TIGRE: Jinak mimochodem nesmírně zajímavé a ne moc probádané téma je také jakuza v Brazílii... Brazílie je jak známo domovem největší japonské diaspory na světě, která čítá přibližně 1,5 milionu hlav a nedávno oslavila více než 100 let v Brazílii. Jejich domovem jsou tradičně státy São Paulo a Paraná a hlavním stanem brazilské jakuzy je tak logicky legendární saopaulská čtvrť Liberdade, kde žije přibližně 250 000 brazilských japonců.
Předzvěstí jakuzy se staly pouliční gangy "guerentai" tvořené mladými japonci, které v Liberdade stály v 70. letech za násilnými střety s partičkami mladých korejců. Tahle nová brazilská generace jakuzy si neřeže prsty ani nenechává tradičně potetovat, ale jinak čile udržuje vztahy s pobratimi ve své původní domovině. Co se týče aktivit jakuzy v Brazílii, tak jdou podle tradičního klíče: Brazílie je vyhledávaným cílem japonských investic tj. japonská jakuza přinese peníze a zřizuje legální firmy, které plní dvě úlohy - jednak perou peníze a jednak kryjí nelegální operace. Těmi je především pašování, prostituce, drogy, výherní automaty, zbraně a tradiční výpalné v rámci komunity.
Skutečným boomem a utužením vazeb se stala 80. léta, kdy Japonsko řešilo problémy svého pracovního trhu dovozem pracovní síly, kdy preferovanou skupinou byli samozřejmě příslušníci japonské menšiny v zámoří. Do Japonska, tak zamířilo (částečně dočasně a částečně nastálo) 100 000 brazilských japonců - jinými slovy kontakty, kokain, prostituce a výměna zkušeností. To se také projevilo v 90. letech, kdy v Brazílii (ve státě Paraná) zatkli první hlavu (oyabuna) tradiční jakuzy, tentokrát už bez prstu a s tetováním - mimochodem šlo o příslušníka klanu Jamaguči-gumi, o kterém se píše i v článku níže.