celsinho da Vila Vintém pravidelně vyvážela v policejních autech z míst zásahu, aby ho uchránila před kolegy :)

    Asi nejlepší a mě nejbližší článek na téma současné situace v Riu, který jsem zaregistroval v západním tisku:

    After Operation, Rio’s Forces Greeted by Wariness
    http://www.nytimes.com/2010/12/10/world/americas/10brazil.html?_r=1
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam